Pianka termoelastyczna to stosunkowo nowy materiał o wyjątkowych właściwościach. Zapewnia ona niesamowicie dokładne dopasowanie do kształtu ciała, które trudno zaobserwować w przypadku pianek o innym składzie. Dla kogo przeznaczone są materace termoelastyczne? Jak wybrać model dla siebie, aby cieszyć się spokojnym, zdrowym i nieprzerwanym snem?

Jak zbudowany jest materac termoelastyczny?

Lata temu amerykańska agencja kosmiczna NASA pracowała nad materiałem, który jak najlepiej dopasowałby się do ciał astronautów, minimalizując ryzyko urazów podczas trudnego powrotu na Ziemię w małej kapsule. Praca przyniosła swoje efekty i tak oto powstała pianka termoaktywna dostosowująca się do kształtu ciała pod wpływem jego temperatury. Właściwości medyczne tego materiału zostały szybko docenione przez ortopedów i lekarzy różnych specjalizacji. Niedługo po ich opracowaniu, pianki termoelastyczne na stałe zagościły również w wypełnieniach materacy.

Materac termoelastyczny posiada wierzchnią warstwę wykonaną ze sprężystej pianki reagującej na ciepłotę ciała. Konstrukcja opiera się na wkładzie z pianki o innym składzie lub nawet tradycyjnym sprężynowym stelażu. Kilka centymetrów pianki termoelastycznej znajduje się tuż pod pokrowcem, aby odpoczywająca na materacu osoba mogła przyjemnie zatopić się w jej elastycznej strukturze.

Materace termoelastyczne – charakterystyka

Jak wybrać dobry materac termoelastyczny?Materac z pianki termoelastycznej różni się od innych piankowych modeli. Ten materiał każdorazowo dostosowuje się do krzywizn ciała, po czym, gdy nacisk ustanie, natychmiast powraca do swojego poprzedniego kształtu. Pianka reaguje od razu na wszelkie zmiany pozycji podczas snu, przez co doskonale dopasowuje się do ułożenia ciała również tych osób, które wykonują przez sen sporo ruchów. Tak dokładne dopasowanie gwarantuje komfort, który idzie w parze ze zdrowiem. Podparcie kręgosłupa i utrzymanie go w fizjologicznej pozycji przez całą noc pozwala na rozluźnienie wszystkich mięśni, co niweluje dolegliwości bólowe, uczucie sztywnienia ciała o poranku, a nawet stres.

Materace termoelastyczne doceniane są za swoje właściwości higieniczne. Pianka jest materiałem wentylowanym, który świetnie radzi sobie z odprowadzeniem wilgoci i ciepła. Odpowiednia cyrkulacja powietrza w wewnętrznych warstwach materaca zapewnia utrzymanie w jego wnętrzu warunków niepozwalających na rozwój drobnoustrojów, bakterii, pleśni, czy grzybów. Wśród wszystkich cech, którymi opisuje się materace termoelastyczne, zalety tego typu odpowiadają zarówno za komfort, jak i kwestie konieczne, w tym bezpieczeństwo i zdrowie. Wentylowane materiały sprawiają, że materac wykonany z pianki termoelastycznej polecany jest również dla alergików.

Pomimo swojej miękkości i delikatności, pianka termoelastyczna jest bardzo wytrzymała i odporna na odkształcenia. Właściwa higiena materacy z niej wykonanych zapewni żywotność tego rodzaju modeli sięgającą nawet kilkunastu lat ciągłego użytkowania.

Jakie są rodzaje materacy termoelastycznych?

Zazwyczaj za materace termoelastyczne uważa się modele wykonane w całości z pianki, jednak nie jest to ich jedyny rodzaj. Tu przykładem mogą być popularne modele Hilding Rumba i Hilding Salsa wykończone wierzchnią warstwą pianki termoelastycznej. W ich wnętrzu znaleźć można pianki wysokoelastyczne takie jak Flexifoam i nieco miększa Velvet Touch.

Inny rodzaj materacy z dodatkiem reagującej na temperaturę ciała pianki to modele sprężynowe jak Hilding Makarena. Ten dwustronny materac, w którym każda ze sprężyn zamknięta została w oddzielnej kieszeni z tkaniny dla niezależnej pracy, wzbogacony został warstwą mieszanki dwóch pianek: Flexifoam oraz termoelastycznej Visco.

Pianka termoaktywna pojawia się również w hybrydowych modelach materacy. Przykładem może być model Hilding Electro – wysoka konstrukcja sprężynowa w połączeniu z odpinanym topem to złoty środek pomiędzy klasyczną stabilnością a piankową wygodą. Odpinana wierzchnia warstwa materaca skonstruowana została z lateksu oraz pianki Visco. Ponieważ nie zajmuje ona zbyt wiele miejsca i łatwo jest ją przetransportować, może być używana również oddzielnie od podstawowej części materaca hybrydowego wyposażonej w konstrukcję sprężynową.

Czy cienki materac nawierzchniowy może zostać wykonany z termoelastycznej pianki? Oczywiście! Efekt takiego pomysłu to model Hilding Alt – niski materac, który łatwo przenieść, przyda się jako dodatkowa miękka warstwa podnosząca komfort dotychczas używanego materaca.

Kto powinien wybrać materac termoelastyczny do spania?

Materace termoelastyczne Hilding polecane są szczególnie dla osób zmagających się z ciągłym napięciem mięśniowym, utrudnionym zasypianiem, ciągłą niewygodą podczas snu, czy bólami stawów. Termoaktywna pianka zapewnia świetne podparcie wszystkich partii ciała, dlatego odpoczynek na niej sprzyja obniżaniu uciążliwego i często bolesnego napięcia mięśniowego. Przez regenerację ciała, zdrowy sen oddziałuje także na umysł, co objawia się lepszym samopoczuciem, łatwiejszym zasypianiem i zmniejszoną ilością odczuwanego stresu.

Materac termoelastyczny to doskonały wybór dla osób, które często zauważają drętwienie kończyn podczas odpoczynku czy nieprzyjemne uczucie zimna związane z niskim ciśnieniem krwi. Pianka przez swoje dopasowanie do naturalnych krzywizn ludzkiego ciała nie wywołuje zupełnie żadnego nacisku, a tym samym nie blokuje przepływu krwi. Miękka pianka może sprawiać wrażenie otulenia, co wspiera utrzymywanie stałej temperatury ciała i tym samym ogranicza konieczność poszukiwania dodatkowych ciepłych kołder.

Po materac wykonany z pianki termoelastycznej powinny sięgnąć również osoby zmuszone do pozostania w łóżku przez dłuższy czas. Higiena, bezpieczeństwo, wygoda, zachowanie fizjologicznej postawy ciała i wentylowane materiały sprawiają, że modele te świetnie sprawdzają się jako materace dla osób po urazach, operacjach, czy w trakcie przewlekłych chorób.

Ze wszystkich osób, które już wybrały do własnych sypialni materace termoelastyczne, opinie opowiadające o ich wygodzie pozostawiane się także przez te, którym to nie stan zdrowia nakazał zakup takiego modelu, a osobiste preferencje. Zdecydowana większość ludzi lubi zasypiać na umiarkowanie miękkiej powierzchni, która zapewnia odpowiednie podparcie pozycji ciała. Tak właśnie działa pianka termoelastyczna, dlatego nic dziwnego, że cieszy się ona stale rosnącym zainteresowaniem.

Ile kosztuje dobry materac termoelastyczny?

Czym właściwie są dobre materace? Ranking cen powinien uwzględniać różne modele dopasowane do odmiennych wymagań. Dobry materac jest przecież niczym innym, niż po prostu modelem, który jest dobrze dobrany pod kątem indywidualnych potrzeb i preferencji. Niemniej można wymienić pewne cechy, które powinien posiadać każdy wysokiej jakości produkt tego typu – z pewnością są to wytrzymałe materiały, renomowany producent, oraz wieloletnia gwarancja. Termoelastyczne modele materacy są zwykle nieco droższe od innych propozycji głównie ze względu na fakt, że pianka Visco jest stosunkowo nowym materiałem o najbardziej unikatowych właściwościach.

Materace termoelastyczne Hilding różnią się między sobą ceną ze względu na materiały wypełnienia, rozmiar, zastosowane technologie, czy rodzaj modelu. Popularny model Hilding Rumba wykonany z pianki Velvet Touch oraz Visco w rozmiarze 120×200 kupić można już za lekko ponad 2500 zł. Model Hilding Salsa w tym samym rozmiarze kosztować będzie o około tysiąc złotych mniej, głównie ze względu na wypełnienie z tańszej pianki wysokoelastycznej Flexifoam.

Szukając większego materaca, na którym zmieszczą się dwie osoby, trzeba liczyć się z wyższą ceną niż za model jednoosobowy. Wówczas kwota, którą zapłacić trzeba za model Hilding Rumba w rozmiarze 160×200 wzrasta do nieco ponad 3200 zł, natomiast Salsa kosztować będzie trochę ponad 2000 zł. Dla porównania materac sprężynowy Hilding Makarena wykończony pianką Visco w tym rozmiarze to koszt sięgający prawie 3600 zł.

Jaki materac termoelastyczny Hilding wybrać: Rumba czy Salsa?

Główna różnica pomiędzy tymi dwoma modelami materacy to ich wypełnienie wpływające na twardość. Model Hilding Salsa skonstruowany został na podstawie z pianki Flexifoam, która cechuje się stabilnością, odpornością na odkształcenia, oraz sprężystością. Materac Hilding Rumba swoją konstrukcję opiera na piance Velvet Touch, która opracowana została tak, aby nie tracić stabilności, jednocześnie zapewniając miękkość wkładu.

Według zaleceń odnoszących się do wagi ciała, Rumba to rozwiązanie dla osób ważących nie więcej niż 80 kg, podczas gdy Salsa może zapewnić podparcie ciała osobie ważącej nawet do 100 kg. Warto jednak pamiętać, że ktoś, kto preferuje twardsze podłoża snu, może wybrać twardszy materac, nawet jeśli waży mniej, tak samo jak miększy materac może okazać się lepszy nawet dla osoby o większej wadze, jeśli tylko dobrze czuje się ona na miękkich powierzchniach.

Oba materace termoelastyczne Hilding są certyfikowanymi modelami medycznymi, które przeszły serię rygorystycznych testów, aby otrzymać ten tytuł. Oba modele są więc całkowicie bezpieczne również dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa, utrzymujące się napięcie mięśniowe, wady postawy, reumatyzm, czy inne, mniej powszechne dolegliwości.