Dom to miejsce, do którego wracamy po ciężkim dniu w pracy i nie tylko. Składa się on z kilku pomieszczeń, które są współdzielone z innymi członkami rodziny np. kuchnia, salon czy łazienka oraz są przeznaczone tylko do użytkowania przez jedną osobę lub parę. Tym właśnie wyróżnia się sypialnia – stanowi swego rodzaju oazę spokoju, pozwalającą wypocząć i zrelaksować się z dala od problemów dnia codziennego. Jednak, aby było to możliwe, to warto w odpowiedni sposób ją zaaranżować. Zatem, co wybrać, a z czego zrezygnować przy jej urządzaniu?

Stonowane czy intensywne kolory?

Często decydując się na urządzanie sypialni, stawiamy na ulubione barwy. Niestety, niekoniecznie jest to dobre rozwiązanie, gdyż najczęściej są to żywe i intensywne odcienie czerwieni lub pomarańczu. Mają one pobudzający wpływ na nasze zmysły oraz ciało, co utrudnia zasypianie. Oznacza to, że najlepszym rozwiązaniem do każdej sypialni będą stonowane barwy, które mogą poprawić jakość naszego wypoczynku i ułatwić nam zasypianie. Jest to możliwe z uwagi na relaksujący i odprężający wpływ na organizm. Przyjmuje się również, że klasyczna sypialnia ro odpowiednie wyważenie łagodnych i pudrowych odcieni beżu, różu, szarości, błękitu, zieleni czy bieli.

Dywan – tak czy nie?

Wiele mówi się o tym, że dywan nie powinien znajdować się w sypialni – czy słusznie? Otóż gromadzi on kurz, jednak przy regularnym czyszczeniu, odkurzaniu i praniu z pewnością możemy temu zapobiec. Zatem dywanowi w sypialni mówimy tak! Umieszczając go przy łóżku, możemy izolować chłodną podłogę od bosych stóp. Pamiętajmy jednak o odpowiednim dopasowaniu go do wielkości pomieszczenia, miejsca ustawienia łóżka oraz aktualnej aranżacji w sypialni.

Zasłony i rolety – kupić czy zrezygnować?

Co wybrać, a z czego zrezygnować przy urządzaniu sypialni? Sypialnia bez żaluzji, rolet czy zasłon? Dla wielu z nas stanowią one podstawowe elementy, które pozwalają ograniczyć dostęp światła do sypialni. O ile zimą nie ma to zbytniego znaczenia, tak latem są obowiązkowe. Fakt ten wynika z wcześniej wschodzącego oraz późno zachodzącego słońca, które może negatywnie wpłynąć na wewnętrzny zegar biologiczny lub zakłócić wydzielanie melatoniny. Z uwagi na to, warto wyposażyć okna w sypialni w zasłony czy rolety, które zapewnią odpowiednie zaciemnienie sypialni. Oprócz tego pamiętajmy o regularnym czyszczeniu ich, gdyż osiada na nich kurz. Są one dostępne w różnych wariantach, takich jak:

  • zasłony, w zależności od materiału, jego kolorów czy fasonu,
  • rolety, wśród których wyróżnia się modele rzymskie, dachowe, austriackie czy dzień i noc,
  • żaluzje, do których zalicza się modele zewnętrzne, wewnętrzne, drewniane, aluminiowe czy plastikowe.

Jakie rośliny będą idealne w sypialni?

Rośliny w sypialni to dla wielu z nas ważny element dekoracyjny. Jednak, czy zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszystkie nadają się akurat do sypialni? Fakt ten wynika z tego, iż większość roślin przeprowadza fotosyntezę, czyli w ciągu dnia produkuje tlen, a nocą – dwutlenek węgla. W ten sposób obniżają jakość powietrza, co może negatywnie wpłynąć na zdrowy sen. Z uwagi na to, warto w pierwszej kolejności postawić na te, które przeprowadzają proces odwrotnej fotosyntezy. Oznacza to, że w nocy produkują tlen, a tym samym pozwalają nam lepiej spać. Do takich zalicza się m.in. aloes drzewiasty, sansewieria gwinejska czy storczyk. Uwzględnijmy także to, czy są w stanie oczyścić powietrze i dodatkowo je nawilżyć.

Koce i poduszki – potrzebne czy zbędne?

W wielu sklepach znajdziemy liczne koce i poduszki dekoracyjne. Dostępne są w różnych kolorach, motywach czy fasonach, dzięki czemu każdy z nas może dopasować je do aktualnej aranżacji sypialni. Jednak, czy są one potrzebne? Wiele osób neguje ich obecność, gdyż z uwagi na materiałowe wykonanie, mogą gromadzić kurz, który obniża jakość snu. Wadę tą można z łatwością wyeliminować, wystarczy tylko regularnie je prać! Oznacza to, że wyróżnia się o wiele więcej zalet, gdyż zarówno koce, jak i poduszki dekoracyjne zapewniają komfortowe warunki, np. w czasie drzemki. Co więcej, podkreślają styl wnętrza oraz nadają sypialni charakteru. Sam koc dodatkowo może grzać nas w chłodne wieczory, np. po umieszczeniu go pod prześcieradłem.

Niezbędne akcesoria sypialniane – czyli jakie?

Łóżko to oczywiście jedno z najważniejszych elementów wyposażenia każdej sypialni. Jednak, aby było kompletne, to musi składać się z kilku niezbędnych akcesoriów sypialnianych. Podstawową kwestią są stelaże pod materac, które są konstrukcją pozwalającą na wspieranie podłoża do spania. Jednocześnie zwiększają ich żywotność oraz zapewniają higieniczne warunki do wypoczywania. Oprócz tego nie zapominajmy o poduszce, gwarantującej najlepsze wsparcie dla głowy, barków czy kręgosłupa szyjnego. Po położeniu się na nie odruchowo łapiemy za kołdrę i przykrywamy się nią. Pozwala ona na przyjemne otulenie ciała, a także zapewnia komfort termiczny. Natomiast higieniczne warunki zapewnić nam może pościel, prześcieradło i ochraniacz na materac.

Materac, sofa czy wersalka?

Często wyposażamy sypialnię w sofę czy wersalkę, co pozwala nam na zaoszczędzenie miejsca oraz po złożeniu, daje dodatkowe miejsce do siedzenia. Niestety, w przeciwieństwie do łóżka z materacem, nie są w stanie zapewnić higienicznych, antyalergicznych i komfortowych warunków do wypoczynku. A dlaczego? Otóż z uwagi na wyjątkową budowę oraz właściwości, jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. W ten sposób gwarantują właściwą regenerację mięśni, wsparcie kręgosłupa, a także stabilizację sylwetki. Wybierając modele uwzględniające osobiste potrzeby i preferencje, możemy w znaczny sposób zminimalizować dolegliwości bólowe ze strony pleców.

Sypialnia to wbrew pozorom miejsce wielofunkcyjne. W mniejszych domkach lub pokojach przeznaczonych dla nastolatków stanowi miejsce do pracy i nauki. Stwarza atmosferę sprzyjającą skupieniu oraz wydajnej pracy. Może również znajdować się w niej kącik wypoczynkowy, w którym z dala od domowego zgiełku zajmiemy się swoimi pasjami lub po prostu odpoczniemy. Jednak najważniejszą rolą jest zapewnienie zdrowego snu, z uwagi na co warto stworzyć warunki ułatwiające zasypianie oraz poprawiające jakość wypoczynku.

Przeczytaj także: