W dzisiejszych czasach w produkcji materacy oraz poduszek stosuje się coraz częściej bardziej innowacyjne materiały, którymi z pewnością nie są pierze i tradycyjne sprężyny, z których użytkowaniem wiąże się nawet pewne niebezpieczeństwo. Zamiast nich stawia się m.in. na piankę termoelastyczną. To materiał, który decydowanie zrewolucjonizował rynek akcesoriów sypialnianych, przyczyniając się do poprawy jakości wypoczynku wielu konsumentów. Przełożył się on bowiem przede wszystkim na wyższy poziom wygody materacy oraz poduszek. Jednak w jaki dokładnie sposób działa pianka termoelastyczna stosowana w produktach SleepMed?

Czym jest pianka termoelastyczna?

Pianka termoelastyczna to komponent, który jest wykonany z poliuretanu posiadającego zdolność do reagowania na zmienne czynniki, takie jak temperatura oraz ciężar ciała. Z tego właśnie względu pianka termoelastyczna zaczęła być wykorzystywana przy produkcji akcesoriów sypialnianych – materac czy poduszka zapamiętuje kształt swojego użytkownika, przez co możliwe jest dopasowanie do jego indywidualnej sylwetki i anatomicznej budowy ciała. Z tego też względu piankę termoelastyczną możemy kojarzyć pod pojęciem pianki z pamięcią kształtu (ang. memory foam).

Reakcja na temperaturę

Pianka termoelastyczna szeroko stosowana w produktach SleepMed przede wszystkim swoje działanie opiera na zdolności do reagowania na temperaturę ciała użytkownika. Gdy kładziemy się więc na materacu czy poduszce, komórki pianki mają bezpośredni kontakt z ciepłem, który automatycznie absorbują. To z kolei właśnie prowadzi do zmian w strukturze wypełnienia produktu – zaczyna on przybierać kształt zgodny z kształtem sylwetki użytkownika. Poza tym pianka pod wpływem ciepła ulega zmiękczeniu i uplastycznieniu, dzięki czemu staje się bardziej podatna na kształtowanie. Materiał zaczyna wypełniać wolne przestrzenie i kontury ciała, a nacisk materaca czy poduszki jest równomiernie rozłożony na całej powierzchni kontaktowej. Natomiast w miejscach, gdzie temperatura jest wyższa, pianka staje się jeszcze bardziej podatna na formowanie, co przekłada się na precyzyjne dopasowanie do indywidualnych krzywizn ciała, a w konsekwencji maksymalnego komfortu oraz wsparcia. Z kolei, gdy użytkownik opuści łóżko, pianka traci kontakt z ciepłem, zaczyna się ochładzać i wraca do swojego pierwotnego kształtu.W jaki sposób działa pianka termoelastyczna?

Reakcja na nacisk

Działanie i doskonałe korzyści stosowania pianki termoelastycznej wiążą się także z reakcją na nacisk i ciężar ciała użytkownika. Przede wszystkim zdolność do reakcji jest możliwa ze względu na otwartą strukturę, w której powietrze może swobodnie się przemieszczać. Pod wpływem więc określonej siły pianka przyjmuje bardziej zbitą budowę, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie wywierany jest największy nacisk, np. w strefie bioder. Jednakże co więcej, pianka ugina się w sposób kontrolowany, co pozwala na równomierne i stopniowe rozłożenie ciężaru ciała. Zachowuje się ona niczym druga skóra, która idealnie otacza naszą sylwetkę podczas wypoczynku. Jednocześnie jednak dba o to, aby ciało otrzymywało solidne wsparcie, a mięśnie były odciążone po całym dniu wysiłku i pracy. Nie wywierając też nadmiernego nacisku, pianka umożliwia swobodny przebieg krwi, dzięki czemu nie zmagamy się z drętwieniem kończyn.

Korzyści płynące ze stosowania pianki termoelastycznej w produktach SleepMed

W produktach SleepMed możemy wyróżnić dwie rodzaje pianki termoelastycznej: VitaRest oraz Celsius-Waterlilly. Obie cechują się doskonałymi właściwościami, dzięki którym możliwe jest idealne dopasowanie do kształtów ciała podczas snu, a tym samym uzyskanie przyjemnego uczucia otulenia. Tym samym jako użytkownicy osiągamy pełen komfort wypoczynku, a nawet jesteśmy w tanie uporać się z dokuczliwymi dolegliwościami bólowymi, które mogą wynikać m.in. z dotychczasowych źle dobranych produktów do snu. Co jednak ciekawe, pianki termoelastyczne mają także bardzo pozytywny wpływ na układ nerwowy. Ich obecność doskonale rozluźnia nasze ciało, dzięki czemu cieszymy się głębszym i spokojniejszym wypoczynkiem. Poza tym produkty SleepMed stosujące piankę VitaRest oraz Celsius-Waterlilly pomagają również utrzymać prawidłową postawę ciała – wypełnienie materacy oraz poduszek doskonale dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa, zapewniając im stabilność, co może przełożyć się na poprawę sylwetki oraz zmniejszenie obciążenia wywieranego na dyski. Z tego też powodu pianka termoelastyczna często jest rekomendowana przez specjalistów. Posiada ona także właściwości przeciwodleżynowe i ortopedyczne, które nierzadko są kluczowym elementem w czasie leczenia czy w okresie rehabilitacji. Przyczynia się bowiem do lepszej regeneracji komórek oraz tkanek, usprawniając przepływ krwi w całym ciele.

Nie sposób nie wspomnieć również o właściwościach higienicznych i hipoalergicznych pianek termoelastycznych. Produkty SleepMed są więc idealnym wyborem dla osób wymagających czystego środowiska snu, ponieważ pozwalają na swobodny obieg powietrza wewnątrz wypełnienia, który zapobiega gromadzeniu się wilgoci i zanieczyszczeń. Tym samym uniemożliwia ich rozwój, a zdolność do samodzielnej wentylacji ułatwia także zachowanie optymalnej temperatury wypoczynku. Poza tym pianka termoelastyczna, zarówno VitaRest, jak i Celsius-Waterlilly, cechuje się też doskonałą trwałością i odpornością na eksploatację. Dzięki temu materace i poduszki SleepMed to długoterminowe rozwiązania, które nie tracą na swoich cennych właściwościach nawet w wyniku codziennego użytkowania. Doskonałym tego przykładem jest chociażby materac SleepMed Premium Plus. Jego wypełnienie opiera się na piance Celsius-Waterlilly, która świetnie dopasowuje się do kręgosłupa, zapewnia mu wsparcie i nie traci na swojej sprężystości nawet po wielu latach stałego użytkowania materaca. Poza tym jest to tworzywo całkowicie bezpieczne dla środowiska, które dodatkowo jest opatrzone certyfikatem Oeko-Tex. W związku z tym produkty SleepMed mogą być również stosowane przez niemowlęta czy alergików.

Pianka termoelastyczna, dzięki swojej zdolności do reagowania na temperaturę i nacisk, oferuje wyjątkowy komfort i wsparcie w materacach i poduszkach. Jej zdolność do idealnego dopasowania się do kształtu ciała użytkownika przynosi liczne korzyści zdrowotne, poprawiając jakość snu i redukując ból. Dzięki temu materace i poduszki SleepMed z pianki termoelastycznej są doskonałym wyborem dla osób poszukujących głębszego wypoczynku i większego komfortu na co dzień.

wybór medycznyMaterace SleepMed Premium Plus są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.