Zimowe stylizacje muszą spełniać dwie podstawowe funkcje. Przede wszystkim – zapewniać ciepło, a jednocześnie – wyglądać oszałamiająco. Jakimi zasadami warto się kierować podczas kompletowania zimowej garderoby, aby osiągnąć ten cel?

Podkoszulki i bielizna

Zimowy dress code zaczyna się już na etapie wyboru bielizny. Kluczowym elementem są tu podkoszulki. To one zatrzymują ciepło przy ciele. Warto wybierać te, które są wykonane z tkanin dobrych jakościowo. Najpopularniejsza jest oczywiście bawełna. Jest higroskopijna i dobrze chłonie wodę. Niestety jednak nie odprowadza wilgoci na zewnątrz.

Rozwiązaniem tego problemu może okazać się zakup sportowej bielizny termicznej lub podkoszulków wykonanych z wełny. Koszulki i legginsy termoaktywne są najczęściej poliamidowe bądź poliestrowe i posiadają mikrootwory. Z kolei wełniana bielizna izoluje zimno i odprowadza wilgoć. Najlepiej sprawdzają się podkoszulki z wełny merynosów i kaszmiru, ponieważ nie gryzą.

Kobiety, które lubią chodzić w sukienkach i spódnicach, powinny przed zimą zainwestować w kilka par ciepłych rajstop. Te najpopularniejsze, nylonowe, nie chronią dobrze przed zimnem. Podobnie, jak w przypadku podkoszulków, również rajstopy warto wybierać wełniane. Wyglądają matowo, są niezwykle ciepłe, a dodatkowo – bardzo trwałe. Rajstopy lub legginsy można nosić również pod spodniami. Wówczas jednak muszą być jak najcięższe, aby nie były niewygodne. Podczas ujemnych temperatur dobrym wyborem są egzemplarze podszyte polarem.

Warstwy to podstawa

Estetyczne i ciepłe stylizacje. Jak ubierać się zimą?Najskuteczniejszym sposobem tworzenia stylizacji na ujemne temperatury jest ubieranie się na cebulkę. Każda kolejna warstwa izoluje ciepło oraz grzeje.

  • Warstwa podstawowa – to omówiona powyżej bielizna. Jej rolą jest regulowanie temperatury ciała i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.
  • Izolacja – powinien to być golf lub sweter. Ewentualnie bawełniana bluzka, jeśli pogoda na zewnątrz nie jest najgorsza.
  • Druga warstwa izolacyjna – najczęściej przybiera formę kardiganu czy marynarki. Należy dopasować tę warstwę do odzienia wierzchniego – całość nie może być ani zbyt gruba, ani zbyt cienka.
  • Odzież zewnętrzna – musi być wysokiej jakości, aby skutecznie chronić ciało przed wiatrem, śniegiem i deszczem. Jej główną funkcją jest zatrzymywanie ciepła wytworzonego przez wcześniejsze warstwy. Warto mieć w swojej szafie zarówno coś syntetycznego (na deszczową pogodę), jak i ciepły, wełniany płaszcz na eleganckie wyjście.

Cztery warstwy to optymalna ilość. Każda kolejna może sprawić, że stylizacja będzie wyglądała nieelegancko, a dodatkowo cały outfit będzie po prostu niewygodny.

Jak wybrać buty na zimę?

Dobre buty zimowe są niezwykle ważne. Szukając idealnej pary, warto wybrać się do kilku sklepów obuwniczych – np. w Częstochowie, aby przymierzyć jak najwięcej różnych rodzajów butów. To właśnie przez głowę i nogi ciało traci najwięcej ciepła. Zdecydowanie należy zasłaniać kostki – w tym celu warto zaopatrzyć się w ciepłe skarpetki (najlepiej wykonane z wełny). Przynajmniej jedna para butów znajdujących się w zimowej garderobie, powinna mieć ocieplenie z naturalnej wełny (lub futra). Zdecydowanie wypełnienie nie powinno być sztuczne ze względu na to, że powoduje nadmierne pocenie się nóg, co prowadzi do odczuwania wilgoci i zimna.

Dobre buty zimowe to te wykonane ze skóry. Warto w nie zainwestować ze względu na to, że będą dobrze spełniały swoją funkcję przez wiele sezonów. Rozsądnym pomysłem jest wybór uniwersalnej i ponadczasowej pary, która dobrze wkomponuje się w różnorodne stylizacje. Poza tym, w ostatnich latach zimy wcale nie są mroźne. W związku z tym bardzo często nawet w grudniu i styczniu można wygodnie nosić ulubione sneakersy.

Materiał ma znaczenie

Szczególną uwagę podczas komponowania zimowych stylizacji należy przywiązać do tkanin i materiałów.

  • Kaszmir – jest bardzo przyjemny w dotyku i wygodny nawet dla osób o bardzo wrażliwej skórze. Ubrania z kaszmiru są cienkie, a jednocześnie bardzo komfortowe i ciepłe. Choć często ich cena jest stosunkowo wysoka, ich zakup stanowi opłacalną inwestycję na długie lata.
  • Bawełna – to uniwersalny, zawsze dobry wybór. Bawełnę to materiał, który doskonale przepuszcza powietrze, dlatego wykorzystuje się go nie tylko do produkcji odzieży, ale również pokrowców materacy do sypialni – np. tych ze sklepu www.sleepinghouse.pl.
  • Welur – w ostatnich latach wrócił do łask i jest chętnie noszony. Mianem weluru określa się zarówno aksamit, jak i sztruks oraz welwet.
  • Wiskoza – choć jest sztucznym materiałem, sprawdza się dobrze zarówno latem, jak i zimą. W szczególności ta wzbogacona nylonem wyjątkowo efektywnie odprowadza wilgoć.
  • Len – doskonale przewodzi ciepło, i podobnie jak bawełna, jest wykorzystywane przez producentów akcesoriów sypialnianych – m.in. Hilding.pl. Lniana koszula z długim rękawem dobrze sprawdzi się w chłodniejsze dni – w szczególności pod wełnianym, eleganckim swetrem.
  • Jedwab – jest naturalny, lekki, szlachetny i charakteryzuje się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi. Zatrzymuje uczucie ciepła, jednocześnie nie powodując przegrzania. Można nosić go zarówno na co dzień, jak i na większe okazje.

Zimą można z łatwością tworzyć zarówno ciepłe, jak i eleganckie stylizacje. Ważne jest to, aby w swojej garderobie umieścić odzież wysokiej jakości, z naturalnych materiałów oraz ubierać się warstwowo, na przysłowiową cebulkę.