Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy wiele godzin na odpoczynku i relaksowaniu się po całym dniu działania. Dlatego tak ważne jest, aby wystrój tego pomieszczenia sprzyjał wyciszeniu i wypoczynkowi. Jednym z kluczowych elementów, które mogą wpływać na atmosferę w sypialni, są naturalne materiały. Zastosowanie ich nie tylko w łóżku, ale również w innych elementach wyposażenia, może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia. W tym artykule przedstawimy kilka pomysłów na to, jak wykorzystać naturalne materiały w sypialni, aby stworzyć przytulną i relaksującą przestrzeń do snu.

Pościel to podstawa

Pościel to ta powierzchnia, która każdej nocy bezpośrednio styka się z naszym ciałem. Jeśli chcemy cieszyć się zdrową i wolną od podrażnień skórą, powinniśmy dobrze przemyśleć wybór swojej pościeli. Ważne jest to, by pozwalała ona na swobodne przemieszczanie się powietrza do jej wnętrza. Dzięki temu wilgoć, która gromadzi się w łóżku kiedy śpimy, będzie mogła swobodnie ulecieć na zewnątrz, a my będziemy mogli cieszyć się bardziej higienicznym i wolnym od złóż grzybów czy pleśni sypialnianym środowiskiem. Do najbardziej przewiewnych materiałów zalicza się te pochodzące z natury, takie jak len, bawełna czy jedwab. Wybierając pościel uszytą z nich możemy mieć pewność, że komfort naszego wypoczynku, a także higiena łóżka, zdecydowanie wzrosną. Dodatkowo, te materiały znane są ze swojej trwałości, którą może spotęgować poprawne użytkowanie. Jeśli będziemy stosować się do zaleceń producenta, a tym samym prać i suszyć pościel uszytą z naturalnych materiałów w odpowiedni sposób, będą nas one cieszyć swoimi właściwościami przez długie lata.

Naturalne materiały w sypialni. Zadbaj nie tylko o łóżko!Postaw na sen, czyli materac

Od czego zależy komfort naszego wypoczynku? Najważniejszym sypialnianym elementem, który ma na niego wpływ, jest bez wątpienia odpowiednio dobrany materac. Powszechnie wiadomo, że do jego produkcji można wykorzystać materiały takie, jak sprężyny czy pianki, jednak mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy są zwolennikami naturalnych materiałów: coraz częściej wykorzystuje się je także do produkcji materaców! Chodzi nie tylko o naturalne włókna stosowane w tkaninach pokrywających wnętrze materaca. Naturalne oleje, włókna kokosowe czy kleje pochodzenia roślinnego wykorzystywane są do produkcji wielu podłóż snu. Jeśli zależy Ci na zakupie materaca skonstruowanego na bazie naturalnych materiałów, zapoznaj się z ofertą materaców ekologicznych.

Ekologia na dywanie

Dywan to ten element sypialni, który wpływa na jej przytulność i w naturalny sposób ociepla wnętrze. Dużo przyjemniej jest w końcu postawić pierwszy krok po wstaniu z łóżka na miękkim i ciepłym podłożu, a nie na chłodnej powierzchni paneli. Niestety, coraz więcej dywanów produkowanych jest ze sztucznych splotów, które sprzyjają gromadzeniu się w ich wnętrzach zanieczyszczeń i brudu. Jeśli chcesz tego uniknąć, zdecyduj się na dywan wykonany z naturalnych materiałów. Klasyką gatunku, wyróżniającą się niezrównaną jakością, są z pewnością dywany wełniane. Są niezwykle trwałe, piękne i świetnie radzą sobie z zadaniem izolowania ciepła w pomieszczeniu. Bardziej etniczną propozycją dla wszystkich, którym zależy na ekologicznym dywanie, będą dywaniki wyplecione z bambusa czy juty. Nie tylko są one biodegradowalne, ale także wnoszą do wnętrza powiew stylu boho. Kolejnym dywanowym rozwiązaniem, które nawiązuje do materiałów pochodzących z natury, będzie dywan wykonany ze skóry naturalnej.

Sypialniane tekstylia na plus

Z naturalnych materiałów wykonane mogą zostać nie tylko najważniejsze elementy sypialni, ale także królujące w niej dodatki. Zamień zbierające kurz poduszki dekoracyjne na przewiewne i eleganckie poszewki uszyte z różnokolorowego lnu. Plastikowe firanki o nieprzyjemnym błysku wymień na bawełniane zasłonki, przez które promienie słoneczne będą przyjemnie wlewać się do wnętrza. Pomyśl także o kocach, bieżnikach i wszelkich elementach tekstylnych sypialni, które zyskają na wymianie ze sztucznych włókien na naturalne materiały.

Przechowywanie w naturalnych materiałach

Nieco natury i ekologii możesz wprowadzić także do przechowywania i organizacji w sypialni. W jaki sposób da się pogodzić te dwa z pozoru odległe światy? Po pierwsze, nie kupuj plastikowych pojemników, które będą rozkładać się latami. Zamiast tego wyposaż swoją sypialnię w coś bardziej sprzyjającego naturze, czyli w pojemniki wyplecione z trawy morskiej, juty czy wikliny. Nie tylko będą świetnie sprawdzały się jako pojemniki do przechowywania ale także dodadzą wnętrzu sporo stylu. Innym przyjaznym naturze rozwiązaniem są pojemniki wykonane z papieru czy z tkaniny. Ogromną zaletą ich wykorzystania jest kompaktowość – kiedy przestaniesz ich potrzebować wystarczy, że złożysz je na płasko i schowasz, by oczekiwały na moment, w którym znów się przydadzą.

Naturalne materiały dobrze sprawdzą się także jako pomoc w sprytnym organizowaniu sypialnianej przestrzeni. Dzięki wykonanemu z drewnianych listewek parawanowi lub dyskretnemu przepierzeniu będziemy mogli z łatwością podzielić przestrzeń sypialni na konkretne strefy, a także sprawić, że wnętrze stanie się dużo bardziej stylowe.

Sypialniane dodatki? Zrób to w zgodzie z naturą

Dodatki wykonane z naturalnych materiałów potrafią całkowicie odmienić charakter sypialni, dodając jej nieco charakteru. Warto zamienić stare, plastikowe elementy aranżacji na nowe, bardziej ekologiczne i sprzyjające naszemu zdrowiu akcesoria. Jako ścienne dodatki doskonale będą prezentować się ceramiczne płytki czy gliniane zawieszki, a także wyplecione z bawełnianych sznurków makramy. Możemy skomponować je z aranżacjami z suszonych kwiatów, takimi jak wianki, bukiety czy ścienne instalacje. Naturalne elementy, takie jak właśnie płatki kwiatów, liście czy szyszki, będą prezentować się nienagannie w szklanych misach czy zamkniętych pojemniczkach.

Doskonałym dodatkiem, który sprawdzi się w sypialni doceniającej naturalne materiały, będą rośliny doniczkowe. Przyjemna zieleń ich liści, a także ciekawe formy, które przybierają sprawią, że wnętrze ożywi się, jednocześnie nie tracąc naturalnego charakteru. Dodatkową korzyścią wynikającą z ich uprawy będzie także lepsza jakość powietrza w sypialni, ponieważ rośliny są naturalnymi oczyszczaczami.