Odpowiednie łóżko, dobrze dobrany materac, wybór artykułów sypialnianych… Okazuje się, że to wcale nie wszystko – osoby, które na nowo aranżują swoją sypialnię, stają również przed zadaniem wybrania prawidłowego stelaża. Przydatny element czy coś zbędnego – dlaczego wybór odpowiedniego stelaża jest istotny? 

Dlaczego wybór dobrego stelaża jest ważny? 

Stelaż to zbiór drewnianych listew, które są ułożone wzdłuż siebie. Może wydawać się niezbyt ważnym elementem, jednak nic bardziej mylnego – to właśnie stelaż stanowi podstawę naszego materaca. To on jest odpowiedzialny za jego podparcie i prawidłowe ułożenie. Stelaż spotęguje pozytywne właściwości naszego materaca – jeśli materac będzie dobrze podparty, przełoży się to na jego lepsze efekty.

Stelaż sprawdzi się również w zapobieganiu wilgoci, zapewniając dobrą cyrkulację powietrza. Poprawi to higienę naszego snu i przyczyni się do ograniczenia rozwijania się bakterii czy drobnoustrojów.

Wybór stelaża pod żadnym pozorem nie może być przypadkowy – decydując się na dany model, powinniśmy wziąć pod uwagę rozmiar i ramę naszego łóżka oraz rodzaj wybranego przez nas materaca.

Rodzaje stelaży

Aby dobrze dopasować stelaż do materaca, wpierw powinniśmy poznać rodzaje stelaży dostępnych na rynku. Możemy rozdzielić stelaże ze względu na rodzaj materiału, z jakiego są wykonane. Do wyboru mamy między innymi:

  • listki bukowe,
  • sosnowe,
  • brzozowe.

Każde z nich będzie miało inne właściwości – warto postawić na taki rodzaj, który w pełni nas zadowoli. Jeśli nie chcemy często ich wymieniać, postawmy na te wykonane z buku, które cechują się najwyższą jakością. Brzozowe zaś będą przystępniejsze cenowo dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na większy zakup.

Kolejna kwestia to wybór między stelażami:

  • klasycznymi,
  • elastycznymi,
  • gęstymi.

Dlaczego wybór odpowiedniego stelaża jest istotny?Stelaże elastyczne charakteryzują się dużą wytrzymałością. Nie musimy obawiać się złamania czy odkształcenia. Ich największa zaleta to jednak reagowanie na ruch naszego ciała – to z kolei stanowi zabezpieczenie dla naszego materaca, który dzięki temu chroniony jest przed zniszczeniami. Ten rodzaj stelaża sprawdzi się szczególnie do materacy piankowych, które również zmieniają postać w zależności od potrzeby użytkownika. Elastyczny stelaż umożliwia im wykonywanie tej funkcji.

Kolejny element, na jaki należy zwrócić uwagę, to gęstość stelaża. Gęstsze ułożenie listew wpływa na trwałość stelaża, a do tego powoduje, że materac otrzymuje lepsze podparcie. Miejmy jednak na uwadze to, aby przerwa między listwami nie przekraczała około trzech centymetrów.

Jak dobrać stelaż? 

W doborze stelaża konieczna będzie znajomość naszego materaca – w zależności od rodzaju naszego materaca, taki stelaż będzie najlepszy. Przykładowo, w przypadku, gdy posiadamy materac dwuosobowy, musimy zainwestować w solidniejszy i większy stelaż. Do materacy piankowych czy lateksowych najlepszy będzie stelaż elastyczny, który pozwoli im na pracę. Zwróćmy jednak uwagę na to, by to stelaż dopasowywać do materaca, a nie na odwrót – naszym głównym priorytetem powinno być podłoże, na którym śpimy, ponieważ to ono jest najbardziej odpowiedzialne za komfort naszego snu.

Należy przyjrzeć się ponadto ramie łóżka oraz jego konstrukcję. Jeśli posiadamy łóżko dwuosobowe, upewnijmy się, czy nie będziemy potrzebowali dodatkowej listwy, która podtrzyma nasz materac. Istotna jest też wysokość stelaża – ułożenie stelaża i materaca nie powinno być zbyt niskie, ponieważ to utrudni nam wstawanie.

Kwestia, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, to nasza waga. Stelaże wykonane z delikatnego, miękkiego drewna nie sprawdzą się dla osób ważących ponad 80 kilogramów.

Odpowiedni materac – czym się kierować?

Wybór odpowiedniego materaca to decyzja, którą musimy dobrze przemyśleć. Dopiero wtedy, gdy wybierzemy dopasowany do nas i naszego ciała materac, możemy rozejrzeć się za pasującym do niego stelażem.

Stelaż odgrywa naprawdę dużą rolę w tym, jak śpimy. Odpowiada za podtrzymanie i wsparcie naszego materaca – dzięki temu ulepszy efekty, jakie oferuje nam nasz materac. Jeśli zatem zależy nam na jak lepszych rezultatach, poświęćmy trochę czasu wyborowi stelaża.