Treningi siłowe są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem dla uzyskania pięknej i wysportowanej sylwetki. Jednakże zgrabne ciało wymaga naprawdę dużego zaangażowania, odpowiedniej wiedzy oraz skrupulatnego podejścia. Istnieje też wiele takich elementów, które znacząco wpływają na efektywność treningów siłowych, a tym samym decydują o tym, czy uda nam się osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Dlatego warto mieć świadomość tego, co odpowiada za jakość naszych ćwiczeń. Jeśli zależy Ci na osiąganiu jak najlepszych wyników, powinieneś znać poniższe wskazówki.

Nieustannie doskonal swoją technikę

Chcąc zbudować naprawdę dobrą sylwetkę, a tym samym zwiększyć efektywność swoich treningów, przede wszystkim powinieneś skupić się na technice wykonywanych ćwiczeń. Pamiętaj, że człowiek uczy się całe życie i nawet jeśli trenujesz już dobre kilka lat, wciąż możesz nabyć nową wiedzę, która pozwoli Ci jeszcze lepiej przeprowadzać treningi. Są one bowiem zagadnieniem, które tak jak medycyna i nauka, cały czas idzie z postępem. Specjaliści wciąż zauważają kolejne kwestie, które są warte poprawy, a tym samym pozwalają na bardziej efektywne wykonywanie konkretnych ćwiczeń. Dzięki nawet małym zmianom w technice możemy sprawić, że lepiej poczujemy pracę mięśni.

Bazuj na kilku ćwiczeniach

Jak zwiększyć efektywność swoich treningów siłowych?Efektywny trening to nie taki, który uwzględnia nieskończoną ilość ćwiczeń oraz zajmuje kilka godzin, a raczej taki, który skupia się na pracy konkretnych grup mięśniowych, przyczyniając się do ich faktycznego rozwoju. Dlatego też nie ma sensu dostosowywać się do planów treningowych bazujących na kilkunastu ćwiczeniach w czasie jednej jednostki treningowej. Lepszym i bardziej efektywnym rozwiązaniem jest wykorzystywanie kilku ćwiczeń, które doskonale angażują do pracy konkretne mięśnie. W ten sposób szybciej zauważymy efekty swoich treningów.

Mniejsza ilość powtórzeń, a większy ciężar

Podobnie jest w przypadku ilości powtórzeń, które wykonujemy w czasie jednego ćwiczenia. Ponownie nie chodzi tutaj o to, aby było ich jak najwięcej – liczy sie przede wszystkim jakość. Dlatego też lepiej dobrać sobie większe obciążenie, a wykonać mniejszą ilość powtórzeń. Dzięki temu nasze mięśnie faktycznie pracują, a nam jest także łatwiej osiągać progres w obciążeniu. Takie rozwiązanie jest również niesamowitą oszczędnością czasu. Wystarczy jedynie kilka powtórzeń w każdej serii, aby osiągnąć zamierzony efekt treningowy przy niedługim czasie trwania samego treningu.

Pamiętaj o odpoczynku

Choć z jednej strony mniejsza ilość powtórzeń pozwala maksymalnie skrócić czas treningu, to z drugiej nie powinniśmy zapominać o odpoczynku pomiędzy kolejnymi seriami. Istotne jest zatem to, aby nie wykonywać ćwiczenia po ćwiczeniu, ani serii po serii, a pozwolić swojemu organizmowi odzyskać siły na kolejny zestaw powtórzeń. Jest to tym bardziej ważne, jeśli pracujemy z naprawdę dużymi obciążeniami. Wtenczas zaleca się, aby przerwy między seriami wynosiły nawet 3-4 minuty. Warto też stosować pewne ograniczenia czasowe, które polegają na narzucaniu konkretnego czasu na wykonanie konkretnego ćwiczenia. Nie chodzi więc o to, aby stosować jednakowe przerwy dla wszystkich serii. Powinny mieć one różną długość w zależności od charakteru i intensywności ćwiczenia. Tego typu rozwiązanie może spotęgować efekty treningu na siłowni.

Z kolei już po w pełni wykonanym treningu nie zapominajmy o treściwym śnie na odpowiednim i wygodnym podłożu. Materac dostosowany do naszych potrzeb to klucz do uzyskania jakościowego wypoczynku. Z kolei łóżka drewniane mogą być doskonałą opcją dla sportowców ceniących higieniczny sen. W salonach w Częstochowa bez problemu powinniśmy znaleźć dla siebie zarówno idealny model materaca, jak i łóżka.

Rób mniej ćwiczeń, ale więcej serii

Kolejną cenną wskazówką jest wykonywanie mniejszej ilości ćwiczeń, ale większej ilości serii. Takie podejście ponownie pozwala maksymalnie skupić się na danej partii mięśniowej, prowadząc do faktycznego wzrostu mięśnia. Poza tym nie zapominajmy, że nasz plan treningowy powinien zmieniać się w czasie. Jeśli więc w ciągu dwóch miesięcy wykonamy wszystkie możliwe ćwiczenia na plecy, jaki ćwiczenia będziemy wykonywać po tym czasie? Ponadto wykonywanie większej ilości ćwiczeń wymaga dokładniejszej i dłuższej rozgrzewki, co znów może znacznie wpływa na czas treningu. Nikt nie ma jednak ochoty spędzać na siłowni tak wielu godzin. Lepszym rozwiązaniem jest zatem wybór kilku ćwiczeń na każdą grupę mięśniową w ciągu jednego cyklu treningowego. Ta opcja zdecydowanie skuteczniej wpłynie na wzrost naszych mięśni.

Nie zapominaj o rozgrzewce

O efektywności treningu siłowego niewątpliwie decyduje także prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka. Dlaczego? Ponieważ zwiększa ona nasze możliwości w czasie wykonywania ćwiczeń. Rozgrzewka pozwala uzyskać większą mobilność, a poza tym zmniejsza ryzyko urazów. Podczas wykonywania ćwiczeń rozgrzewkowych podwyższamy także temperaturę naszego ciała, dzięki czemu mięśnie są bardziej elastyczne a układ sercowo-naczyniowy jest gotowy do podjęcia większego wysiłku. Rozgrzewka pomaga również poprawić zakres ruchu w ćwiczeniach tego wymagających. Dbamy zatem o własne bezpieczeństwo oraz pracujemy nad poprawną techniką wykonywania konkretnych ćwiczeń. Pamiętamy jednak, że prawidłowa rozgrzewka uwzględnia nie tylko kilkuminutowy spacer na bieżni oraz dynamiczne rozciąganie, ale także przeprowadzanie serii wstępnych, czyli takich, które mają typowo przygotować nasz organizm do większego wysiłku. Serie wstępne wykonujemy zatem z mniejszym obciążeniem, wprawiając oraz aktywując w ten sposób konkretne stawy, oraz mięśnie. W tym czasie możemy także skupić się na poprawie techniki, co ma duże znaczenie dla efektywności treningu.

Chcąc więc zwiększyć efektywność swoich treningów, warto w pierwszej kolejności stosować się do powyżej wymienionych wskazówek. Ćwiczenia siłowe wymagają świadomego podejścia, bez którego w wielu przypadkach nie jest możliwe osiągnięcie wymarzonych efektów. Pamiętajmy też, że liczy się przede wszystkim jakość, a nie ilość, a wykonywanie nieskończenie wielu ćwiczeń może jedynie prowadzić do frustracji i rozczarowania.