Dla wielu osób balkon to miejsce przechowywania starych donic ogrodowych czy innych gratów, które nie znalazły swojego miejsca w mieszkaniu. Jednak, jeśli jesteś miłośnikiem przebywania na świeżym powietrzu, to balkon może stać się Twoim ulubionym miejscem w całej domowej przestrzeni! To miejsce, choć często niewielkie, może stanowić oazę spokoju i relaksu, zwłaszcza w miejskim chaosie i gwarze. Jak zorganizować balkonową przestrzeń? Co koniecznie musi się tam znaleźć? Tego dowiesz się w poniższym artykule, dlatego, jeśli jesteś zainteresowany doskonałą aranżacją balkonu, to koniecznie czytaj dalej!

Jak zorganizować przestrzeń na balkonie?

Organizacja balkonu to nie tylko kwestia estetyki, ale także praktyczności i funkcjonalności. Dość mała przestrzeń zewnętrzna może stać się wspaniałym miejscem do wypicia kawy, zjedzenia posiłku czy nawet miniogródkiem. Jednak aby osiągnąć harmonię na balkonie, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, a oto niektóre z nich:

Organizacja balkonu - na co koniecznie musisz zwrócić uwagę?Ocena przestrzeni

Na samym początku zmierz swój balkon. Dokładnie zapisz, jaka jest jego szerokość i długość, ponieważ od tego będą zależeć kolejne kroki i elementy, które będą mogły znaleźć się na tej przestrzeni. Zwróć również uwagę na ukierunkowanie balkonu i ilość światła słonecznego, które otrzymuje się w ciągu dnia. To z całą pewnością wpłynie na wybór roślin i mebli.

Wybór mebli

Jeśli chodzi o meble, to koniecznie zwróć uwagę na kilka elementów. Po pierwsze wybierz krzesła, fotele, kanapę czy stół o odpowiednich wymiarach, tak aby idealnie zmieściły się na balkonie, ale nie zdominowały jego całej przestrzeni. Koniecznie unikaj nadmiaru mebli i staraj się utrzymać równowagę między funkcjonalnością a przestronnością.

Rośliny

Jesteś miłośnikiem roślin? Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca, to nie możesz zrezygnować z różnych gatunków kwiatów na swoim balkonie! To wprowadzi naturalny element i ociepli całe to miejsce. Oczywiście dostosuj roślinność do warunków świetlnych panujących na balkonie. Możesz użyć również wiszących donic, stojaków na rośliny lub półek na ścianie, aby zaoszczędzić miejsce i stworzyć idealną przestrzeń do odpoczynku.

Ochrona przed różnymi warunkami atmosferycznymi

Koniecznie zainstaluj na swoim balkonie markizę, parasol lub specjalne zasłony, które będą chronić Cię przed nadmiernym słońcem lub deszczem. Do różnych warunków atmosferycznych dostosuj również inne elementy, które znajdą się na balkonie, np. zainwestuj w fotele z wodoodpornych materiałów.

Przytulność i styl

Swoją balkonową przestrzeń wypełnij miękkimi poduszkami i pledami, którymi będą mogli się okryć Twoi goście. Dodatkowo przyjemne materiały stworzą przytulne otoczenie i będziesz chciał chętniej spędzać czas właśnie na balkonie! Oczywiście wybierz również styl, który odpowiada twoim preferencjom estetycznym, np. nowoczesny, rustykalny czy boho.

Przechowywanie

Na balkonie można również przechowywać różne rzeczy, dlatego zainwestuj w meble, które pełnią taką funkcję lub dodaj specjalne pojemniki do przechowywania. Wtedy z całą pewnością, na Twoim balkonie będzie panował porządek!

Oświetlenie

Oświetlenie również pełni bardzo ważną rolę w tworzeniu przytulnego balkonu. Koniecznie więc dodaj oświetlenie, takie jak lampki dekoracyjne czy specjalne lampy balkonowe, aby stworzyć przyjemną atmosferę.

Strefy tematyczne

Świetnym rozwiązaniem jest stworzenie kilku stref tematycznych na balkonie. Jedną z nich może być kącik czytelniczy z wygodnym fotelem i lampką obok, a inną miejsce do spożywania posiłków. Na swoim balkonie możesz również stworzyć mały ogródek z ziołami czy małymi pomidorkami!

Panele przesuwne lub parawany

Niektóre balkony w blokach są umieszczone bardzo blisko siebie, dlatego, jeśli zależy Ci na intymności i prywatności, to koniecznie zainwestuj w przesuwne panele lub parawany, którymi odgrodzisz się od innych. Mogą one pełnić również funkcję dekoracyjną i praktyczną, oddzielając przestrzeń wiatru.

Zastosowanie palet

Jeśli zależy Ci na budżetowym stworzeniu fajnej przestrzeni na balkonie, to śmiało możesz do tego wykorzystać palety. Jest to bardzo ekonomiczne, a dodatkowo satysfakcjonujące, ponieważ sam byś stworzył meble czy inne elementy. Możesz z nich stworzyć sofę, stół czy nawet półki do przechowywania!

Pamiętaj, że kluczowe jest dostosowanie tych pomysłów do swoich indywidualnych preferencji i potrzeb. Kreatywność oraz personalizacja sprawią, że twój balkon stanie się ulubionym miejscem do odpoczynku i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Po takiej aranżacji balkonu z całą pewnością należy Ci się dobrej jakości odpoczynek, a to zapewnić może idealny materac o wymiarach 180×200 cm. Znajdziesz je tutaj: https://sleepinghouse.pl/138-materace-180×200. Taki rozmiar łóżka będzie idealny dla par, które uwielbiają mieć sporo miejsce podczas snu.

Przeczytaj także:

  1. Zdrowy sen dziecka – na co zwrócić uwagę?
  2. Spokojny sen w ciąży
  3. Czy poduszka do spania musi być droga?