To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Dla wielu z nas amputacja kończyny to jedne z najmroczniejszych scenariusze. Pojawiają się obawy związane z samym zabiegiem, a także paraliżujący lęk o to, co będzie w kolejnych dniach, tygodniach, miesiącach czy latach. Nie da się ukryć — z amputacją kończyny wiąże się wiele zmian i to zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Właśnie dlatego warto już teraz wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji.
Jakie są przyczyny amputacji kończyny?
Mówiąc o amputacji, mamy do czynienia z procesem przecięcia kości w zdrowej tkance lub tzw. wyłuszczeniu w stawie, będącym odcięciem części kończyny przez staw. Wyróżnia się wiele rodzajów amputacji, które mają różne przyczyny. Przede wszystkim wykonuje się ją, gdy nie istnieje żadna szansa na wygojenie się chorej części ciała, a pojawia się zagrożenie życia pacjenta. Do innych, ale równie częstych przyczyn amputacji kończyn zalicza się zaburzenia krążenia, różnego rodzaju infekcje, wypadki, nowotwory czy wrodzone wady kończyn (dysmelia). Inną kwestią są źle zdiagnozowane lub źle leczone choroby, takie jak cukrzyca. W przypadku najgroźniejszego jej powikłania, jakim jest stopa cukrzycowa, pacjentów może grozić amputacja.
Postępowanie po amputacji kończyny?
Niezaprzeczalnie, amputacja kończyny to wydarzenie, którego każdy z nas chciałby uniknąć. Niestety, czasem musimy pogodzić się z losem, który nas czeka. Nie oznacza to jednak, że mamy pozostać bierni w tej sytuacji! Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które z pewnością powiedzą nam więcej o właściwym postępowaniu po amputacji kończyny — zarówno górnej, jak i dolnej.
Odzież uciskowa
Z pewnością po wykonanym zabiegu zobaczymy na swoim kikucie odzież uciskową. Jest to ważny, a zarazem normalny element po przebytej operacji. Ma on na celu zmniejszyć obrzęk oraz ból fantomowy. Zaleca się także noszenie odzieży uciskowej przez cały dzień.
Rehabilitacja
Po zakończonym leczeniu w szpitalu zostaniemy skierowani na leczenie rehabilitacyjne. Obejmuje to wykonywanie wielu różnych ćwiczeń, które mają nam pomóc zaadaptować się do nowej rzeczywistości oraz odzyskać dawną sprawność. Pamiętajmy jednak, aby zainwestować również w dobry materac od https://hilding.pl/, gdyż zdrowy sen wspomoże regenerację naszego ciała, a także da nam siły na kolejny dzień!
Przystosowanie się do nowej rzeczywistości
Każdy z nas przeżywa utratę kończyny na swój sposób. Jednak nie da się zaprzeczyć, że jest to traumatyczne wydarzenie, które odbija się na naszej psychice. Z uwagi na to, warto rozważyć pomoc psychologa. Z pewnością pomoże nam dopasować się do nowej roli w społeczeństwie, a także skieruje nasze myśli na dobre tory. Nie unikajmy także wsparcia rodziny i przyjaciół — oni również chcą dla nas jak najlepiej.
Odpowiednia pielęgnacja
Pielęgnacja po amputacji jest niezwykle ważna. Obejmuje utrzymywanie skóry na kikucie w czystości. Nie wolno natomiast zbyt długo moczyć go w wodzie, gdyż skóra jest bardziej narażona na otarcia. Zaleca się stosowanie specjalnych kremów oraz skarpet. Warto również odpowiednio się wysypiać na materacach od https://sleepinghouse.pl/12-materace
Aktywność fizyczna
Jeśli przyczyną amputacji nie była zaawansowana choroba, to nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby wrócić do aktywności fizycznej! Oczywiście poprzedza to konsultacja z lekarzem i fizjoterapeutą, a także zakup protezy. Pamiętajmy także o wypoczynku, który wspomaga regenerację tkanek! A więcej o wpływie snu na aktywność fizyczną oraz właściwy powrót do zdrowia powie nam http://ortopedyczny-materac.pl/.
Jak wybrać protezę po amputacji kończyny?
Po amputacji oraz upływu kilku do kilkunastu miesięcy od operacji możemy zacząć zastanawiać się nad dopasowaniem protezy. Wbrew pozorom, istnieją dwa najważniejsze kryteria pozwalające nam na znalezienie odpowiedniej protezy — zarówno po amputacji kończyny górnej, jak i dolnej. Uwzględnia się tutaj:
- poziom przeprowadzonej amputacji — w przypadku kończyny górnej może to być dłoń, ręka lub całe przedramię, a w przypadku kończyny dolnej podudzie, udo czy stopa,
- nasze oczekiwania, czyli stopień funkcjonalności protezy — obecnie są mniej oraz bardziej zaawansowane technologicznie modele, które nie tylko umożliwiają powrót do aktywności fizycznej, ale także wykonywanie prostych czynności.
Jakie są możliwe powikłania po amputacji kończyny?
Amputacja to zabieg niezwykle inwazyjny, przez co niesie ze sobą ryzyko powikłań. Za najważniejsze czynniki warunkujące uważa się wiek chorego, choroby współistniejące oraz rodzaj amputacji. Niezaprzeczalnie ryzyko zwiększa się w przypadku tzw. amputacji ratunkowych, a mniejsze jest w przypadku zabiegów planowych. Jeśli chodzi o powikłania, to najczęściej są one ze strony układu krążenia. Mowa tutaj o niewydolności krążenia, zawale serca oraz zakrzepicy żył. Może pojawić się także infekcja rany pooperacyjnej oraz zapalenie płuc. Jednak za najczęstsze powikłania uważa się problemy psychiczne związane z niemożnością poradzenia sobie w nowej sytuacji oraz ból. Mowa tutaj o tzw. bólu fantomowym, który odczuwany jest jako ból amputowanej części kończyny. Ma różny stopień natężenia, a do jego leczenia stosuje się najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne.
W wyniku amputacji dochodzi do poważnych zmian, które mają związek nie tylko z ciałem, ale także naszą psychiką. W wielu stacjach utrata kończyny wiąże się z utratą części siebie lub swoich zdolności. Tak naprawdę człowiek musi się tutaj liczyć z koniecznością akceptacji nowych okoliczności oraz pokonaniem strachu przed nieznanym. Dlatego tak ważne jest, aby nie odmawiać wsparcia, a także regularnie uczęszczać na rehabilitację.