Taniec to jeden z najlepszych sposobów na zapewnienie sobie aktywności fizycznej. To wcale nie musi być coś, co robimy tylko na imprezie czy z bliskimi. Tańczyć możemy również sami, w domu bądź na zajęciach. Dowiedz się, jakie korzyści zapewnia taniec i dlaczego warto go ćwiczyć!

Dlaczego warto ćwiczyć taniec?

Niektórzy mogą uważać taniec za świetną zabawę, inni jednak będą sceptycznie do niego nastawieni. Powinniśmy jednak wiedzieć, że taniec to jedna z najbardziej naturalnych form poruszania się. Możemy ją nawet porównać do chodzenia czy biegania. Widzimy zatem, że taniec to coś, w czym może odnaleźć się każdy. Zdecydowanie warto to zrobić, nawet jeśli wydaje nam się, że nie nadajemy się do tańczenia. Ta aktywność fizyczna posiada niezwykle wiele korzyści, które wpłyną pozytywnie na nasze życie. Dzięki niemu możemy łatwo poprawić naszą kondycję fizyczną. Tańcząc regularnie, staniemy się bardziej wytrzymali, polepszy się nasza wydolność. Organizm zostanie dotleniony. Będziemy mogli popracować nad gibkością i elastycznością. Zmianie ulegnie też nasza koordynacja ruchowa. Uregulujemy tętno spoczynkowe oraz ciśnienie. Poprawi się nasza postawa. Pozbędziemy się również napięcia czy bólu nagromadzonego w mięśniach, a nasze stawy staną się silniejsze. Pozytywne działanie odczuje nasz układ sercowy – serce zacznie lepiej pracować, a tętnice się uelastycznią. Obniży się poziom cholesterolu. Systematyczna aktywność fizyczna spowoduje, że poziom naszej odporności się polepszy. Będziemy mogli też wysmuklić sylwetkę i wzmocnić mięśnie. Taniec to wspaniały sposób, aby spalić niepotrzebne kalorie. Warto poświęcić się regularnym treningom, ponieważ wtedy dostrzeżemy pozytywne efekty na różnych płaszczyznach naszego życia.

Taniec a samopoczucie

Jakie korzyści zapewnia taniec?Jest więcej powodów, dla których tak wiele osób trenuje taniec. Okazuje się, że ta dyscyplina oddziałuje korzystnie nie tylko na naszą fizyczność, ale i na zdrowie psychiczne. Tańcząc, możemy szybko i skutecznie polepszyć nasze samopoczucie. Kiedy się ruszamy, nasz organizm produkuje endorfiny, które odpowiadają za poczucie szczęścia. Wysiłek fizyczny jednocześnie zmniejsza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Dzięki rozluźnieniu mięśni i zredukowaniu napięcia możemy się odprężyć i zapomnieć o martwiących nas sprawach. Poruszanie się w rytm muzyki umożliwia poradzenie sobie z emocjami. Jeśli zatem dotychczas zmagaliśmy się ze złym nastrojem, taniec może być rozwiązaniem. Posiada duże znaczenie też w przypadku walki z niskim poczuciem własnej wartości. Tańcząc, lepiej poznajemy swoje ciało. Takie oswojenie się pomaga w zaakceptowaniu swojego wyglądu. Co więcej, zajęcia taneczne mogą być również okazją do nawiązania i pielęgnowania relacji międzyludzkich. Trenując z innymi osobami, tworzymy więzi i budujemy poczucie wspólnoty. Nie ma wątpliwości, że wspólne ćwiczenia i wyzwania będą wspaniałą podstawą dla przyjaźni.

Jak zregenerować ciało po wysiłku?

Taniec, tak jak każda aktywność fizyczna, wiąże się z ryzykiem kontuzji i urazu. Należy zatem zachować bezpieczeństwo i słuchać swojego ciała. Pamiętajmy, aby się nie przemęczać i nie przekraczać swoich granic. Może to bowiem doprowadzić do nieprzyjemnych skutków. O wiele większy progres zrobimy, jeśli zachowamy równowagę i zatroszczymy się zarówno o treningi, jak i o relaks. W przypadku tańca jest to bardzo ważne. Jako że używamy całego ciała, musi być ono dobrze przygotowane. Przed ćwiczeniami warto wykonać rozgrzewkę, która pobudzi nasze mięśnie i nastawi na późniejszy wysiłek. Nie zapominajmy o tym również po treningu. Regeneracja mięśni uchroni nas przed kontuzjami i powstaniem zakwasów. Po intensywnym wysiłku wykonajmy serię łagodnych ćwiczeń, które pomogą naszemu ciału dojść do siebie. Warto też zadbać o wypoczynek – to w końcu podczas snu nasz organizm regeneruje się najlepiej. Jak mieć pewność, że skutecznie wypoczniemy? Zaopatrzmy się w solidny, jakościowy materac. Dzięki niemu nasze ciało będzie prawidłowo podparte, a mięśnie się rozluźnią. Taki model zdobędziemy w sklepach stacjonarnych, na przykład w Częstochowie, jak i w internecie, poprzez stronę sleepinghouse.pl lub hilding.pl. Dobrze się wysypiając, będziemy mieli energię na to, aby dać z siebie wszystko podczas treningów tańca!

Taniec dla dzieci

Nie tylko dorośli zyskują korzyści z tańca. Niezwykle pozytywne działanie ma on również dla dzieci. Poruszając się, maluchy ćwiczą swoją koordynację ruchową. Uczą się synchronizowania ruchów rąk z nogami. Budują dobrą kondycję fizyczną i zapobiegają nieprzyjemnym dolegliwościom, takim jak wady postawy. Zajęcia taneczne z innymi dziećmi mogą być również cudowną okazją do nauki współpracy i pracy w grupie. Ucząc się choreografii, mogą trenować swoją pamięć, koncentrację i spostrzegawczość. Nie ma wątpliwości, że to umiejętności, które w przyszłości na pewno im się przydadzą.

Taniec towarzyski

Jeśli pragniemy trenować taniec, dzięki któremu możemy poczuć się pięknie i elegancko, postawmy na taniec towarzyski. To niezwykły styl, w którym dwie osoby współtworzą prawdziwe widowisko. Nauka tańca towarzyskiego może być idealną okazją do spędzenia więcej czasu z naszym partnerem. W tańcu towarzyskim niezwykle ważna jest prawidłowa postawa, którą możemy tu pielęgnować.

Taniec nowoczesny

Taniec nowoczesny to rozwiązanie dla tych, którzy pragną spróbować różnych technik. Łączy on w sobie elementy hip-hopu, jazzu, dancehallu czy baletu. Możemy tu sprawdzić się na wiele różnych sposobów. Będzie on perfekcyjny dla osób, które nie przepadają za nudą i monotonią. Przypadnie do gustu zarówno starszym, jak i młodszym uczestnikom. Bez wątpienia wpłynie też na zwiększenie pewności siebie. Jeśli któryś z elementów tańca nowoczesnego szczególnie nas zainteresuje, na przykład hip-hop, w przyszłości będziemy mogli skupić się na jego trenowaniu.

Taniec towarzyski, nowoczesny, hip-hop… Istnieje bardzo dużo rodzajów tańca i każdy z nich wyróżnia się czymś innym. Dzięki tej różnorodności każdy, kto pragnie rozpocząć przygodę z tańcem, może znaleźć coś dla siebie. Jeśli wybierzemy taki styl, który dostarcza nam wiele satysfakcji i w którym czujemy się komfortowo, praktykowanie tańca będzie czystą przyjemnością!