Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia potrzebuje zdrowego i spokojnego wypoczynku. Zapewnić go może jedynie odpowiednio urządzona i wyposażona sypialnia. Warto jednak zauważyć, że wraz z biegiem czasu, zmieniają się potrzeby człowieka. Zatem, jak urządzić sypialnię dla seniora?

Najważniejsza część sypialni seniora – łóżko

Łóżko to miejsce, w którym seniorzy mogą odpocząć po ciężkim dniu. Składa się z wielu elementów, które w mniejszy lub większy sposób wpływają na jakość i długość wypoczynku. A w co powinno być wyposażone łóżko seniora?

Idealny materac dla seniora

Osoby starsze dość często narzekają na bezsenność czy problemy z zasypianiem. Rozwiązać je może odpowiednio dopasowany do potrzeb i preferencji materac do spania. Jego unikalne właściwości oraz budowa pozwala na najlepsze wsparcie sylwetki, a także pleców osób starszych. Redukuje to dolegliwości bólowe, jednocześnie zapobiegając pogłębianiu się schorzeń kręgosłupa.

Sprawdź ofertę: https://sleepinghouse.pl/137-materace-160×200

Wygodna poduszka i ciepła kołdra

Jak urządzić sypialnię dla seniora?Najlepszym rozwiązaniem dla seniorów będzie poduszka ortopedyczna, która gwarantuje wsparcie dla górnych partii ciała, czyli głowy, barków i kręgosłupa w odcinku szyjnym. Nie można również pominąć kołdry. Tego rodzaju produkt w przyjemny sposób otula ciało, a także odpowiada za komfort termiczny. W ten sposób w gorące dni organizm seniora nie przegrzewa się, a w zimne – nie wychładza.

Kolorowa pościel

Sypialnia seniora może zostać w unikalny sposób podkreślona, a tym akcentem najczęściej jest pościel. W zależności od rodzaju wybranego materiału oraz rozmiaru możemy wyróżnić różnego rodzaju modele, takie jak pościel bawełniana 160×200 czy pościel lniana 120×200.

O czym powinniśmy pamiętać przy aranżacji sypialni dla seniora?

Aranżacja sypialni dla seniora może być trudne – w końcu pod uwagę musimy wziąć wiele różnych kwestii. W pierwszej kolejności powinniśmy uwzględnić styl wnętrza oraz dominujące w nim kolory. Powinny być one stonowane lub pastelowe, gdyż uspokajają i relaksują nasz organizm, przez co łatwiej zasnąć. Do innych elementów sypialni powinniśmy zaliczyć:

  • meble,
  • ozdoby ścienne,
  • zasłony i rolety,
  • dywan,
  • delikatne oświetlenie.

Dorośli ludzie potrzebują 7-9 godzin snu, natomiast osoby starsze – nieco mniej. Mowa tutaj o osobach w wieku powyżej 65 lat. Ich zapotrzebowanie wynosi 7-8 godzin, co wynika ze zmniejszonej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Dla nich sen jest równie ważny, dlatego postawmy na odpowiednio urządzona sypialnie dla seniora!