Buty to część naszej garderoby, której często nie doceniamy. Zazwyczaj spędzamy w nich większą część dnia – zarówno w domu (np. na podwórku), jak i poza nim. Nic zatem dziwnego, że chcemy posiadać wygodne, nieobcierające obuwie. Tylko, jak je wybrać, aby cieszyć się komfortowym poruszaniem?

Wygodne obuwie – czyli jakie?

Czasem wydaje nam się, że przy zakupie butów najważniejsza jest moda połączona z naszymi osobistymi kwestiami estetycznymi. Jest to naturalne – w końcu nie będziemy nosić czegoś, co nam się nie podoba! Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że niewłaściwie dopasowane omówienie tylko znacząco zmniejsza komfort chodzenia, ale także może być przyczyną wielu dolegliwości stóp, kolan czy bioder. Jak się okazuje, podczas zakupów należy uwzględnić szereg czynników, w tym odpowiednie rozmiar. Przecież buty nie mogą być za małe lub za duże! A co jeszcze warto zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Swobodne oddychanie

Wygodne obuwie na co dzień - jak je wybraćZ pewnością nie raz przymierzaliśmy za ciasne obuwie. Kwestia ta jest od razu przez nas odczuwalna, m.in. z uwagi na nieprzyjemny ucisk. Właśnie dlatego dobrze dopasowane obuwie powinno dawać możliwość swobodnego poruszania palcami. Wówczas mamy pewność, że nasze stopy będą miały zapewnione odpowiednie krążenie. Ponadto do buta dopłynie powietrze, przez co nasza stopa nie poci się, a but nie będę wewnątrz wilgotny. Pamiętajmy jednak, że tutaj ważną rolę odgrywa także materiał!

Prawidłowy kształt

Nie każdy z nas wie, ale buty powinny być dopasowane do kształtu stopy oraz korygować jej nieprawidłowości. Bezzwłocznie należy wymienić parę, jeśli dany model jest za wąski lub dokładnie nie trzyma stopy. Zwróćmy także uwagę na wkładkę, która najczęściej trzeba dokupić. Powinna pomagać ona w prawidłowym ułożeniu stopy podczas chodzenia. Szacuje się także, że wybrane przez nas modele powinny amortyzować stopy, odciążać pięty czy być antypoślizgowe.

Odpowiedni obcas

Chyba każdy z nas wie, że obcasy na co dzień nie są wskazane. Oczywiście raz na jakiś możemy je nosić, a przy tym wyborze warto zwrócić uwagę na to, aby ciężar był przeniesiony na całą stopę, a nie tylko jej przód lub tył. Ma to miejsce przede wszystkim w przypadku wysokiego kąta nachylenia obcasów. Sygnałem alarmowym może być także zsuwanie się stopy lub odczuwalny ucisk na placach.

Co zrobić, aby buty nas nie obcierały?

Najczęściej obcierają nas buty, które są dopasowane do kształtu i wymiarów stóp. Ten problem jest szczególnie zauważalny przy zakupach internetowych. Wówczas należy znać rozmiar swojej stopy. Mierzenie najlepiej przeprowadzić wieczorem, tuż przed położeniem się do łóżka skomponowanego z akcesoriów sypialnianych od www.hilding.pl. Kwestia ta jest o tyle ważna, iż stopy są lekko opuchnięte po całym dniu i mogą być większe nawet o kilka milimetrów. Sam proces mierzenia najlepiej przeprowadzić w następujący sposób – stajemy na kartce papieru i zaznaczamy skrajne punkty, czyli piętę i najbardziej wystający palec. Po zmierzeniu tej odległości oddajemy 3-5 milimetrów, aby zapewnić sobie komfort. Jednak mimo to, czasem nas buty obcierają. Jak tego uniknąć?

Sposób pierwszy – rozciąganie butów

Jednym z prostszych sposobów jest założenie grubych i wilgotnych skarpetek, a następnie włożenie ich wraz z nałożeniem obcierających nas butów. Następnie przez kilka kolejnych dni powinniśmy w nich chodzić przez około kwadrans. Po tym czasie przestaną podrażniać skórę pięt czy palców, gdyż dopasują się do stopy.

Sposób drugi – spray do rozciągania butów

Nie mamy ochoty mechanicznie rozciągać butów? Innym rozwiązaniem jest specjalny spray, który pozwala na zmiękczenie materiału, z którego obuwie zostało uszyte. Wystarczy tutaj spryskać ich wewnętrzną część i pozostawić na kilka godzin. Możemy to zrobić na noc i kiedy my spokojnie wypoczywamy w wygodnym łóżku składającym się z materaca Hilding Nevada, to materiał naszych butów będzie stawał się bardziej miękki! Pamiętajmy, że do uzyskania optymalnego efektu czynność tą należy powtórzyć kilka razy.

Sposób trzeci – smarowanie materiału kremem

Innym sposobem pozwalającym nam na uniknięcie otarcia skóry przez nowe buty jest posmarowanie ich kremem, np. do rąk. Obejmuje to części, które najczęściej podrażniają skórę. Rozwiązanie to jest o tyle dobre, iż nie musimy wydawać pieniędzy na specjalne preparaty, a dodatkowo kosmetyk ten zapewnia poślizg, przez co buty nie obcierają.

Sposób czwarty – talk

W zależności od rodzaju kremu – może on zostawiać nieestetyczne plamy. Na szczęście istnieje alternatywny sposób, jakim jest posypanie stóp ochronnym talkiem! Dzięki swoim własnościom redukuje on pocenie skóry, a także zmniejsza jej podatność na otarcia czy odparzenia.

Sposób piąty – fachowa pomoc szewca

Ostatnim sposobem na obcierające buty jest oddanie ich do szewca. Skorzystanie z pomocy fachowca redukuje ryzyko nieoczekiwanych efektów, takich jak nieumyślne niszczenie butów. Ponadto każdy szewc doskonale wie, co zrobić, aby buty były wygodne i komfortowe w noszeniu. A co więcej – posiada specjalne narzędzia!

Problem z doborem wygodnego obuwia dotyczy nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Właśnie dlatego warto wiedzieć czym kierować się w czasie wyboru obuwia, jak mierzyć stopę czy uniknąć otarć.