Obrzęk stóp i ich opuchlizna to dolegliwość, która dotyka nie tylko osoby starsze, ale też coraz częściej niestety młodsze osoby. Jest to dokuczliwe schorzenie, które objawia się bólem i dyskomfortem podczas stania i aktywności fizycznej. Dodatkowo, jeśli obrzęk wynika ze stanu zapalnego, może mu towarzyszyć świąd i zaczerwienienie. W tej sytuacji każdy z nas oczywiście szuka pomocy i liczy na to, że domowe metody będą wystarczające, aby pozbyć się opuchlizny. W tym artykule poznasz skuteczne sposoby na obrzęk stóp i kostek.
Jakie są przyczyny opuchniętych stóp i kostek?
Mówi się, że aby rozwiązać problem, najpierw trzeba poznać jego źródło. Nie inaczej jest w przypadku opuchlizny stóp i kostek, która może posiadać różnorodne przyczyny. Obrzęki powstają wtedy, gdy płyn zawarty w krwi i chłonce zaczyna wypływać z naczynia włosowatego, chłonnego lub krwionośnego i gromadzić się między komórkami organizmu. Do opuchlizny dochodzi zatem w przypadku zwiększenia przepuszczalności naczynia. Jest to możliwe m.in. podczas długotrwałego siedzenia. Siedzący tryb życia jest nienaturalny dla organizmu – dochodzi wówczas do ucisku poszczególnych naczyń, co bezpośrednio przekłada się na obrzęk stóp. Inną przyczyną może być nieprawidłowo dobrane obuwie, odwodnienie organizmu czy inne schorzenia, takie jak niewydolność żylna, nerek czy cukrzyca. W wielu przypadkach trudno jednoznacznie wskazać, co jest faktycznym powodem opuchlizny stóp i kostek.
Odpoczynek z nogami w górze
W sytuacji obrzęku nóg w pierwszej kolejności powinniśmy zapewnić sobie odpoczynek, pamiętając o tym, aby stopy unieść ponad poziom serca. W ten sposób ułatwiamy odpływ krwi i płynów z kończyn dolnych. Wystarczy, że położymy się na plecach, np. na kanapie czy łóżku, oraz umieścimy stopy nad poduszce lub oparciu. Odpoczynek powinien wynosić przynajmniej 15 minut, abyśmy mogli odczuć ulgę i zmniejszyć obrzęk nóg.
Chłodne okłady
Wśród szybkich, domowych metod na opuchnięte stopy znajdują się także chłodne okłady. Działają one poprzez zwężenie naczyń krwionośnych, co zmniejsza przepływ krwi do opuchniętego obszaru, ograniczając stan zapalny i obrzęk. Aby móc odczuć szybką ulgę, można wykonać okłady, używając lodu zawiniętego w ręcznik lub żelowe kompresy chłodzące. Dopilnujmy jednak tego, aby nie przykładać lodu bezpośrednio do opuchniętego obszaru, gdyż ryzykujemy w ten sposób odmrożeniem. Innym rozwiązaniem jest moczenie stóp w zimnej wodzie przez 15-20 minut. Jeśli często zmagamy się z obrzękiem nóg, krótka, lodowa kąpiel będzie działać kojąco i uefektywniać prawidłowy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych.
Masaż stóp
Dla poprawy krążenia i redukcji opuchlizny skuteczny jest także masaż stóp. Delikatne uciskanie nóg wspiera przepływ krwi i limfy, co z kolei pomaga zmniejszyć ich obrzęk. Aby jednak uzyskać jak najlepsze rezultaty, warto masować stopy kolistymi ruchami, zaczynając od palców i kierując się w stronę kostek. Taki rytuał wykonujmy codziennie przez kilkanaście minut, zwracając szczególną uwagę na obszary najbardziej opuchnięte. Masaż nie tylko zmniejsza obrzęk, ale także poprawia elastyczność skóry i doskonale relaksuje mięśnie, zwłaszcza po całym dniu stania na nogach.
Kąpiel solankowa
W przypadku obrzęku stóp i kostek, pomocna może być kąpiel solankowa. Sól morska posiada wysoką zawartość magnezu, który jest łatwo przyswajalny przez skórę i wspomaga sprawny przepływ krwi. Oprócz tego działa przeciwzapalnie i relaksująco, pozwalając odprężyć się napiętym mięśniom. Do kąpieli w szczególności warto zastosować sól Epsom wyróżniającą się wieloma właściwościami prozdrowotnymi. Aby ją odpowiednio przygotować, należy rozpuścić około pół szklanki soli w dużej misce ciepłej wody. Stopy, tak jak w przypadku chłodnych okładów, moczmy przez około 15-20 minut.
Preparaty na obrzęki stóp
Obecnie nie brakuje aptecznych preparatów, które także powinny pomóc nam zmniejszyć opuchliznę stóp oraz kostek. Co więcej, dostaniemy je w różnych formach, np. w żelu, kremie, maści czy nawet sprayu. Preparaty te zawierają składniki aktywne, takie jak wyciąg z kasztanowca, heparyna, arnika czy mentol, które działają przeciwzapalnie, poprawiają krążenie krwi i chłodzą skórę. Stanowią połączenie domowych metod, przynosząc ukojenie w bólu i dyskomforcie. Wystarczy nanieść niewielką ilość preparatu na obszar dotknięty obrzękiem i delikatnie wmasować aż do wchłonięcia. Regularne stosowanie, zwłaszcza po długim dniu na nogach, przynosi ulgę, zmniejsza uczucie ciężkości i pomaga w regeneracji tkanek.
O zdrowie stóp można również zadbać podczas snu, zaopatrując się w odpowiedni i wygodny materac, np. SleepMed. Jeżeli nie wiesz, jak prawidłowo go dobrać, koniecznie zajrzyj na blog – znajdziesz tam mnóstwo poradników dotyczących wyboru idealnego materaca dla regenerującego wypoczynku. Pomoc uzyskasz również w salonach stacjonarnych z produktami sypialnianymi w Częstochowa.
Kiedy iść do lekarza z opuchniętymi stopami?
Niekiedy okazuje się, że wszystkie domowe metody radzenia sobie z opuchlizną stóp zawodzą, a wówczas nie pozostaje nam nic innego jak udać się do lekarza. Obrzęk nóg często wymaga leczenia specjalistycznego, zwłaszcza jeśli wynika z poważniejszych przyczyn i innych schorzeń. Do lekarza warto wybrać się przede wszystkim, gdy opuchliźnie towarzyszą inne niepokojące sygnały, takie jak gorączka, permanentne zmęczenie, brak apetytu czy obrzęk pozostałych części ciała. Objawy te mogą wskazywać na zakrzepicę żył głębokich, infekcję lub problemy z sercem. Również osoby z chorobami nerek, wątroby, serca czy z problemami krążeniowymi powinny skonsultować się z lekarzem w przypadku opuchlizny stóp. Wczesna diagnoza i leczenie mogą zapobiec poważnym komplikacjom zdrowotnym.
Opuchnięte stopy i kostki to problem, który można rozwiązać za pomocą domowych i prostych metod. Odpoczynek, kąpiele wodne czy masaże powinny pomóc zredukować obrzęk i przynieść ulgę w bólu. Jeśli jednak sposoby te zawodzą, musimy niezwłocznie udać się do specjalisty. Warto być świadomym, że opuchlizna nóg może być skutkiem poważniejszych problemów zdrowotnych, a nie jedynie zmęczenia organizmu.
Przeczytaj także: Sypialnia dla par – jak stworzyć przestrzeń sprzyjającą relacji?