Każdy z nas w końcu musi wymienić swój stary materac lub kupić nowy do swojej sypialni. Oczywiście wybierając go chcemy, aby jak najlepiej spełniał swoją funkcję, a tym samym był dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli, jednak najbardziej popularne to materace piankowe oraz materace lateksowe. Czy naprawdę są warte uwagi?

Materac piankowy – cechy

Materace piankowe to częsty wybór wśród miłośników komfortowego snu. Wynika to z zastosowania innowacyjnej pianki, dzięki której materac zyskuje niezwykłe właściwości. Do nich zaliczyć można:

  • niebywałą lekkość ułatwiającą transport oraz obracanie materaca,
  • idealne dopasowywanie się do kształtów ciała,
  • stabilizację kręgosłupa oraz umożliwienie mięśniom dogłębnej regeneracji,
  • trwałość, która wiąże się z faktem, że materac przy odpowiednim użytkowaniu nie ulega odkształceniom,
  • wysoką elastyczność, sprężystość oraz miękkość.

z wkładem piankowym zyskują ponadto dodatkowe zalety w zależności od pianek, które zostały wykorzystane do ich budowy. Podstawową i stosowaną niemal w każdym materacu jest pianka wysokoelastyczna, która nadaje materacowi właściwości modelu sprężynowego, a także często wykorzystywana jako wierzchnia warstwa wkładu, reagująca na temperaturę ciała ludzkiego i przyjemnie otulająca, pianka termoelastyczna.

 

Materac lateksowy – cechy

Materac piankowy czy lateksowy - czym się różnią?Materac lateksowy dzieli wiele cech z pianką, jednak w swoim składzie posiada mleczko kauczukowe. To właśnie dzięki niemu ma właściwości antyalergiczne, antybakteryjne oraz antygrzybiczne, tworzące wysoce higieniczne i wolne od drobnoustrojów środowisko. Umożliwia zatem nie tylko komfortowy, ale także i zdrowy sen. Porowata struktura lateksu pozytywnie wpływa na wentylację wkładu, utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci, a także na krążenie krwi w ludzkim ciele. Materac do łóżka z lateksem przez wiele osób uważany jest za niezwykle ekologiczny i doskonały dla alergików.

 

Pianka kontra lateks – różnice

Materac materacowi nierówny, co widoczne jest w przypadku wkładu piankowego oraz lateksowego. Istotna różnica leży w czterech czynnikach:

  • rodzaj wkładu – materac piankowy wypełniony jest innowacyjną pianką, a materac lateksowy naturalnym mleczkiem kauczukowym,
  • cena – materac lateksowy jest droższy,
  • odczuwalna miękkość – materac piankowy może być bardziej miękki,
  • waga – materac lateksowy jest o wiele cięższy.

 

Wybór odpowiedniego materaca wpływa na odczuwany komfort, zdrowie oraz samopoczucie, dlatego warto dopasować go do swojej sypialni tak, aby spełniał on w stu procentach swoją funkcję.