Zajęcie, którym czas poświęcały nasze babcie czy też ciekawe i kreatywne hobby? Niezależnie od tego, jak je postrzegamy, nie można zaprzeczyć, że szydełkowanie pozwala nam rozwinąć swoją kreatywność i będzie świetnym sposobem na zabicie nudy. Dowiedz się, na czym polega ta metoda, a być może sam wkrótce sięgniesz po szydełko!

Na czym polega szydełkowanie? 

Tym, którzy nie zetknęli się jeszcze z tą sztuką, wyjaśniamy, że szydełkowanie to technika, w której za pomocą szydełka tworzy się różnego rodzaju tkaniny. Proces ten zakłada przeciąganie pętelek nici na różnego sposoby. Potrzebne jest do tego nie tylko szydełko, które może być wykonane z metalu, bambusu bądź plastiku, ale i odpowiednia wełna, która pozwoli na utworzenie danego projektu. Elementy te powinny być prawidłowo dobrane – oznacza to, że rozmiar szydełka musi być dopasowany do rodzaju włóczki. Informacje o rozmiarach możemy odnaleźć na etykiecie produktu.

Szydełkowanie cieszy się popularnością od wielu lat. Obecnie postrzegane jest jako hobby, jednak w przeszłości było powszechnie wykorzystywane przez kobiety do tworzenia ubrań, małych artykułów domowych czy dekoracji. Może być mylone z robieniem na drutach, które również wykorzystuje wełnę. W rzeczywistości te techniki znacznie się różnią – szydełkowanie zakłada używanie tylko jednego szydełka zakończonego haczykiem, podczas gdy w dzierganiu może wykorzystać dwa lub więcej drutów. Co więcej, szydełko umożliwia tworzenie okrągłych wzorów bez większych przeszkód, za to przy dzierganiu wymaga to sięgnięcia po większą ilość drutów.

Nie można zaprzeczyć, że technika ta brzmi bardzo ciekawe. Wielu osobom to jednak nie wystarczy, aby ją wypróbować. Z tego względu warto wspomnieć o korzyściach, jakie niesie ze sobą szydełkowanie. Jest ich bardzo sporo – dzięki temu mamy pewność, że sięgnięcie po szydełko pozytywnie wpłynie na nasze życie.

Okazja do relaksu 

Jedną z najważniejszych z zalet, jaka towarzyszy szydełkowaniu, jest szansa na relaks. Przeciągając nitki, zapominamy o dręczących nas sprawach. Zyskujemy możliwość  do tego, aby się odprężyć i wyciszyć. To wszystko za sprawą spokojnych, powtarzalnych czynności, które skutecznie zmniejszają nerwowość i niepokój. Będzie zatem wspaniałym zajęciem dla osób, które zmagają się z przewlekłym stresem czy lękami. Mówi się nawet o tym, że szydełkowanie sprawdzi się podczas walki z depresją – nie dość, że pomaga się zrelaksować, to jeszcze odpowiada za uwalnianie dopaminy, czyli hormonu, który odpowiada za pozytywne emocje i dobre samopoczucie.

Szydełkowanie - hit czy kit?Rozwijanie kreatywności 

Kreatywność to cecha, która przyda nam się zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Pomoże nam rozwiązywać problemy, znajdować ciekawe perspektywy i walczyć z nudną rutyną. Niestety, nie wszyscy posiadają naturalne predyspozycje do bycia kreatywnym – dlatego należy ją rozwijać i dbać o to, by nasza wyobraźnia była aktywna. Szydełkowanie będzie świetnym sposobem do tego – umożliwi nam projektowanie nowych rzeczy, wybieranie własnych wzorów czy łączenie kolorów. Szybko zauważymy, jak wiele radości i satysfakcji przynosi nam to zajęcie. Będziemy mogli wyżyć się twórczo, pobudzić nasze abstrakcyjne myślenie i tworzyć niepowtarzalne dzieła.

Własnoręczne prezenty 

Nie ma wątpliwości, że z czasem opanujemy sztukę szydełkowania do perfekcji, a nasze projekty będą stawać się coraz lepsze. Wtedy możemy wykorzystać szydełko do tego, aby sprawić radość nie tylko sobie, ale i innym. Własnoręczne, oryginalne ubrania czy dekoracje będą stanowić cudowny prezent. Nasi bliscy na pewno docenią czas i ciężką pracę, jaką poświęciliśmy stworzeniu dla nich upominku od zera. Możemy nawet dobrać kolory włóczki pod preferencje danej osoby – wtedy bez wątpienia podarunek okaże się strzałem w dziesiątkę.

Szydełko umożliwi nam stworzenie prezentów dla każdego, niezależnie od wieku. Na święta Bożego Narodzenia idealnie sprawdzą się takie projekty jak rękawiczki, czapki czy szaliki, które nie dość, że będą się pięknie prezentowały, to jeszcze dadzą ciepło. Dla najmłodszych możemy wykonać pluszaki – dostępnych jest wiele wzorów, które umożliwią nam wyszydełkowanie cudownych pluszanek. Warto pamiętać, że w tym wypadku należy wybrać grubą, przyjemną włóczkę, która będzie przyjemna w dotyku. Dla osób lubiących ciekawe dekoracje stwórzmy ozdoby w postaci gwiazdek lub kwiatów, które wspaniale dopełnią ich przestrzeń.

Jak zacząć szydełkowanie? 

Skoro już wiemy, jakie korzyści niesie ze sobą szydełkowanie, powinniśmy dowiedzieć się, jak zacząć praktykowanie tej sztuki. Po pierwsze, należy zakupić podstawowe narzędzia, czyli szydełko i włóczkę. Na początek lepiej sięgnąć po większe szydełko i grubszą wełnę, które ułatwią wykonywanie całego procesu.

Aby opanować podstawy szydełkowania, możemy zapisać się na zajęcia, na których doświadczona osoba pokaże nam, jak odpowiednio trzymać szydełko i przeciągać nicie. Jeśli nie mamy takiej możliwości, zawsze pozostaje Internet, w którym odnajdziemy wiele źródeł. Dostępne są zarówno posty, jak i filmy, na których wyraźnie zobaczymy, co należy zrobić. Sieć to ponadto miejsce, w którym odnajdziemy mnóstwo różnych wzorów i pomysłów, którymi będziemy mogli się zainspirować. Na początku musimy jednak opanować takie metody jak:

  • słupek,
  • półsłupek,
  • oczko ścisłe,
  • okrąg

Dowiedziawszy się, z jakimi korzyściami wiąże się szydełkowanie, na pewno nie będziemy umieli obojętnie przejść obok sklepu z włóczkami. Ta technika, która pozwala na rozwój kreatywności i zrelaksowanie się podbija serca coraz więcej osób. Jeśli szukamy nowego hobby, szydełkowanie to świetna opcja!

Przeczytaj także: