Sen powinien być przyjemnością, czasem, w którym możemy się w pełni odprężyć i zrelaksować. Niestety, nie zawsze tak jest – niekiedy sen może stać się naprawdę niemiłym doświadczeniem. Właśnie tak będzie w przypadku paraliżu sennego. Na czym on właściwie polega? Dowiedz się więcej!

Co to paraliż senny?

Paraliż senny to specyficzna dolegliwość, która nie przydarza się każdemu. Nazywana jest również porażeniem przysennym. Wynika to z tego, że na skutek jej działania, ciało staje się bezwładne – osoba nie jest w stanie się poruszyć, a jej mięśnie są porażone. Oprócz tego występuje silny ucisk w klatce piersiowej. Warto wiedzieć, że taka utrata czucia w mięśniach jest normalna podczas snu – zazwyczaj ma miejsce jednak w fazie REM, kiedy nie mamy już świadomości. Dzięki temu leżymy spokojnie, bez obawy, że wykonamy ruchy, które mogłyby wyrządzić krzywdę nam lub komuś będącemu obok. Jeśli do bezwładu dochodzi w momencie, w którym dopiero zasypiamy bądź się wybudzamy i jesteśmy w stanie to zarejestrować, wówczas mówimy o paraliżu sennym. Może trwać on od kilku aż do kilkunastu minut. Niestety, nie ma sposobu na to, aby go powstrzymać, należy czekać, aż przeminie sam. Może on wywołać silny dyskomfort zwłaszcza wtedy, gdy doświadczamy go po raz pierwszy i nie do końca wiemy, czego się spodziewać.

Jakie objawy towarzyszą paraliżowi sennemu?

Nawet jeśli nigdy nie przeżyliśmy paraliżu sennego, już z samej jego nazwy możemy wywnioskować, na czym mniej więcej polega. Porażenie mięśni i bezwład ciała to jego główne, najbardziej charakterystyczne objawy. Dobrze jednak pamiętać o tym, że oprócz nich mogą wystąpić inne czynniki, które mogą wzbudzić równie nieprzyjemne odczucia. Mowa tu przede wszystkim o silnym uczuciu lęku i strachu, które generuje paraliż senny. Osoba, która go doświadcza, nie rozumie, co się dzieje ani nie wie, co z tym zrobić. Na skutek tego pojawia się w niej niepokój i obawa o swój dobrostan. Może nawet mieć wrażenie, że umiera. Nic dziwnego, że może wówczas dojść do ataku paniki. Na szczęście stan ten nie trwa długo. Nie stanowi też bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, mimo że łączy się z tak intensywnie negatywnymi odczuciami. Podczas niego zaczyna szybciej bić serce, a do tego powstaje wrażenie ucisku na klatkę piersiową. Mogą też wystąpić omamy słuchowe bądź wzrokowe, które nierzadko potęgują dyskomfort. Po obudzeniu się po śnie, w którym doszło do paraliżu sennego, możemy czuć się zmęczeni, pozbawieni energii i niewyspani. Należy on bowiem do jednego z rodzajów zaburzeń snu, które niekorzystnie oddziałują na jego jakość.

Kto jest narażony na paraliż senny?

Czym jest paraliż senny?Paraliż senny to przypadłość, którą trudno przewidzieć. Może przydarzyć się każdemu, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Dobrze jednak mieć na uwadze, że są aspekty, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo jego pojawienia się. Mowa tu szczególnie o nieprawidłowej higienie snu. Niewysypianie się, chodzenie spać o późnej porze, nieregularne godziny wypoczynku czy też nieodpowiednie miejsce relaksu mogą sprawić, że będziemy bardziej narażeni na paraliż senny. Sen jest fundamentalnym elementem, który przekłada się zarówno na nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Jeśli o niego nie dbamy, doświadczamy różnych nieprzyjemnych dolegliwości. Przekonamy się, że przez brak wypoczynku staniemy się bardziej drażliwi i zirytowani. Łatwiej będziemy popadać w złość, a do tego będziemy mieć mniej cierpliwości i spokoju. Znacznie trudniej będzie przychodzić nam też koncentracja i uwaga. Po nocy, w której przejdziemy przez paraliż senny, ciężej będzie nam wrócić do normalności i zabrać się za codzienne obowiązki. Widzimy więc, że zaniedbywanie snu na rzecz innych rzeczy nie jest tego warte. Dobrze, abyśmy zdali sobie z tego sprawę jak najszybciej.

Równie istotnym czynnikiem jest też stres. Na pewno zdajemy sobie sprawę z tego, że ma krzywdzące działanie na nasz organizm i psychikę. Pozostaje nie bez znaczenia również w przypadku paraliżu sennego. Jeśli nie umiemy poradzić sobie z niepokojem, presją czy problemami emocjonalnymi, ryzyko tego stanu znacznie się zwiększa. Z tego względu mogą cierpieć na niego osoby przechodzące przez trudny czas w życiu, zmagające się z traumą czy zaburzeniami na tle psychicznym. O szansie jego pojawienia się powinni zdawać sobie też ci, którzy są uzależnieni od alkoholu, leków czy innych używek. Okazuje się, że te substancje mogą wpływać na wytwarzanie paraliżu sennego. Same w sobie znacząco obniżają jakość i komfort snu. Pamiętajmy o tym, że niezależnie od tego, czy jesteśmy w grupie ryzyka, czy też nie, jeśli paraliż senny pojawia się często i nie umiemy sobie z nim poradzić, warto udać się do specjalisty. Odpowiednim lekarzem może być między innymi neurolog, który zleci wykonanie niezbędnych badań. W skrajnych przypadkach może przepisać leczenie farmakologiczne.

Jak uniknąć paraliżu sennego?

Paraliż senny to nic przyjemnego. Bez wątpienia wolelibyśmy uniknąć doświadczenia go. Jeśli jednak nam się to nie uda, dobrze wiedzieć, że może on zostać przerwany przez osoby trzecie – wystarczy, że ktoś nas delikatnie dotknie lub poruszy. My sami też możemy spróbować go powstrzymać – podczas jego trwania należy skupić się na wykonywaniu głębokich wdechów. Pomocne może być też skoncentrowanie się na poruszeniu konkretnej części ciała, na przykład palców u stóp czy rąk. Najlepszym wyjściem jednak będzie jego zapobieganie – dzięki temu będziemy mogli zadbać o nasz wypoczynek i upewnić się, że towarzyszy nam komfort. W ten sposób nie tylko zmniejszymy ryzyko paraliżu sennego, ale też poprawimy jakość naszego snu. Możemy to zrobić, inwestując w kompleksowe materace kieszeniowe, które gwarantują niezwykle wygodne podłoże snu. To bardzo ważny czynnik, który bezpośrednio oddziałuje na to, jak się wysypiamy. Inne materace, które zapewniają najlepsze powierzchnie snu, znajdziemy na stronie www.hilding.pl. Zdecydowanie warto rozważyć tę kwestię, jako że dobry materac może stać się inwestycją, która zaowocuje w komfortowym wypoczynku, spokoju i budzeniu się pełnym energii każdego dnia. Oprócz tego powinniśmy nauczyć się różnych technik uspokajających, które pomogą nam rozprawić się ze stresem czy lękiem. Świetnie sprawdzą się do tego specjalne ćwiczenia oddechowe.

Nie ma wątpliwości, że coś takiego jak paraliż senny może skutecznie odebrać radość z wieczornego wypoczynku. Jeśli i my go doświadczyliśmy, wiemy, z jakimi nieprzyjemnościami wiąże się ten stan. Wcześniej zapewnij sobie komfort i swobodę, aby uniknąć wszelkich problemów ze snem.