Zmiana czasu to nieodłączny element w ciągu całego roku. Mimo że wiemy, że będzie miało to miejsce, nie oznacza to, że łatwo nam się przyzwyczaić do nowego stanu rzeczy. Zmiana czasu może wywołać u nas różne reakcje. Co zrobić, aby nie doświadczyć wtedy żadnych nieprzyjemnych dolegliwości? Poznaj nasze sposoby!

Dlaczego zmieniamy czas?

Każdy z nas wie, że na jesień następuje zmiana czasu na zimowy, za to wiosną zmieniamy go na letni. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, po co wykonujemy taką czynność? Bierzemy to za oczywistość, jednak nie do końca wiemy, co za tym stoi. Okazuje się, że zmiana czasu to stosunkowo nowa rzecz. Zaczęto myśleć o tym już w XVIII wieku, jednak w Polsce oficjalną zmianę czasu zarządzono dopiero w 1919 roku. Od tego momentu prawie siedemdziesiąt krajów na świecie zastosowało się do tej zasady. W Europie działa w większości państw, poza Rosją, Islandią, Kazachstanem czy Turcją. Przyjęło się, że na naszym kontynencie zmieniamy czas o ustalonej porze – zawsze jest to ostatni tydzień marca oraz ostatni tydzień października. Obecnie co roku przestawiamy zegarki. Istnieje jednak spora grupa osób, które są za zniesieniem tego zwyczaju. Sprawia on bowiem trudność dla osób podróżujących transportem, niezależnie od tego, czy to transport kolejowy, lotniczy czy morski. Niektóre urządzenia mogą mieć też problem ze sprawnym aktualizowaniem informacji. Z drugiej strony, ta czynność pozwala nam jednak dłużej korzystać ze światła słonecznego i oszczędzać energię elektryczną. Nie można jednak ukryć tego, że ta zmiana nie odbywa się bez wpływu na nasze samopoczucie.

Jakie objawy mogą nam towarzyszyć podczas zmiany czasu?

Jak poradzić sobie ze zmianą czasu?Są duże szanse na to, że w dniu, w którym zmienialiśmy czas, będziemy czuć się dziwnie i nieswojo. Musimy pamiętać, że jest to zupełnie normalne. Podobne objawy doświadcza większość z nas. Oprócz tego możemy doświadczać zmęczenie i spadek energii, przez które nie będziemy mieli sił, aby zabrać się za wykonywanie swoich obowiązków. Nie pomaga w tym zmniejszenie koncentracji. Może towarzyszyć nam również ból głowy czy rozdrażnienie. Jesteśmy narażeni też na pogorszenie nastroju. To znacznie bardziej prawdopodobne podczas zmiany czasu z letniego na zimowy, kiedy to dzień staje się krótszy, a pogoda zdecydowanie nie sprzyja. Zmianę zauważymy również w tym, jak się wysypiamy – wiele osób w tym okresie może doświadczyć bezsenności, która uniemożliwia im zaśnięcie. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ jeśli bezsenność zostanie z nami na dłużej, może to spowodować, że nasz organizm nie będzie mógł się zregenerować. Nasza odporność się obniży, a wycieńczenie spowoduje, że nie będziemy tak produktywni i efektywni jak wcześniej. Wynika to z tego, że zmiana czasu, nawet tak mała, może zaburzyć nasz rytm dobowy. Na pewno spostrzeżemy to, że mimo tego, że wybiła godzina, o której zazwyczaj szliśmy spać, my nie czujemy się śpiący. Jeśli już wcześniej mieliśmy problemy ze snem, mogą się one znacznie pogorszyć. Należy uważać, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na nasze prawidłowe funkcjonowanie.

Jak długo przyzwyczajamy się do nowego czasu?

Na pewno zastanawiamy się, kiedy objawy związane ze zmianą czasu miną. Okazuje się, że u każdego może się to różnić. Na niektórych przestawienie zegarków nie zrobi żadnego wrażenia – odeśpią zabraną godzinę i będą czuli się podobnie jak wcześniej. U innych jednak nie przebiegnie to równie łatwo. Optymalny czas, do którego przyzwyczajamy się do nowego czasu, to mniej więcej dwa dni. Warto jednak mieć na uwadze to, że część osób wymaga nawet tygodnia, aby w pełni dojść do siebie. Obserwujmy swoje ciało i zatroszczmy się o siebie, jeśli czujemy, że to coś, czego potrzebujemy.

Jak poradzić sobie ze zmianą czasu?

Co zatem należy zrobić, aby szybko poradzić sobie ze zmianą czasu? Sposoby na rozwiązanie tego problemu to coś, z czym każdy powinien zaznajomić się przed przestawieniem zegarkiem. Nie potrzeba dużo, aby znacząco poprawić nasze samopoczucie. Po pierwsze, działajmy stopniowo. Jeszcze przed oficjalną zmianą czasu możemy przesunąć nasze zajęcia, tak aby łatwiej było nam się do tego przyzwyczaić. W dniu, w którym zmieniamy godziny, w zależności od pory roku, idźmy spać wcześniej lub później. Dzięki temu obudzimy się mniej zmęczeni i zdekoncentrowani. Zadbajmy o nasz rytm dobowy, rezygnując z kofeiny czy krótkich drzemek, które wcale nie będą wtedy dla nas korzystne. Zamiast decydować się na półśrodki, powinniśmy zadbać o prawidłowy wypoczynek. W ten sposób nasz organizm będzie mógł się zregenerować, a my będziemy czuli się wypoczęci i pełni energii. Mimo tego, że nasze łóżko może być niezwykle wygodne, nie pozwalajmy sobie na opóźnianie budzika i długie leżenie. Zmotywujmy się, aby sprawnie zacząć nasz dzień, a potem będzie tylko lepiej. Możemy zapewnić sobie dodatkowe wsparcie, dbając o to, aby dostarczyć naszemu ciału niezbędne składniki odżywcze i minerały. Warto pamiętać też o regularnym piciu wody. Za to coś, z czego powinniśmy zrezygnować, to używanie telefonu przed snem. Ekran smartfona emituje niebieskie światło, które niekorzystnie wpływa na sen i zaburza nasz zegar biologiczny. W trakcie zmiany czasu jest to szczególnie niebezpieczne.

Jak jeszcze zadbać o zdrowy rytm dobowy?

Najlepszym sposobem na to, aby bez problemu przebrnąć przez zmianę czasu, jest zadbanie o nasz rytm dobowy. Aby to zrobić, powinniśmy skupić się na tym, by zapewnić sobie niezbędny relaks. Oczywiście, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w pełni wypoczniemy tylko wtedy, gdy będziemy leżeć na solidnym materacu, który będzie dopasowany do naszego ciała. Tylko wtedy nasze ciało będzie mogło się w stu procentach rozluźnić. Nie ma jednak powodów do obaw – rynek materacy oferuje nam wiele produktów o wyjątkowych właściwościach, dzięki którym na pewno skutecznie się odprężymy. Sprawdzone modele odnajdziemy na stronie http://hilding.pl/ lub https://sleepinghouse.pl/. Jeśli przed podjęciem decyzji chcielibyśmy poczytać na temat materacy i dowiedzieć się więcej o zastosowanych w nich technologiach, odwiedźmy witrynę http://materac-ortopedyczny.pl/.

Zdrowy rytm dobowy jest niezwykle ważny. Przypominamy sobie o tym między innymi wtedy, gdy zmieniamy czasu na letni lub zimowy. Wtedy nasz harmonogram dnia się zmienia, a my musimy postarać się, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Na szczęście, jeśli zadbamy o swoje samopoczucie i odpowiednią dawkę relaksu, możemy sprawnie i szybko poradzić sobie ze zmianą czasu!

Przeczytaj także: Jak ułatwić sobie poranną pobudkę?