Otaczający nas świat sprawia, że z każdej strony dopływają do nas intensywne bodźce. Nadmiar obowiązków i kultura produktywności sprawiają, że odnalezienie skutecznego sposobu na rozładowywanie stresu i spokojne życie jest dziś dużym wyzwaniem. Jedną z ważnych kwestii, które są pomocne w odnalezieniu wewnętrznej harmonii, jest praca nad samoakceptacją. Czy medytacja może być pomocna?
Czym jest, a czym nie jest samoakceptacja?
Samoakceptacja to stan całkowitego zrozumienia swojej tożsamości i przyjęcia zarówno jej pozytywnych, jak i negatywnych cech. Dotyczy to zarówno sfery fizycznej, jak i emocjonalnych. Akceptacja obejmuje także cele i marzenia. Można rozumieć ją jako uczucie miłości do siebie bez względu na niedoskonałości. Brak samoakceptacji praktycznie uniemożliwia osiągnięcie wewnętrznego spokoju. Kompleksy, niskie poczucie wartości, kompleks niższości czy problemy w relacjach interpersonalnych – wszystko to wiąże się z brakiem akceptacji swojej osoby w całości.
Samoakceptacja nie powinna być jednak rozumiana jako pobłażliwość wobec samego siebie, odpuszczanie i pasywne podejście do życia. Jest zupełnie odwrotnie. Oznacza ona przyjęcie odpowiedzialności za siebie i swoje decyzje. Powinna wiązać się z wielowymiarowym postrzeganiem swojej osoby i unikaniem patrzenia na siebie i swoje życie przez pryzmat różnorodnych zniekształceń.
Wiele osób zastanawia się nad tym czy możliwe jest całkowite zaakceptowanie swojej osoby. Można powiedzieć, że jest to realne. Jednak tylko pod warunkiem należytego rozumienia pojęcia samoakceptacji. Powinna być ona początkiem świadomych, dobrze przemyślanych i zaplanowanych zmian, a nie zaprzestaniem działań i popadnięciem w bezczynność.
Jak akceptacja siebie wpływa na życie?
Akceptacja siebie może znacznie poprawić jakość życia. Wiele osób mających problem z samooceną decyduje się na pójście na psychoterapię w celu pracy nad tym aspektem postrzegania siebie. Dotyczy to w szczególności mieszkańców większych miast takich, jak Częstochowa. Opanowanie sztuki samoakceptacji znacznie ułatwia budowanie zdrowych relacji z innymi. Pomaga w byciu autentycznym, szczerym i otwartym, a także sprzyja tworzeniu silnych więzi emocjonalnych. Również wybory i decyzje życiowe mogą stać się lepsze. Akceptacja siebie wiąże się z większą pewnością w zakresie swoich kompetencji i pragnień. Świadomość swoich celów oraz uznawanie słabych stron może znacznie ułatwić funkcjonowanie w życiu osobistym i zawodowym.
Dzięki pracy nad samoakceptacją znacznie łatwiejsze staje się ograniczenie ilości stresu i napięcia obecnego w codziennym życiu. W szczególności jeśli w parze z modyfikowaniem przekonań na swój temat idzie ćwiczenie uważności lub medytacja, a także stosowanie się do podstawowych zasad zdrowego stylu życia (dotyczących diety, snu czy aktywności fizycznej).
Medytacja w XXI wieku
Medytacja to zanurzenie się we własnych myślach, wchodzenie w stan zadumy, skupienia i rozważań. Jest to pewien proces, a nie konkretna czynność. Z perspektywy historycznej, medytacja pełniła ważną rolę w modelowaniu ludzkiej osobowości oraz była związana z religią. Dzisiaj medytacja ma raczej neutralny wymiar i nie jest skorelowana z żadną wiarą. Nie narzuca też żadnych systemów wartości.
Medytacja jest narzędziem, które można wykorzystywać przede wszystkim w celu osiągnięcia poczucia spokoju i błogości. Świeży umysł to zawsze nowe pokłady energii do działania. Wdrożenie do codziennej rutyny nowych praktyk niosących ze sobą ukojenie i relaks, to doskonały sposób na poprawę dobrostanu psychicznego i fizycznego. Jakie są najważniejsze korzyści płynące z medytacji?
- Obniżenie poziomu lęku i polepszenie odporności psychicznej.
- Wzrost pewności siebie i łatwiejsze osiągnięcie stanu samoakceptacji.
- Zwiększenie zdolności koncentracji i przyspieszenie procesu zapamiętywania nowych informacji.
- Osiągnięcie wewnętrznej równowagi i harmonii umysłu.
- Obniżenie poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu.
- Szybsze zasypianie – w szczególności w połączeniu z dbanie o higienę sypialnianą i spaniem na wygodnym materacu, np. od abcsnu.pl.
- Wzrost stężenia dopaminy w mózgu, poprawa nastroju.
- Zmniejszenie przewlekłych, migrenowych bólów głowy.
- Obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszenie ryzyka wystąpienia zawału serca.
Jak wykorzystać medytację do poprawy jakości swojego życia?
Medytacja może pozytywnie wpłynąć na życie każdej osoby, która w swoim życiu doświadcza stresu, problemów i znajduje się pod ciężarem wielu zobowiązań. Przydatna okazuje się także jako sposób na poprawę jakości snu, a czasem stanowi pretekst do spędzenia czasu z samym sobą.
Jakie techniki medytacji warto wykorzystać na początku, aby poprawić jakość swojego życia? Wiele osób docenia tzw. bodyscan. Polega na „skanowaniu” swojego ciała, koncentrowaniu się na jego poszczególnych częściach i oczyszczaniu umysłu z bodźców zewnętrznych. Nie ma tu miejsca na ocenianie i analizowanie – chodzi tylko o uważność. Typem medytacji jest też popularny ostatnio mindfulness. Ta technika polega na dążeniu do uzyskania płynnego przepływu myśli bez zbędnego skupiania się na wyobrażeniach, doświadczeniach przeszłości i planach na przyszłość. Ćwiczenie uważności polega na osadzeniu się w teraźniejszości i zaakceptowaniu tego stanu.
Samoakceptacja jest niezwykle ważnym elementem spokojnego, szczęśliwego życia. Medytacja to technika, która jest niezwykle pomocna podczas pracy nad pokochaniem swojego ciała i umysłu.
Przeczytaj też: Podział materacy ze względu na konstrukcję i surowce