Każda przyszła mama zdaje sobie sprawę z tego, że teraz odpowiada nie tylko za siebie, ale także nienarodzone jeszcze dziecko. Z uwagi na to, zwraca się większą uwagę na zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną czy inne, mające wpływ na nasze zdrowie kwestie. Jednak, czy można uprawiać sport w ciąży i czy jest to bezpieczne?
Zalety uprawiania sportu w ciąży
Niezaprzeczalnie, regularna aktywność fizyczna w czasie może nie tylko zmniejszyć dolegliwości bólowe kręgosłupa, ale także pozwolić kontrolować masę ciała. Poprzez poprawę przepływu krwi, dostarcza więcej składników odżywczych dziecku, a to przekłada się na jego właściwy rozwój. Do licznych korzyści wynikających z aktywności fizycznej w czasie ciąży zalicza się:
- lepszy stan układu krwionośnego i serca,
- poprawa postawy,
- lepszą kondycję przygotowanie się do porodu,
- skrócenie czasu rozwarcia szyjki w trakcie porodu,
- skrócenie czasu trwania porodu,
- pozytywny wpływ na wagę noworodka.
Sporty polecane ciężarną
Wiele mówi się o tym, że warto uprawiać sport w ciąży, jednak czy każdy? Jak się okazuje, kwestia ta jest w znacznym stopniu uzależniona od stanu zdrowia, samopoczucia czy trymestru. Jednak można spróbować podjąć takie aktywności fizyczne, jak:
- spacer,
- nordic walking,
- pływanie,
- joga,
- ćwiczenia na piłce,
Jeśli naszą pasją jest jazda konna, to również nie musimy z niej rezygnować w czasie ciąży! Jak się okazuje – nie jest ona przeciwwskazaniem, jednak na zaawansowanym etapie warto z niej zrezygnować, gdyż ryzyko upadku jest duże, a upadek na brzuch może skończyć się źle.
Kiedy ciężarna powinna zrezygnować z aktywności fizycznej?
Każda ciężarna ma inną sytuację – jedne czują się jak nowo narodzone, inne tylko odliczają dni do porodu. Nie mamy również wpływu na ogólny stan zdrowia, z uwagi na co istnieją choroby i schorzenia, które uniemożliwiają uprawianie sportu w stanie błogosławionym. Aktywność fizyczna jest bezwzględnie zabroniona w takich przypadkach, jak:
- ciąża wysokiego ryzyka i mnoga,
- wielowodzie i małowodzie,
- odmiedniczkowe zapalenie nerek,
- niedokrwistość,
- gestoza ciążowa.
Dużą ostrożność należy zachować, jeśli ciężarna ma cukrzycę, choroby serca czy jej choroby psychiczne.
O czym ciężarna powinna pamiętać, uprawiając sport?
Kobieta z ciąży nie może się przeforsowywać – aktywność fizyczna powinna być dopasowana do aktualnego stanu oraz uwzględniać kondycję fizyczną. W końcu to nie jest czas na próbowanie nowych dyscyplin, redukcję wagi czy bicie rekordów. Sport ma sprawiać nam przyjemność, ale też zapewnić bezpieczeństwo dziecku czy przyszłej matce. Z uwagi na to, warto w pierwszej kolejności poczytać o danej dyscyplinie i sprawdzić, czy można ją uprawiać w stanie błogosławionym. Dobrym pomysłem jest też konsultacja z lekarzem. Jeśli już zdecydujemy się prowadzić aktywny tryb życia, to pamiętajmy również o kilku innych czynnościach, do których zalicza się:
- odpowiednie nawodnienie organizmu,
- właściwy, niekrępujący ruchów i brzucha ubiór,
- wykonanie rozgrzewki,
- zakończenie ćwiczeń rozciąganiem,
- spożywanie zwiększonej ilości kilokalorii.
Ostatnim czynnikiem jest sen. Prowadząc aktywny styl życia, należy również zadbać o efektywny wypoczynek, który pozwoli nam na regenerację mikrouszkodzeń mięśni czy też pozwoli naładować baterię na nowy dzień. Jednak, dlaczego jeszcze sen jest ważny?
Dlaczego sen jest ważny dla kobiety w ciąży?
Senność w czasie ciąży jest całkowicie naturalna, ponieważ wiąże się to ze wzmożoną produkcją progesteronu. Jest to hormon, który ma działanie uspakajające. Inną przyczyną jest tworzenie się łożyska, co wymaga od naszego organizmu zmniejszonej produkcji krwi i przyspieszenia pulsu. Efektem tego jest nadmierne zmęczenie. Zaleca się, aby ciężarne przesypiały około dziewięciu godzin dziennie i uwzględniały kilka drzemek w ciągu dnia, które są nie dłuższe, niż 20-30 minut. Zdrowy sen, czyli taki, który charakteryzuje się wysoką jakością, a także odpowiednią długością i głębokością pozwala zregenerować się pod kątem fizycznym i psychicznym, a także dodaje energii na cały dzień. Chcąc zadbać o zdrowy sen, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednio skomponowane łóżko. Składa się ono z kilku elementów, w tym:
- stelaża,
- poduszki,
- kołdry,
- pościeli,
- ochraniacza na materac.
Jednak najważniejszym elementem każdego łóżka jest materac do spania. Jest to unikalny produkt, który jest w stanie zagwarantować zdrowy i komfortowy wypoczynek. Odpowiada za to możliwość niemalże idealnego dopasowania do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Należy jednak pamiętać o tym, aby przy jego wyborze uwzględnić osobiste potrzeby oraz preferencje.
Aktywność fizyczna jest ważna dla każdego człowieka, jednak należy ją w odpowiedni sposób dopasować do aktualnego stanu zdrowia. Dotyczy to również kobiet ciężarnych, ale których zalecane są poszczególne sporty.