Stosowanie suplementów diety to kontrowersyjna kwestia, która ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Badania kliniczne dotyczące różnorodnych substancji często przedstawiają niejednoznaczne wyniki, a z biegiem czasu w mediach pojawiają się coraz większe wątpliwości. Czy w kobiecej diecie powinny pojawić się suplementy, czy może lepiej całkowicie z nich zrezygnować? Jeśli tak, to jak wprowadzić je rozsądnie i czerpać z nich jak największe korzyści?
Czym tak naprawdę są suplementy diety?
Suplementy są produktami żywnościowymi, których zadaniem jest uzupełnianie diety. Są bardzo ważnym elementem rynku farmaceutycznego przede wszystkim ze względu na to, że bardzo trudne jest ułożenie jadłospisu, który będzie w stanie w każdej sytuacji dostarczyć organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Z suplementami diety kojarzą się przede wszystkim mieszanki mineralne i witaminowe. Jednak w ostatnim czasie na sklepowych półkach można znaleźć też prebiotyki, oleje z ryb i różne substancje pochodzenia roślinnego.
Jedną z głównych kontrowersji dotyczących stosowania suplementów diety jest to, że nie mają one statusu leków. W związku z tym nie przechodzą tak rygorystycznych kontroli. Z tego powodu szczególną uwagę należy po prostu przywiązywać do źródła, z którego suplementy są pozyskiwane. Wiele badań potwierdza, że produkty produkowane przez renomowane marki nie są niebezpieczne dla zdrowia.
Badania prowadzone przez Szkołę Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda wskazują, że większość osób powinna stosować suplementację. Wynika to przede wszystkim z tego, że zaledwie kilka procent społeczeństwa dostarcza do organizmu wszystkie niezbędne składniki wraz z dietą! Dużym zagrożeniem jest to, że niewielkie niedobory mogą przez lata nie wywoływać widocznych skutków. Jednak zdarza się, że objawiają się po latach w formie stanowiącej zagrożenie dla stanu zdrowia.
Jak wypracować racjonalne podejście do suplementów?
Suplementy diety są potrzebne. Jednak tylko i wyłącznie w uzasadnionych przypadkach i przy prawidłowym zastosowaniu. Przede wszystkim istnieje niewielka grupa środków, które powinny być stosowane profilaktycznie. Należy do nich zaliczyć w szczególności witaminę D. Jest ona w dużej mierze pozyskiwana z promieni słonecznych. Tym samym w okresie jesienno-zimowym większość osób żyjących na naszej szerokości geograficznej zmaga się z niedoborami tej substancji. Drugą witaminą, której profilaktyczne stosowanie jest konieczne, jest B12. Jednak dotyczy to tylko wegetarian! Jest to bowiem witamina, którą bardzo ciężko jest dostarczyć z dietą roślinną.
Poza wskazanymi powyżej sytuacjami, przed włączeniem suplementacji warto udać się do lekarza rodzinnego i wykonać podstawowe badania krwi. Najczęstsze niedobory (poza witaminą D) dotyczą witamin E i C, żelaza, jodu, wapnia, magnezu i kwasów tłuszczowych omega-3. Szczególną uwagę do badań kontrolnych powinny przywiązać osoby znajdujące się w grupach ryzyka, a mianowicie dzieci i młodzież, kobiety w ciąży lub starające się o dziecko, seniorzy, diabetycy, palacze, sportowcy i osoby przyjmujące na stałe niektóre środki farmakologiczne.
Dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa, wszystkie suplementy należy stosować w optymalnych dawkach. Większość witamin i minerałów ma określony górny limit, który nie powinien być przekraczany. Zawsze warto poprosić o radę lekarza lub farmaceutę, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków.
Ratunek w sytuacji niedoborów
Do kwestii stosowania suplementów diety warto podchodzić z rezerwą. Jednak są to produkty, które mogą okazać się nieocenione w sytuacji wystąpienia niedoborów, a także narażenia na ryzyko powstania niedoborów. Jedną z grup, które powinny stosować suplementację, są sportowcy! Kreatyna, glicerol, B-alanina, preparaty witaminowo-mineralne, białko serwatki i elektrolity to podstawowe środki, które są stosowane przez osoby trenujące wiele różnorodnych dyscyplin.
Suplementy diety mogą być też prawdziwym ratunkiem dla osób zmagających się z chorobami przewlekłymi, wymagającymi długotrwałego stosowania niektórych środków farmakologicznych. Do leków tego rodzaju należy m.in. przeciwpadaczkowa fenytoina, która uniemożliwia prawidłowe przyswajanie kwasu foliowego, witamin B6, D i K. Ważnym przykładem jest też kwestia stosowania antykoncepcji hormonalnej! Leki zawierające m.in. estrogeny i progesteron, mogą w istotnym stopniu zmniejszać stopień przyswajalności witaminy B6 oraz kwasu foliowego.
Warto pamiętać o tym, że niedobory często wiążą się z wieloma nieprzyjemnymi objawami. Mogą do nich należeć, chociażby silne zmęczenie, bóle głowy i mięśni, a także problemy ze snem. Zbyt niskie stężenie witamin z grupy B może stać się przyczyną bezsenności nawet u osób dbających na co dzień o higienę snu i śpiących na wygodnych materacach, takich jak te dostępne w sklepie https://sennamaterace.pl/116-materace-90×190.
Ciąża i karmienie piersią – czy warto stosować suplementy?
Suplementy diety są niezwykle potrzebne w ciąży. Czas oczekiwania na dziecko jest wymagający dla kobiecego organizmu i powszechnie przyjmowanych jest wówczas kilka substancji. Pierwszą z nich jest kwasa foliowy. Jego przyjmowanie obniża ryzyko tego, że u dziecka pojawią się nieprawidłowości w zakresie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Lekarze często podkreślają też to, jak ważne dla przyszłych mam jest przyjmowanie witaminy D.
Ciąża jest czasem, w którym zaleca się też przyjmowanie jodu. Jest to spowodowane widocznym wzrostem produkcji hormonów tarczycy. Inne substancje, takie jak żelazo i DHA są stosowane tylko w wypadku otrzymania takiego zalecenia od lekarza prowadzącego. Podobne zasady dotyczące suplementacji dotyczą także okresu laktacji. Ważnym zastrzeżeniem jest to, aby nie sięgać po preparaty multiwitaminowe w sytuacji przyjmowania zaleconych przez specjalistę środków jednoskładnikowych.
Przyjmowanie suplementów diety przez kobiety może być uzasadnione w określonych sytuacjach. Warto opierać się na faktach, korzystać z pomocy specjalistów, regularnie się badać i wybierać jedynie produkty z asortymentu renomowanych firm z ugruntowaną pozycją na rynku.