Optymalna temperatura to jeden z głównych czynników wpływających na jakość snu. Utrzymanie komfortu termicznego może stanowić duże wyzwanie w szczególności w miesiącach letnich. Prawdziwą ulgę podczas upalnych dni może przynieść wentylator. Jaki egzemplarz najlepiej sprawdzi się w sypialni.

Kiedy warto zainwestować w wentylator?

Latem, gorące temperatury mogą być nie do wytrzymania! Zbyt duże ciepło w sypialni może utrudnić zasypianie, sprawić, że sen będzie przerywany, a także wywołać nadmierną potliwość. Tym samym zmniejsza się nie tylko efektywność snu, ale również jego higieniczność. Choć pewną ulgę może przynieść materac renomowanej marki https://hilding.pl/produkt/materace-multipocket/hilding-electro/, posiadający otwory ułatwiające przepływ powietrza, rozwiązanie to nie rozwiąże problemu w stu procentach. Wtedy jedynym ratunkiem może okazać się zakup wentylatora. Urządzenie to powinno się znaleźć przede wszystkim w mieszkaniach, które posiadają duże okna, narażone przez większą część doby na intensywne nasłonecznienie.

Działanie wentylatora

Podstawowe wentylatory ze śmigłem działają na bardzo prostej zasadzie. Silnik wprawia łopatki w ruch, a wraz z nimi rozpoczyna się przepływ powietrza. Warto pamiętać o tym, że wentylator nie schładza faktycznie powietrza w pokoju, a jedynie przynosi orzeźwienie osobom znajdującym się w jego pobliżu. Nieco inny mechanizm działania jest charakterystyczny dla cyrkulatorów. Wymuszają one bowiem obieg powietrza i wyrównują temperaturę panującą w sypialni. Dzięki temu można używać je praktycznie przez cały rok! Latem zagwarantują pewne obniżenie temperatury, a zimą zwiększą efektywność ogrzewania. Jeśli interesujesz się techniką i działaniem różnych urządzeń wykorzystywanych w domach, koniecznie odwiedź stronę https://elektrotrendy.pl/.

Jakie rodzaje wentylatorów można znaleźć w sklepach?

W sklepach można znaleźć najróżniejsze rodzaje wentylatorów. Wybór jest niezwykle szeroki, a poszczególne modele różnią się wyglądem, mocą i sposobem działania.

  • Lato w sypialni - jaki wentylator wybrać?Wentylator kolumnowy – to nowocześniejsza, zajmująca mniej miejsca, wersja tradycyjnego wentylatora stojącego.
  • Wentylator stojący – to tradycyjny wentylator, który można umieścić w rogu pokoju. Z reguły ma dużą moc, która umożliwia mu oddziaływanie na całą powierzchnię pomieszczenia.
  • Termowentylator – pozwala na ogrzewanie lub wentylację. Jest bardzo uniwersalny i sprawdzi się w sypialniach, w których ciężko jest utrzymać jednolitą temperaturę.
  • Wentylator biurkowy – ma niższą moc niż tradycyjny egzemplarz podłogowy. Warto pamiętać, że mimo swojej nazwy sprawdzi się on nie tylko w biurze! Z powodzeniem można umieścić go również w sypialni ze względu na to, że jest stosunkowo cichy. Będzie odpowiedni w szczególności do pokojów o niewielkim metrażu. Można umieścić go m.in. na ramie łóżka. W połączeniu z przewiewną pościelą, którą można kupić w sklepie internetowym https://sleepinghouse.pl/148-posciel, z pewnością zagwarantuje komfort cieplny nawet podczas wyjątkowo upalnych nocy.

Wentylator do sypialni – czym powinien się charakteryzować?

Wentylator umieszczony w sypialni może okazać się prawdziwym zbawieniem! Jednak szukając idealnego egzemplarza, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów.

  • Średnica i wielkość skrzydeł – im większa średnica i liczba śmigieł, tym wiatrak lepiej miesza powietrze. Dzięki temu pomieszczenie jest efektywniej schładzane.
  • Prędkość nawiewu – od prędkości nawiewu zależy to, w jakim stopniu użytkownik będzie odczuwał chłód.
  • Przewód zasilający –  kluczowa jest przede wszystkim jego długość. Zbyt krótki kabel sprawi, że wentylator będzie niefunkcjonalny. Z kolei nadmiernie długi przewód utrudni korzystanie z urządzenia i będzie się nieustannie plątać.
  • Design – wygląd wentylatora nie jest bez znaczenia. Powinien być dopasowany do pozostałych elementów wyposażenia sypialni tak, aby wpasował się w spójny i atrakcyjny wygląd całego pomieszczenia.
  • Moc, pobór prądu – moc decyduje o szybkości przepływu powietrza. Określa się, że optymalna wartość tego parametru oscyluje w przedziale 30-35 W.
  • Głośność – aby dźwięk działania wentylatora nie zakłócał snu, urządzenie powinno być ciche. Na głośność ma przede wszystkim wielkość i liczba śmigieł, a także miejsce montażu wiatraka. W salonie, czy w kuchni, dobrze sprawdzi się egzemplarz o dużej mocy, jednak w sypialni lepiej wybrać słabszy model, który nie będzie jednak emitował hałasu.

Wentylator czy klimatyzator – co lepsze?

Wentylatory to tradycyjne urządzenia, które gwarantują użytkownikom pewną ulgę podczas upalnych, letnich dni. Jednak nie ochładzają one bezpośrednio powietrza w pomieszczeniu. Tę funkcję pełnią klimatyzatory. Dzięki nim możliwe jest rzeczywiste zmniejszenie temperatury. Zazwyczaj są one jednak droższe od tradycyjnych wiatraków. Każde z tych dwóch urządzeń pełni nieco odmienną funkcję. Jeśli w sypialni panuje ekstremalna temperatura – lepiej wybrać klimatyzator. Jednak jeśli celem jest jedynie zapewnienie lepszego przepływu powietrza – możliwe będzie to dzięki nieco tańszemu, zwykłemu wentylatorowi.

Jeśli miesiące letnie kojarzą Ci się z problemami ze snem, spróbuj rozwiązać ten problem poprzez zakup wentylatora. Dzięki temu urządzeniu zwiększysz swój komfort termiczny i ułatwisz zasypianie. Jest to niezwykle ważne podczas gorących dni! Wysoka temperatura sprawia bowiem, że organizm potrzebuje większej ilości regeneracji, podczas gdy z reguły czas snu się wtedy skraca. Remedium na te problemy może okazać się właśnie kupno dobrego wentylatora!

Materiał partnera sleepinghouse.pl

Przeczytaj także: Poduszka do spania na brzuchu – jak wybrać dobrze?