Świetnie zdałeś maturę i dostałeś się na wymarzone studia? Czeka Cię wyprowadzka do nowego miasta i kompletnie nie wiesz, czego się spodziewać po tym czasie, który prawie każdy w Twoim otoczeniu określa jako “najlepszy w Twoim życiu”? Studia to z pewnością drzwi do wielu zawodów, które bez nich nie byłyby do osiągnięcia. Z całą pewnością jest to czas, podczas którego możesz postawić na swoją edukację i rozwój, ale jak to ogólnie wygląda? Czego się spodziewać? Tego z całą pewnością dowiesz się z poniższego artykułu, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!
Jakie są rodzaje studiów?
1. Studia dzienne
Studia dzienne są najczęściej wybierane przez studentów, ponieważ pozwalają im się całkowicie skupić na nauce. Jednak mają one swoje wady, ponieważ zajęcia na studiach dziennych trwają od poniedziałku do piątku, więc student może nie mieć czasu na pracę, a jest to dość spory problem, jeśli chce się samodzielnie utrzymywać. Studia dzienne są oczywiście bezpłatne, a dostać się na nie mogą osoby, które zdały na dobrym poziomie maturę z wybranych przedmiotów, które były brane pod uwagę podczas rekrutacji.
2. Studia zaoczne
Studia zaoczne, inaczej nazywane studiami niestacjonarnymi, odbywają się w weekendy – od piątku do niedzieli lub tylko w sobotę oraz niedzielę. Zjazdy, bo tak nazywają się weekendowe zajęcia, odbywają się co tydzień lub co dwa tygodnie i polegają na całodniowych zajęciach, które często trwają od samego rana do wieczora. Studia zaoczne są płatne, ale dla niektórych osób są jedyną możliwością, aby móc samodzielnie się utrzymywać, ponieważ pozwalają na pracę od poniedziałku do czwartku/piątku. Niektóre osoby uważają, że studia niestacjonarne wymagają od studentów większego zaangażowania oraz samodzielności.
Wszystko, co musisz wiedzieć o studiach!
Studia stanowią istotny etap w życiu wielu osób, otwierając drzwi do edukacyjnych i zawodowych możliwości. To właśnie podczas studiów obierasz jeden kierunek, w którym ma podążać Twoja ścieżka zawodowa, dlatego tak istotne jest wcześniejsze dowiedzenie się, jak tak naprawdę wyglądają studia i cały proces studiowania!
1. Wybór kierunku i uczelni
W samej Polsce jest ponad 400 uczelni wyższych – publicznych i niepublicznych, a na całym świecie jest ich znacznie więcej. Jeszcze w szkole średniej powinieneś wiedzieć, na jakie kierunki chcesz startować, ponieważ od tego musiałeś uzależnić swoje matury. Prawie każda uczelnia ma w swojej ofercie niebanalne i bardzo ciekawe kierunki, ale są oczywiście też takie, które są bardzo popularne wśród studentów. Możesz wybierać spośród tysięcy różnych kierunków, takich jak medycyna, różne filologie, prawo, pedagogika czy kognitywistyka. Uwierz nam, że to są tylko nieliczna kierunki, spośród których możesz wybierać!
2. Proces rekrutacyjny
Dowiedz się, jak przebiega proces rekrutacyjny na uczelniach, które wybrałeś. Sprawdź, jakie dokumenty są wymagane, jakie egzaminy trzeba zdawać (i czy w ogóle wybrane przez Ciebie kierunki tego wymagają) i jak skutecznie przygotować się do rekrutacji. Pamiętaj, że w większości wypadków, aby dostać się na dane studia, wystarczy dobrze zdana matura!
3. Niezbędnik studencki
Kiedy już dostaniesz się na wymarzone studia, to przed pójściem na pierwsze zajęcia warto zrobić małe zakupy. Sprawdź swój plan zajęć i dopasuj liczbę zeszytów do ilości przedmiotów. Na początku polecamy skupić się na wykładach, ponieważ tam na pewno będziesz musiał dużo notować, natomiast na konwersatoriach lub ćwiczeniach, pisania na pewno będzie mniej lub nie będzie go wcale. Kup również długopisy, kolorowe zakreślacze oraz cienkopisy, ołówki, gumkę do ścierania i temperówkę. Możesz zainwestować również w dobrej jakości plecak, ponieważ kiedy zajęcia będą trwać od rana do samego wieczora, to warto wziąć ze sobą na uczelnie jedzenie, a gdzieś musi się ono zmieścić. Kup również pudełka na jedzenie oraz termos, bo ciepła herbata na zajęciach przyda się zawsze. Jeśli masz większy budżet, to możesz zainwestować w laptopa lub tablet, ponieważ będziesz mógł tam robić notatki, notować na zajęciach oraz uczyć się.
4. Proces nauki
Nauka na studiach jest dość specyficzna i inna niż ta w szkole średniej. Wiedza jest bardziej ukierunkowana i dokładniejsza, a wykładowcy mogą mieć różne wymagania na zaliczeniu czy egzaminie. Najlepiej będzie, jeśli posłuchasz rad wykładowcy danego przedmiotu i będziesz się nimi kierować. Nie ukrywamy również tego, że niektóre kierunki, takie jak medycyna czy prawo są bardziej wymagające od innych i jeśli wybierzesz jeden z nich, to z pewnością będziesz musiał poświęcić znacznie więcej czasu na przyswajanie nowej wiedzy.
5. Studenckie życie
Studia to oczywiście nie tylko nauka i chodzenie na zajęcia, ale również poznawanie mnóstwa nowych osób, spotykanie się z nimi i imprezowanie. Możesz razem z nowo poznanymi osobami wybrać się na miasto, pograć w planszówki czy po prostu porozmawiać. Nie zapominaj o tym, ponieważ znalezienie balansu pomiędzy studiowaniem a życiem prywatnym jest bardzo ważne!
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, czego możesz się spodziewać po studenckim życiu! Nie martw się, na pewno nie jesteś sam i większość studentów ma jakieś obawy przed nieznanym. Pamiętaj również o dobrym wypoczynku w trakcie studiów, a to zapewnić Ci może dobrej jakości materac, o którym przeczytasz więcej tutaj: https://abcsnu.pl/. Studenckie pokoje czy mieszkania nie są zazwyczaj zbyt duże, dlatego z całą pewnością wystarczy Ci łóżko w rozmiarze 90×200 cm, o którym dowiesz się więcej pod tym linkiem: https://abcsnu.pl/36-materace-90×200. Świetnym rozwiązaniem będzie łóżko chowane w szafie, ponieważ pomoże Ci to zachować przestronność sypialni w dzień, a w nocy będziesz mógł dobrze się wyspać. O tego rodzaju łóżkach przeczytasz więcej tutaj: https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Lozka-specjalne. Nie bój się, większość ludzi kiedyś rozpoczynała studia i również miało podobne obawy, a dziś spełniają się zawodowo w swoich wymarzonych karierach!