W miarę upływu czasu nasz związek przechodzi wiele zmian, które związane są m.in. ze wspólnym zamieszkaniem. Jest to poważna decyzja, gdyż wiąże się z tym, że będziemy na stałe dzielić ze sobą jedno łóżko. W naszym społeczeństwie utarło się, że pary, a tym bardziej małżeństwa śpią razem. Jednak nie zawsze dzięki temu budzimy się rano wypoczęci i pełni sił. Zatem spać razem czy osobno?
Dlaczego warto spać razem?
Bez dwóch zdań, większość par nie wyobraża sobie spania osobno. Co więcej, istnieje wiele udokumentowanych korzyści, jakie niesie ze sobą ta czynność! Przede wszystkim przyczynia się to do obniżenia poziomu stresu, pozwala na budowanie poczucia bezpieczeństwa oraz większa zażyłość między partnerami. W wielu sytuacjach umożliwia także wypracowywanie wspólnych nawyków lub rytuałów, które pozwalają rozwijać związek. Oprócz tego dotyk bliskiej nam osoby działa kojąco na nerwy, wycisza i uspokaja – co jest szczególnie ważne po długim i ciężkim dniu. Niestety, istnieją również wady wspólnego wypoczynku. Wiążą się one przede wszystkim z budową anatomiczną partnerów – zwłaszcza w przypadku skrajnych preferencji odnośnie twardości lub typu materaca. W zależności od modelu, jaki wybierzemy, możemy zakupić dwa osobne materace, jednak nie zawsze jest to możliwe z uwagi na rozmiar łóżka.
Dlaczego warto spać osobno?
Jak się okazuje, z różnych względów spanie osobno może być lepszym wariantem. Wynika to z różnych przyczyn w tym przyzwyczajeń, takich jak różne pory zasypiania lub wstawania. W końcu każdemu z nas zależy na komfortowym wypoczynkowi! Kolejnym, ale bardzo istotnym powodem, dla którego wolimy spać nie tylko w dwóch różnych łóżkach, ale także i pomieszczeniach, jest głośne chrapanie. Utrudnia ono sypialnie lub wybudza nas w nocy, przez co rano jesteśmy zirytowani oraz zmęczeni. Co więcej, gdy sytuacja powtarza się każdej nocy, może mieć to negatywny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, aż w końcu odbije się w sposób negatywny na relacji z partnerem. Właśnie dlatego warto spać osobno. Warto jednak zaznaczyć, że metoda ta często zabierano nam wspólnie spędzony czas oraz nie ułatwia zbudowania tak szybkiego zaufania czy poczucia bezpieczeństwa. Warto zatem dokładnie się zastanowić, jakie są za i przeciw spania razem, a następnie wybrać odpowiadający nam sposób wypoczynku.
Idealny rozmiar łóżka małżeńskiego
Jakie łóżko wybrać do sypialni małżeńskiej? Z odpowiedzią na to pytanie zmaga się wiele par – w końcu na współczesnym rynku mamy tak wiele dostępnych modeli! Tak naprawdę kwestia ta zależy głównie od metrażu naszej sypialni. Do niewielkich zaleca się modele 140×200 cm. Daje to po 70 cm wolnego miejsca na jedną osobę, co jest wystarczające, do komfortowego wypoczynku. Wybierając węższe modele, możemy nie mieć już takiej swobody ruchu. Jeśli natomiast metraż sypialni nas nie ogranicza, to tak naprawdę możemy zainwestować w modele 160×200 cm, 180×200 cm, 200×200 cm czy nawet 200×220 cm! Szerokość łóżka jest w dużej mierze kwestią indywidualną i zależy od tego, jak dużo wolnego miejsca chcemy mieć oraz czy wiercimy się w czasie snu. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na długość łóżka. Osoby, których wzrost przekracza 180 cm, powinny zastanowić się nad zakupem mebla, którego długość przekracza dwa metry. W ten sposób ich stopy nie będą swobodnie zwisać z krawędzi łóżka.
Jaki materac dla par wybrać?
Jeśli chcemy wysypiać się komfortowo w jednym łóżku, to warto nie tylko zadbać o jego odpowiedni rozmiar, ale także materac. Jak się okazuje, dla wielu z nas dobór podłoża stanowi spore wyzwanie. Jak zatem wybrać odpowiedni model? W pierwszej kolejności zastanówmy się, czy kupujemy jeden materac, czy dwa, które umieścimy koło siebie na jednym stelażu. Decyzja ta bazuje na naszych indywidualnych potrzebach oraz preferencjach. Dwa materace są zalecane w przypadku, gdy między partnerami istnieje znaczna różnica w wadze, co za tym idzie – muszą mieć oni inną twardość. Następnie warto zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia. Dla par zaleca się przede wszystkim materace sprężynowe, które gwarantują stabilizację całego ciała, a także wysoką elastyczność punktową połączoną z redukcją drgań. Warto również zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas model wyróżnia się antyalergicznością. Jest to niezwykle ważne, jeśli jeden z partnerów zmaga się z nadwrażliwością na kurz i roztocza. Dobry materac do spania pozwoli nam wypocząć oraz nabrać sił na nowy dzień. Zatem już dziś wybierzmy odpowiedni dla siebie model!
Akcesoria sypialniane do łóżka małżeńskiego – jak je wybrać?
Komfortowe łóżko małżeńskie wyróżnia się nie tylko odpowiednio szeroką ramą czy materace. Tak naprawdę jest to zbiór kilku akcesoriów sypialnianych, które dodatkowo korzystnie wpływają na jakość naszego snu oraz komfort. Wyróżnia się tutaj takie elementy, jak:
- poduszka – jej obecność umożliwia najlepsze wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Każdy z partnerów powinien posiadać swoją poduszkę, która odznacza się odpowiednim wypełnieniem, twardością oraz wysokością,
- kołdra – gwarantuje przyjemne wrażenie otulenia oraz właściwy komfort termiczny w czasie snu. Szacuje się, że powinna być o 20-40 cm szersza, niż materac, aby zagwarantować komfortowy wypoczynek,
- pościel – zarówno kołdra, jak i poduszka muszą być w coś ubrane. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się wysokiej jakości pościel, która została wykonana z naturalnych materiałów,
- ochraniacz na materac – element ten umożliwia zachowanie łóżka w czystości, a także znacząco zwiększa żywotność oraz walory higieniczne naszego materaca,
- stelaż – ten niewidoczny element w dużej mierze odpowiada za właściwe wsparcie podłoża do spania, co przekłada się na komfort snu. Na współczesnym rynku znajdziemy modele regulowane oraz klasyczne.
Przyjęło się, że każde małżeństwo śpi w jednym łóżku. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie w ten sposób prawidłowo wypocząć. Oznacza to, że każdy z nas powinien podejść do tej sprawy w sposób indywidualny. W końcu jedne pary będą mogły ze sobą spać bez żadnych problemów, a inne – preferują osobne łóżko, a nawet sypialnie. Ani jedna, ani druga metoda nie jest niczym złym!