Nie bez powodu mówi się, że pobyt nad morzem wpływa pozytywnie na nasze zdrowie – woda morska zawiera wiele cennych właściwości, które korzystnie na nas oddziałują. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, co daje jej stosowanie? Dowiedz się, jak działa woda morska i kiedy warto jej używać!

Woda morska – czym się charakteryzuje?

Co sprawia, że woda morska jest tak cenna? Warto przyjrzeć się jej składzie. Odkryjemy wówczas, że jest to roztwór chlorku sody oraz wody. To właśnie ta prosta zawartość zapewnia wodzie morskiej jej korzystne działanie. Wynika to z tego, że jony chlorku oraz sodu są istotne dla procesu homeostazy w organizmie, a samo ich połączenie i stężenie jest podobne do stężenia surowicy krwi i składu płynu owodniowego, w którym rozwija się płód. Dlatego woda morska jest tak łatwo wchłaniana przez ludzi. Sód to ponadto istotny dla naszego organizmu elektrolit. Nierzadko woda morska zawiera też inne minerały i mikroelementy, jak na przykład siarka, miedź czy selen.

Jakie właściwości ma woda morska?

Już od wielu lat wykorzystuje się pozytywne właściwości wody morskiej w medycynie i nie tylko. Jeśli mimo tego wciąż nie wiemy, czym charakteryzuje się woda morska, przychodzimy z wyjaśnieniem. Okazuje się, że substancja ta niezwykle skutecznie nawilża skórę. Dzięki niej staje się ona wygładzona i bardziej elastyczna. Zapewnia wspaniałą miękkość i odżywienie, a do tego usprawnia ukrwienie krwi, powodując też dotlenienie skóry. Oprócz tego pomoże skutecznie oczyścić i pozbyć się zanieczyszczeń. Wspiera regenerację tkanek i łagodzi stany zapalne. Jeśli zawiera dodatkowo jony miedzi, może mieć też właściwości antyseptyczne. Dzięki niej zachowana zostaje zdrowa flora bakteryjna. Z racji tego, że nasz organizm łatwo ją przyjmuje, możemy mieć pewność, że użycie jej przyniesie odpowiednie efekty.

Kiedy warto stosować wodę morską?

Jakie właściwości ma woda morska?Z racji właściwości nawilżające i oczyszczające woda morska jest ważnym składnikiem aerozoli do nosa. Pomaga nawilżyć błonę śluzową nosa i pozbyć się z niej wydzieliny i innych zanieczyszczeń. Sprawdzi się do wszystkich typów kataru. Będzie też przydatna w przypadku alergii i problemów z oddychaniem. Jeśli chcemy skuteczniej pozbyć się kataru, możemy przygotować inhalację z dodatkiem wody morskiej. Wykorzystuje się wtedy specjalne ampułki, które ją zawierają. Potrzebny będzie również inhalator, który przeniesie parę prosto do naszych dróg oddechowych. Woda morska w postaci ampułek może być również stosowana w razie bólu ucha lub oczu. Zakraplając ją do ucha, możemy skutecznie zmiękczyć zadzielającą tam wydzielinę i łatwiej się jej pozbyć. Jeśli chodzi o oczy, tutaj używana jest przede wszystkim w formie pielęgnacji u małych dzieci. Jest to delikatny, sterylny roztwór, którym wystarczy jedynie skropić wacik i łagodnie przemyć oczy. Możemy użyć ją też wtedy, gdy nabawiliśmy się drobnych ran. Dzięki niej pozbędziemy się zanieczyszczeń i przyspieszymy proces gojenia. Unikniemy ryzyka wdania się zakażenia. Nie można ukryć, że woda morska to preparat, który warto mieć pod ręką na wszelki wypadek.

Dla kogo woda morska?

Kolejną zaletą wody morskiej jest fakt, że może być ona stosowana przez każdego. Jest bezpieczna i sterylna, dzięki czemu możemy używać ją w najróżniejszych przypadkach. Nie ma do niej przeciwwskazań – mogą stosować ją zarówno dzieci, jak i kobiety w ciąży. Powinni zaopatrzyć się w nią alergicy, którym pomoże szczególnie podczas sezonu pylenia, jako że złagodzi nieżyt nosa i ułatwi oddychanie. Nie musimy się obawiać, że będziemy aplikować ją za często – wodę morską można używać długotrwale, nawet kilkakrotnie w ciągu dnia.

Jaką wodę morskę wybrać?

Wodę morską możemy z łatwością zakupić w różnych aptekach. Znajdziemy ją pod postacią aerozoli do nosa oraz ampułek, które sprawdzą się między innymi do inhalacji. Przed zakupem warto jednak wiedzieć, czym różni się roztwór izotoniczny, a roztwór hipertoniczny wody morskiej. Znaczenie tu odgrywa stężenie chlorku sodu. Roztwór izotoniczny ma niższe stężenie, dzięki czemu jest łagodniejszy i może być stosowany bez obaw u dzieci czy alergików. To produkt, który będziemy mogli używać codziennie. Jeśli jednak chodzi o roztwór hipertoniczny, stężenie chlorku sodu jest znacznie wyższe. Produkt ma przez to silniejsze działanie, które pomoże w infekcjach czy obrzęku dróg oddechowych.

Jak jeszcze poradzić sobie z katarem?

Aerozol z wodą morską to coś, w co zdecydowanie warto się zaopatrzyć, jeśli zmagamy się z katarem. Jeśli jednak problem dokucza nam przez długi czas i nie chce odejść, możemy spróbować innych sposobów na walkę z katarem. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby pić dużo wody. Dzięki temu nie dopuścimy do nadmiernego przesuszenia się błony śluzowej nosa. Postarajmy się też nie przebywać w pomieszczeniach, w których jest bardzo suche powietrze. W naszej sypialni możemy postawić specjalny nawilżacz powietrza, który rozwiąże ten kłopot. Dzięki niemu nie doprowadzimy do powstania zatorów. To okaże się pomocne zwłaszcza wtedy, gdy będziemy chcieli zasnąć. Nie można ukryć, że katar nie ułatwia zapewnienia sobie komfortowego wypoczynku. Odpowiednie nawilżenie powietrza oraz znalezienie wygodnej pozycji snu może jednak pomóc. Nawet jeśli na co dzień lubimy spać na pojedynczej poduszce, podczas kataru warto ułożyć głowę na kilku warstwach, aby znajdowała się ona wyżej. Dzięki temu wydzielina nie będzie zatykała się w błonie śluzowej. Aby mieć pewność, że w takim ułożeniu będzie nam wygodnie, zaopatrzmy się nie tylko w miękkie poduszki, ale też dopasowany do nas materac, który umożliwi naszemu ciału rozluźnienie się. Odpowiedni dla siebie produkt możemy znaleźć na stronie https://sennamaterace.pl/115-materace-200×200. Pamiętajmy, aby podczas wyboru wziąć pod uwagę różne kwestie – istotną rolę gra nie tylko cena czy dodatkowe udogodnienia, ale także rozmiar, który zadecyduje o tym, czy będziemy mogli się swobodnie ułożyć w naszym łóżku.

Nie ma wątpliwości, że pobyt nad morzem wpływa pozytywnie zarówno na nasz organizm, jak i na samopoczucie. Jeśli jednak nie mamy możliwości, aby znaleźć się nad morzem, a chcemy skorzystać z cennych właściwości tamtejszego klimatu, postawmy na wodę morską w aerozolach czy kosmetykach!