Wielkość materaca ma ogromne znaczenie dla jakości naszego snu, lecz bywa problemem, gdy dysponujemy malutką sypialnią. Podpowiadamy, od czego uzależnić decyzję o tym, na jakie wymiary materaca zdecydować się podczas jego zakupu.

Jakie dostępne są wymiary materacy na rynku?

Producenci starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Kiedyś można było mówić o kilku standardowych parametrach (długości i szerokości) materacy. Dziś bez problemu dostaniesz taki model, który doskonale wpasuje się w posiadaną przez Ciebie ramę łóżka. Nie ma też problemu, by dostać  dobry materac na wymiar, jeśli wymagasz nieszablonowych rozwiązań.

Popularne rozmiary materacy możemy podzielić na dziecięce, młodzieżowe, pojedyncze oraz podwójne. Najmniejsze materace to 120×60 i 140×70. Rozmiarówka młodzieżowa oscyluje w granicach 80-90 cm szerokości oraz 160-180 długości. Wiele osób decyduje się jednak od razu na „dorosły” wymiar dla rosnącego wciąż młodego człowieka, czyli materac długi na 200 cm i szeroki na 80-120 cm.

Mianem podwójnych materacy określa się te o szerokości 140-200 cm. Największymi spośród dostępnych modeli są te o wymiarach 220×200.

Od czego zależy dobór wymiarów materaca?

Wielkość materaca ma ogromne znaczenieKluczową rolę odgrywa wzrost użytkownika. Zgodnie z zasadą, materac musi być ok. 15-20 cm dłuższy osoba, która będzie na nim spała. To jednak nie wszystko. Rozmiar materaca często dyktowany jest wielkością łóżka oraz pokoju. Wiele osób nie może sobie pozwolić na bardzo duże, komfortowe miejsce do spania z uwagi na mały metraż sypialni i niechęć do zagracenia jej.

Kolejną kwestią są indywidualne potrzeby i preferencje. Osobom, które śpią bardzo spokojnie, nie zmieniają zbyt często pozycji, wystarczy węższy materac w porównaniu do tych, którzy rzucają się podczas snu i cenią sobie przestrzeń. Jeżeli szukasz materaca dwuosobowego, weź pod uwagę to, czy z partnerem układacie się blisko siebie, przytuleni, czy raczej lepiej Wam się śpi pod osobnymi kołdrami i z pełną swobodą ruchów. Młode małżeństwa powinny także uwzględnić ewentualną obecność dzieci w łóżku.

Wymiary materaca a wiek

Wiek ma znaczenie w przypadku najmłodszych. Ich łóżka zwykle są mniejsze i co kilka lat wymagają wymiany. Jakie materace są najczęściej wybierane dla poszczególnych grup wiekowych?

Dla dzieci 0-3 lat przeznaczone są specjalne materace do łóżeczek niemowlęcych. Standardowo mają one wymiary 120×60 lub 140×70. Te większe stosowane są często w łóżkach, które „rosną razem z dzieckiem” i po demontażu szczebelków może w nich spać nawet przedszkolak. Warto pamiętać jednak, że wiek nie zawsze idzie w parze ze wzrostem. Nie dopuść nigdy do tego, by Twoje dziecko spało w zbyt małym łóżku. Jest to bardzo niebezpieczne dla jego postawy i zdrowia.

Materace dla starszych dzieci wybierane są już na dłuższy czas. Wymiary materaca, jakie możesz wziąć pod uwagę dla ucznia w wieku 7-12 lat, to 160×70 lub 160×80. Jeżeli jednak przykładasz dużą wagę do jakości produktu i decydujesz się na solidny materac, który posłuży latami, bezpieczniej będzie skorzystać ze standardowych materacy młodzieżowych 180×80 lub dla dorosłych 200×80, 200×90. Dla niespokojnych młodych ludzi, którzy lubią się przemieszczać w nocy i jednocześnie mają przestrzenną sypialnię, świetnie sprawdzi się materac 120×200.

Czy rama łóżka ma znaczenie przy doborze materaca?

Zanim wybierzesz materac, koniecznie zmierz ramę swojego łóżka. Weź przy tym pod uwagę dodatkową grubość pokrowca. To ogromnie ważne, by wielkość materaca była dobrze dopasowana. Dopuszczalna jest odrobina luzu, która może korzystnie wpłynąć na cyrkulację powietrza. Nie wolno jednak wciskać materaca w ramę na siłę. Odkształci się on, a to niekorzystnie wpłynie na jego walory i okres eksploatacji. Nie można też dopuścić do zakupu zbyt małego materaca. Będzie się przesuwał i nie zapewni Ci spodziewanego komfortu. Jeśli rama Twojego łóżka jest niestandardowa, zamów materac robiony na zamówienie. Pamiętaj, by jednocześnie kupić pokrowiec na materac na wymiar, by łatwiej było go czyścić.

Wymiary materaca, a ilość osób korzystających z niego

Są tacy, którzy muszą mieć duże łóżko, nawet jeśli z nikim go nie dzielą. Zwykle wiedzą ile miejsca im potrzeba, by komfortowo wypocząć. Trudniej jest wybrać odpowiedni rozmiar parze, a jeszcze trudniej młodym rodzicom.  Na rynku dostępne są bardzo różne dwuosobowe materace do łóżek. Wymiary standardowe to: 140×200, 160×200, 180×200. Wybór powinien być uzależniony od ilości osób i częstotliwości spania w większym gronie. Jedne dzieci dołączają do rodziców sporadycznie i pojedynczo, inne grupowo z rodzeństwem, a są też rodziny, które decydują się na jedno łoże dla wszystkich domowników. W tym ostatnim przypadku najlepiej sprawdzi się jak największa przestrzeń do spania, by wszyscy mogli się obudzić zrelaksowani.

Czy warto kupić materace Hilding?

Niezależnie od tego, czy szukasz materaca w podstawowej formie, czy zależy Ci na maksymalnym luksusie, na pewno chciałbyś spać wygodnie, wstawać świeży i w doskonałej kondycji. To też idea przyświecająca marce Hilding. Zdrowy sen, który pomoże Ci się zregenerować, a kręgosłupowi i mięśniom należycie wypocząć jest dla niej priorytetem. Firma Hilding ma ogromne doświadczenie na rynku, a jednocześnie jest na bieżąco z najnowszymi technologiami. Przekłada się to na niesamowite efekty oraz zadowolenie klientów. Wysoka trwałość produktów zapewnia gwarancję do 10, a nawet 15 lat użytkowania.

Hilding posiada w swojej ofercie tylko wysokiej jakości materace. Rozmiary, które oferuje, dotyczą zarówno dla dzieci, młodzieży, singli, jak i par. Szeroki wybór wśród modeli każdemu pozwoli na zakup materaca o parametrach dostosowanych do jego preferencji.

Jeśli szukasz materaca, który będzie stanowił doskonałe podparcie dla Twoich pleców, a przy tym przepuszczał powietrze, był łatwy w czyszczeniu, spełniał oczekiwania par o różnych gabarytach, posiadał dwa, a nawet 6 poziomów twardości, to zdecydowanie powinieneś zaufać marce Hilding. Dokonując dobrego wyboru, zyskasz wiele lat spokojnego i zdrowego snu, który pozwoli Ci realizować za dnia wyznaczone cele oraz plany.