Obecnie przyjęło się, że sobota to dzień sprzątania. Wówczas całą rodziną uporządkujemy obszary wspólne, typu kuchnia, salon czy łazienka oraz swoje prywatne pokoje. W przypadku sypialni najczęściej nie chce nam się znów układać i przekładać rzeczy, które mogą się kiedyś przydać. Jednak, jak często tak naprawdę należy sprzątać sypialnię? Jak się okazuje – możemy codziennie starać się utrzymać porządek, przez co w weekend wystarczy tylko poodkurzać! A jak to zrobić?

Po pierwsze – zawsze odkładaj rzeczy na miejsce

Ważna, jeśli nie najważniejsza zasada, z której powinniśmy zrobić nawyk. Pozwala to uzyskać uporządkowane wnętrze każdego dnia tylko dnia, przez co nie będziemy musieli poświęcać nadprogramowej ilości czasu na ponowne sprzątanie. Szacuje się, że każdego dnia można stracić do 3 minut na odłożenie książki na półkę czy swetra do szafy.

Po drugie – poświęć 10 min dziennie na sprzątanie i organizacje

W 10 minut można zrobić naprawdę wiele – pościelić łóżko czy ładnie ułożyć takie akcesoria sypialniane jak kołdra syntetyczne i poduszka naturalna. Obejmuje to także uporządkowanie komody, szafki nocnej czy ewentualnego stolika. W ten sposób po powrocie z pracy wracamy do czystego pomieszczenia, gdzie możemy po prostu odpocząć.

Jak często sprzątać sypialnię?Po trzecie – sprzątaj od góry do dołu

Świetna wskazówka, jeśli zajmujemy się sprzątaniem mebli w sypialni. Oznacza ona, że najlepiej rozpocząć porządki od górnych półek, kończąc na dolnych. Kwestia ta dotyczy zarówno wycierania kurzu, jak i układania przedmiotów, w tym ubrań. Na końcu zawsze sprzątamy podłogę – w końcu po starciu kurzu już nic dodatkowego na nią nie spadnie.

Po czwarte – regularnie wyrzucaj niepotrzebne rzeczy

Kupując coś nowego, warto dwa razy się zastanowić, czy tego potrzebujemy. Jeśli tak, to po powrocie do domu warto przejrzeć swoje rzeczy i np. wyrzucić stare prześcieradła sprzed pięciu lat. Dobra organizacja w sypialni polega przede wszystkim na klasyfikacji rzeczy, które warto wyrzucić oraz zostawić. Pamiętajmy, że nadmiar niepotrzebnych rzeczy prowadzi do zagracenia się oraz bałaganu.

Po piąte – podziel się obowiązkami

Sprzątając sypialnię, warto podzielić się obowiązkami z partnerem. Pozwoli to na szybsze uporanie się z bałaganem, w końcu jedna osoba może ścierać kurze, a druga, np. składać ubrania. W ten sposób szybciej skończymy swoje obowiązki i możemy przejść do przyjemniejszych rzeczy.

Dzięki temu, że na co dzień jesteśmy w stanie utrzymać porządek, to dokładnie sypialnię możemy sprzątać nawet raz w miesiącu. Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu, który możemy poświęcenie go na coś innego.

Przeczytaj także: