Wbrew pozorom życie w obecnej chwili nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Towarzyszą nam liczne lęki i obawy o przyszłość. Nierzadko też poddajemy się demonom przeszłości, które wywołują w nas wyrzuty sumienia i poczucie żalu. W tych okolicznościach cieszenie się momentem może być prawdziwym wyzwaniem. Nie jest jednak niemożliwe. Dowiedz się, jak żyć tu i teraz! 

Na czym polega życie w obecnej chwili? 

W życiu tu i teraz nie ma nic trudnego. Oznacza dosłownie przebywanie w obecnej chwili i cieszenie się nią. Takie podejście wymaga od nas uważności i samoświadomości, ale w zamian oferuje dobre samopoczucie i radość z tego, co nam się przytrafia. Życie tu i teraz pozwala nam pozbyć się zmartwień i ich negatywnego wpływu na nasze samopoczucie. Poznawszy tę sztukę, znacznie zredukujemy poziom odczuwanego przez nas stresu. Skupienie się na teraźniejszości będzie niezwykle korzystne, ponieważ w ten sposób zdamy sobie sprawę, co jest dla nas naprawdę ważne. Dzięki temu łatwiej będzie nam zrealizować postawione sobie przez nas cele. Zyskamy również szansę na to, aby lepiej poznać siebie i nasze pragnienia. Bez wątpienia życie w teraźniejszości uczyni nas szczęśliwymi, spokojniejszymi, pozwoli cieszyć się nawet najmniejszą rzeczą i spowoduje, że w pełni docenimy to, co posiadamy. W końcu uda nam się też porzucić wyścig za tym, co nieosiągalne.

Czym grozi brak relaksu? 

Dlaczego tak ważne jest to, aby zadbać o teraźniejszą chwilę? Okazuje się, że ciągłe martwienie się tym, co będzie i pielęgnowanie negatywnych emocji może doprowadzić do tego, że nie będzie umieli się zrelaksować. To zaś z kolei będzie bardzo szkodliwe dla samego naszego organizmu, ponieważ grozi takimi dolegliwościami jak:

 • problemy ze snem,
 • spadek odporności,
 • spadek koncentracji,
 • drażliwość,
 • zmęczenie,
 • spadek produktywności,
 • ból mięśni,
 • napięcie ciała,
 • ból głowy.

Jakie techniki pozwolą nam żyć tu i teraz?

Na dobry początek warto poznać rodzaje technik, które umożliwią nam życie tu i teraz. Powinniśmy pamiętać, że jest ich całkiem sporo, dzięki czemu każdy znajdzie coś idealnego dla siebie. Możemy wykorzystać takie metody jak:

 • medytacja,
 • praktyka wdzięczności,
 • uważność,
 • joga,
 • samoświadomość,
 • praca nad oddechem,
 • journaling,
 • grounding.

Jak żyć tu i teraz?Jak widzimy, życie tu i teraz możemy osiągnąć za sprawą wielu czynników. Zdecydowanie warto zacząć od ćwiczenia uważności i samoświadomości – to właśnie te aspekty pomogą nam wyrwać się z szybkiego trybu życia, w którym większość z nas jest uwięziona. Staniemy się bardziej wrażliwi na otaczający nas świat i zaczniemy dostrzegać szczegóły, które wcześniej z pewnością byśmy przeoczyli. To będzie niczym kotwica, która utrzyma nas w teraźniejszości i nie pozwoli odpłynąć myślami w inną stronę.

Jak jeszcze wyrwać się z tego chaotycznego świata? Wspaniałym sposobem na to będzie grounding. To technika, która zakłada powrót do natury i skupienie się na energii, jaka towarzyszy przyrodzie. Taki powrót do korzeni sprawi, że zaczniemy bardziej doceniać drobne elementy, które wcześniej braliśmy za pewniki. Możemy wykonywać tę praktykę poprzez obcowanie z naturą, siedzenie na trawie, udanie się na spacery czy pielęgnowanie ukochanego ogródka. Dla tych, którzy wolą jednak przytulne wnętrze własnego domu, lepszym rozwiązaniem będzie journaling. Polega on na spisywaniu w dzienniku naszych przemyśleń i rzeczy, które nam się przytrafiają. Zdziwimy się, kiedy odkryjemy, jaką ulgę może przynieść nam przelanie naszych wątpliwości na papier. Jest to świetna technika na uporanie się z niektórymi rzeczami i przejęcie kontroli nad tym, co nam się przytrafia. Istotnym czynnikiem jest również praca nad oddechem. To ona pozwoli nam zapanować nad nerwami i różnymi dolegliwościami ze strony naszego ciała. Możemy ćwiczyć ten aspekt na różne sposoby – poprzez spokojną medytację lub bardziej elastyczną jogę. Niezależnie od tego, co wybierzemy, powinniśmy skoncentrować się nad tym, aby nasza praca nad oddechem była uważna i świadoma.

Jak się odprężyć i cieszyć się chwilą? 

Również proste, zwykłe czynności pozwolą nam cieszyć się obecną chwilą. Aby było to możliwe, musimy dać naszemu ciału szansę na to, by się zrelaksowało i zapomniało o męczących nas sprawach. Możemy uczynić to za pomocą wypoczynku – niech nasza sypialnia stanie się miejscem, do którego troski czy lęki nie będą miały wstępu. Chcąc zadbać o swój komfort, powinniśmy zadbać o kilka elementów. Świetnie sprawdzą się świece, które będą dawały nam przyjemny zapach. To z pewnością sprawi, że nasze wnętrze stanie się przytulniejsze. Skupiając się na danym zapachu, będziemy mogli poczuć, że jesteśmy tu i teraz. Warto postawić również na takie artykuły, które dadzą nam wygodę. Kołdra syntetyczna da nam szansę na okrycie się i schowanie się przed światem, chociaż na chwilę. W takiej bezpiecznej, swobodnej przestrzeni, z pewnością odczujemy, że wszystko zaczyna wracać na swoje miejsce.

Nie można zaprzeczyć, że życie tu i teraz przyniesie nam wiele korzyści i zmieni nasze życie na lepsze. Staniemy się spokojniejsi i zrelaksowani, a poczucie wdzięczności będzie nam ciągle nam towarzyszyć. Nawet jeśli prowadzimy stresujące życie, wciąż możemy się nauczyć, jak cieszyć się chwilą!

Warto przeczytać: