W ostatnim czasie ceramika stała się wielkim trendem. Znajdziemy mnóstwo ofert ceramicznych przedmiotów czy warsztatów, na których poznamy bliżej tę sztukę. Mimo tego wciąż możemy znaleźć osoby, które nie wiedzą, na czym to tak naprawdę polega. Zdecydowanie warto nadrobić zaległości i zainteresować się tym tematem, ponieważ ten czasochłonny i wyjątkowy proces może zaoferować nam naprawdę wiele. 

Skąd wzięła się ceramika?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że ceramika należy do bardzo starych, tradycyjnych sztuk tworzenia. Jej początki datuje się na okres paleolitu. Istotna była dla starożytnych Greków, którzy tworzyli wiele dzieł przy jej użyciu, nadając jej artystyczny charakter. Na terenie Polski również jest wyrabiana od bardzo dawna i stanowi cenne tworzywo. Przełomowym wydarzeniem w historii ceramiki było wynalezienie koła garncarskiego, które znacząco ułatwiło jej tworzenie.

Na czym polega jej proces?  

Ceramiką nazywamy produkty, jakie otrzymujemy po wypaleniu gliny. W zależności od uformowanego kształtu nasze wyroby będą się różnić. Aby osiągnąć wymagany efekt, ulepioną glinę należy wysuszyć, a następnie wypalić w odpowiednim piecu w bardzo wysokiej temperaturze. Dodatkowym etapem dla niektórych dzieł jest tzw. szkliwienie.

Czym jest ceramika i dlaczego stała się takim hitem?Możemy mieć styczność z różnymi sposobami lepienia gliny. Do najbardziej podstawowych należy formowanie ręczne, podczas którego to nasze ręce kontrolują glinę i nadają jej pożądany kształt. Wbrew pozorom nie stanowi to prostej czynności – wymagana jest wprawa w dłoniach, dzięki której nasze dzieła przybiorą estetyczną formę, a nie pozostaną nieokreśloną figurą.

Poza tym, do wyboru mamy ponadto toczenie na kole garncarskim oraz korzystanie z gotowych form. Poprzez te techniki kształty naszych dzieł staną się wspaniale dopracowane.

Jednym z punktów w procesie tworzenia ceramiki, kiedy to możemy wykazać się inwencją twórczą, jest malowanie wyrobów. Możliwe staje się to po wstępnym wypaleniu. Podczas tego etapu ozdabiamy naczynia pięknymi wzorami, które zachwycą nas po całościowym ukończeniu dzieła.

Główny składnik ceramiki to glina. Istnieją jednak również inne rodzaje glin oraz sposoby jej wypalenia i z tego względu możemy spotkać się z takimi określeniami ceramiki jak: biskwit, wyroby garncarskie, kamionka, terakota.

Gdzie sprawdzą się ceramiczne wyroby? 

W zależności od przeznaczenia możemy wyszczególnić różne rodzaje ceramiki:

  • Ceramikę artystyczną
  • Ceramikę użytkową
  • Ceramikę sanitarną
  • Ceramikę architektoniczną

Ceramika charakteryzuje się takimi cechami jak odporność na wysokie temperatury i na działanie związków chemicznych, właściwości izolacyjne, solidność, twardość. Nada się więc do miejsc, w których te aspekty okażą się przydatne.

Ceramika w naszym domu 

Dzięki jej różnorodnym atrybutom, ceramika odnajdzie się również w naszym domu, w dodatku w wielu pomieszczeniach. W kuchni pięknie sprawdzi się ceramiczny zestaw naczyń – filiżanek, miseczek bądź talerzy. Ich ceramiczne wersje stają się coraz bardziej popularne. Obecnie w wielu restauracjach czy kawiarniach otrzymujemy gotowe zamówienia podane w ceramicznych wyrobach. Dla wielbicieli kawy idealnie nadadzą się ceramiczne czarki, z których ulubiony napój smakować będzie jeszcze lepiej.

Ceramiczne naczynia będą pasować zarówno do nowoczesnego, jak i tradycyjnego wnętrza. Wpasowują się w myśl minimalizmu, a jednocześnie ich niepretensjonalny charakter będzie współgrał ze swojskimi, znajomymi elementami stylu rustykalnego.

Ceramiczne wyroby będą stanowiły wspaniałe połączenie z sypialnianym wnętrzem. Delikatne, subtelne ozdoby pięknie dopełnią naszą przestrzeń. Możemy na przykład pokusić się o ceramiczne naczynko na biżuterię, małą rzeźbę czy świeczniki, które swoją prostotą nieustannie będą cieszyć oko.

W sypialni sprawdzą się nie tylko dekoracje, ale i odpowiednie wyposażenie. Pamiętajmy, aby poza drobiazgami zadbać o dobre miejsce do wypoczynku. Do ceramicznych ozdób możemy wybrać jasne, minimalistyczne tekstylia – jak na przykład wełniany koc w rozmiarze 160×200, poduszki w ciekawym kształtach bądź wygodną pościel. Podstawę stanowi oczywiście materac, na jakim śpimy. Dopilnujmy, aby był on komfortowy i wybrany pod nasze preferencje. W ten sposób zagwarantujemy sobie idealną przestrzeń do odpoczynku oraz dobry sen.

W czym tkwi sukces ceramiki? 

Śmiem wątpić, że przyczyną tego, jakim hitem stała się ceramika, jest jej unikatowość. Świadomość, że została zrobiona własnoręcznie, podnosi jej wartość, a do tego stanowi potwierdzenie, że ma w sobie coś wyjątkowego. Ceramiczne naczynia są subtelne i proste, ale jednocześnie chwytają za serce. Upewniają nas w przekonaniu, że nie potrzeba dużo, by nacieszyć oko.

Do wspaniałych aspektów ceramiki należy również fakt, że możemy stworzyć ją sami! Zapisując się na zajęcia bądź warsztaty ceramiczne mamy okazję na to, by poznać ten interesujący świat od wewnątrz i stworzyć coś własnymi rękami. Warto spróbować czegoś takiego, ponieważ w ten sposób zdecydowanie bardziej docenimy stworzone dekoracje czy naczynia. Dodatkowo może nam przydać się to w chwili, w której chcemy obdarować kogoś prezentem. Ręcznie robione, oryginalne dzieło wydaje się upominkiem trafionym w dziesiątkę!