W dzisiejszych czasach siedzący tryb życia oraz praca przed komputerem sprawiły, że częściej mówi się o prawidłowej postawie ciała. Wśród społeczeństwa zaczęło pojawiać się coraz więcej dolegliwości związanych z niepoprawną pozycją sylwetki podczas wykonywania najprostszych czynności. Dotyczy to nie tylko starsze osoby, ale także dzieci, które wolą swój wolny czas spędzać przed ekranem telewizora lub telefonu niż na podwórku. Aby przeciwdziałać takim procesom, warto kontrolować swoją sylwetkę podczas siedzenia czy stania, a także wprowadzić do swojej rutyny trochę ruchu. Co zatem konkretnie robić, aby zapobiegać nieprawidłowej postawie naszego ciała?

Zapewnij sobie ergonomiczne stanowisko pracy

Najczęstszym problemem dotyczącym nieprawidłowej postawy jest zbyt długie siedzenie w jednym miejscu, co więcej, na źle dopasowanym siedzeniu. Podstawą jest więc zaopatrzenie się w odpowiednie biurko oraz ergonomiczne krzesło z możliwością regulacji wysokości. Nasze plecy w trakcie pracy powinny być dobrze podparte oraz ustabilizowane. Trzeba także pilnować tego, aby nie występowały napięcia w kręgosłupie, zwłaszcza na odcinku szyjnym. Odpowiednio przystosowane krzesło powinno mieć także zagłówek, dzięki któremu będziemy mogli utrzymać pionową postawę ciała w czasie pracy. Warto również pamiętać o tym, aby biurko nie było zbyt wysokie i można na nim było spokojnie oprzeć ręce podczas pisania na klawiaturze. Zadbanie o te wszystkie aspekty podczas twojej pracy z pewnością zapobiegną uczuciu dyskomfortu i niepotrzebnym bólom kręgosłupa czy sztywnościom karku.

Zadbaj o swoją aktywność fizyczną

Czynniki wpływające na prawidłową postawę ciałaPostawa naszego ciała zależy przede wszystkim od tego, czy uprawiamy sport czy też nie. Aktywność fizyczna jest istotna nie tylko ze względu na zachowanie zdrowia, ale także ze względu na zachowanie prawidłowej pozycji naszej sylwetki. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapobiec bólom kręgosłupa czy innych części ciała, zwłaszcza jeśli na co dzień wykonujemy pracę siedzącą. W takim przypadku, aby utrzymać zdrowy tryb życia, należy po pracy wprowadzić do swojej rutyny trochę ruchu. Możesz znaleźć coś, co szczególnie będzie sprawiało ci radość, wypróbować konkretnego sportu, a możesz także po prostu przerzucić się z dojazdów do pracy autem na rower. Wtedy zaoszczędzisz nie tylko na paliwie, ale także zadbasz w lepszy sposób o swoje zdrowie! Istnieją nawet specjalne korektory postawy czy ćwiczenia, które możesz wykonywać samemu w domu, aby zachować prawidłową postawę ciała.

Prawidłowa postawa już od najmłodszych lat

Bardzo duży wpływ na naszą aktualną postawę ciała mają nawyki z młodzieńczych lat. Dlatego też rodzice powinni dbać o nią u swoich dzieci już od ich urodzenia. Istotne są nawet takie rzeczy jak symetryczne układanie malucha w łóżeczku oraz to, w jaki sposób trzymamy go w swoich ramionach. Niemowlęta powinniśmy nosić raczej poziomo i pamiętać w szczególności o trzymaniu ich pupy oraz główki. Warto zwrócić uwagę również na to, w jakiej pozycji uczą się i spędzają czas wolny Twoje dzieci. Im też do nauki powinieneś zapewnić ergonomiczne stanowisko oraz wygodne krzesło. Poza tym chyba nikomu nie trzeba przypominać o tym, że nie wolno się garbić, a podczas pisania nie pochylać się zbyt mocno nad kartką. Nie daj sobie wmówić, że postawa ciała jest dziedziczna. Gdyby tak było, nie byłoby możliwe wpływanie na jej kształtowanie np. poprzez ćwiczenia korekcyjne.

Odpowiednie podłoże do spania

Na postawę naszego ciała ma także wpływ podłoże, na jakim śpimy, a szczególnie materac w naszych łóżkach. Koniec końców łóżko to miejsce, w którym spędzamy ogromną część naszego życia. Tym bardziej trudno zrozumieć to, dlaczego tak mała część z nas nie poświęca tej kwestii więcej uwagi. Nic zatem dziwnego, że tak wiele osób narzeka na nieustające bóle pleców i kręgosłupa. Wydawałoby się, że przyczyna tych dolegliwości jest jasna, ale jednak nie do końca. Zatem jeśli jeszcze do tej pory tego nie wiedziałeś, to w końcu dobry moment, aby wymienić materac w swoim łóżku, gdyż obecny z pewnością nie jest dla ciebie odpowiedni. Dzięki zainwestowaniu w zupełnie nowy, dobrze dopasowany model zapewnisz sobie nie tylko doskonałą wygodę, ale także lepszą jakość twojego snu oraz dobre samopoczucie po przebudzeniu rano.

Sprawdź ułożenie fotela w Twoim aucie

Jeśli jednak nadal zamierzasz dojeżdżać do pracy autem, koniecznie sprawdź to, w jaki sposób jest ułożony fotel kierowcy. Nie powinno być to żadnym zaskoczeniem, że jego ustawienie ma także istotny wpływ na pozycję naszej sylwetki, tym bardziej jeśli na dojazdach spędzamy również sporą część dnia. Możesz go regulować dowolnie pod względem wysokości, a także odległości od kierownicy. Poza tym pamiętaj także o odpowiednim dostosowaniu zagłówka oraz ustaw właściwy kąt oparcia fotela, który zapewni Tobie komfortową jazdę nawet na dłuższych dystansach. Jeśli nie podróżujesz swoim autem, nie zapomnij o przywróceniu ustawień fotela do wyjściowych.

Zwróć uwagę na swoją postawę podczas stania

Stojąc, zwłaszcza cały czas w jednym miejscu, często się garbimy, pochylamy swoją głowę, przenosimy ciężar ciała z biodra na biodro, a to wszystko skłania się tylko ku uzyskaniu niewłaściwej postawy. Zwróć więc szczególną uwagę na to, jak zachowuje się Twoje ciało podczas stania. Twoim priorytetem powinno być oparcie swojej wagi przede wszystkim na piętach, nie na palcach stóp. Poza tym twoje kolana dobrze aby były lekko ugięte zamiast całkowicie prostych. Stopy powinny być rozstawione na szerokość barków, a ramiona powinny opadać naturalnie na boki ciała. Jeśli musisz stać przez dłuższy czas, możesz zmieniać obciążenie z palców stóp na pięty lub z jednej topy na drugą.

Prawidłowa postawa ciała to efektywna praca wszystkich narządów, która przeciwdziała przeciążeniom kręgosłupa, karku czy barków. Jeżeli zatem cierpisz z powodu bólu tych części ciała, spróbuj zastosować się do któregoś z powyższych poleceń, gdyż Twoja sylwetka jest nieprawidłowa. Wszystkie podane wskazówki powinny pomóc Ci uzyskać dobrą postawę podczas stania, siedzenia, leżenia czy nawet chodzenia. Jednakże warto pamiętać, że aby postawa ciała była w pełni prawidłowa, należy o nią dbać już od najmłodszego wieku.

Przeczytaj także: