Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że niestety dobrej jakości materac SleepMed to nie wszystko. Dlaczego? Ponieważ aby mógł on nam dobrze służyć przez wiele lat codziennego użytkowania, nie bez znaczenia pozostaje jego regularna pielęgnacja. Pojawia się jednak pytanie, czy materac, tak jak większość pozostałych akcesoriów sypialnianych, można prać? Koniec końców materac to raczej produkt dużych gabarytów, który trudno byłoby umieścić w pralce. Jak więc zachować czystość materaca, fundując sobie tym samym higieniczny wypoczynek?

Czy materac SleepMed można prać?Czy materac SleepMed można prać? Jak zachować jego czystość?

Niestety, ale okazuje się, że standardowe pranie materaca nie jest zalecane, gdyż takie działanie może doprowadzić do odkształceń i zniszczeń wypełnienia materaca. Poza tym szkodliwa dla materiałów jest także nadmierna wilgoć, a pranie wiąże się z ryzykiem trwałego osadzenia wilgoci w głębszych warstwach materaca, co ostatecznie może doprowadzić też do rozwoju pleśni i innych drobnoustrojów. Jednakże nie oznacza to, że należy całkowicie rezygnować z czyszczenia podłoża do snu. Istnieje wiele skutecznych rozwiązań, które pozwalają zachować czysty materac SleepMed. Jednym z nich jest odkurzacz piorący – to specjalne urządzenie dedykowane materacom, które potrafi usunąć zanieczyszczenia nawet z najgłębszych warstw wkładu. Poza tym tego typu odkurzacz nie moczy nadmiernie materaca, a to skraca czas schnięcia i zmniejsza ryzyko rozwoju pleśni. Jeśli więc chcemy wyprać swój materac, najlepiej zrobić to za pomocą specjalistycznego urządzenia, dzięki któremu mamy pewność, że nie uszkodzimy wypełnienia.

Domowe sposoby czyszczenia materaca

Trudno jednak ukryć, że zakup nowego urządzenia może wiązać się z niemałym wydatkiem, ale koniec końców każdy z nas chce cieszyć się czystym środowiskiem snu. Dlatego też na pomoc przychodzą domowe sposoby czyszczenia materaca, które powinny pomóc w zachowaniu jego dobrej kondycji. W szczególności stają się przydatne wtedy, gdy chcemy usunąć uporczywe zabrudzenia wynikające z obecności potu, a czasem nawet niestety upuszczenia krwi czy moczu. Istotne jest jednak to, aby działać szybko i nie dopuścić do sytuacji, w której palmy zaschną i się utrwalą. Wtenczas dobrym rozwiązaniem będzie np. mieszanka octu wody utlenionej i sody. Taki roztwór nakładamy na plamę i pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie odkurzamy materac (nawet za pomocą zwykłego odkurzacza, ale posługując się odpowiednią końcówką i minimalną mocą zasysania). Powszechnym rozwiązaniem jest także stosowanie samej sody oczyszczonej, zarówno na mokro, jak i na sucho. Jeśli zależy nam na odświeżeniu swojego materaca, należy sodę oczyszczoną przesiać przez sitko przez całą powierzchnię materaca i pozostawić ją na kilka godzin. Po upływie tego czas również odkurzamy materac.

Pranie pokrowca SleepMed

Zachowanie czystego środowiska snu jest także możliwe jedynie w przypadku regularnego prania pokrowca. Wszystkie modele SleepMed posiadają bowiem zdejmowalny pokrowiec, który można wyprać w pralce w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. W ten sposób pozbywamy się wszystkich zanieczyszczeń i ewentualnych plam powstałych na powierzchni materaca. Poza tym same pokrowce SleepMed odznaczają się właściwościami hipoalergicznymi, które ułatwiają zachowanie czystych warunków wypoczynku. Stosują one m.in. apreturę Purotex wykorzystującą technologię aktywnych probiotyków – ich zadaniem jest zmniejszenie ilości zanieczyszczeń i alergenów w otoczeniu. Pokrowce często także opierają się na zastosowaniu dzianiny Tencel, która wyróżnia się doskonałą przewiewnością oraz zdolnością do odprowadzania wilgoci z wnętrza materaca. Świetnym tego przykładem jest chociażby model SleepMed Hybrid Supreme Plus. Posiada on wytrzymały pokrowiec, który wykorzystuje zarówno technologię Purotex, jak i dzianinę Tencel. To idealny materac dla wszystkich wymagających czystego środowiska snu.

Regularne wietrzenie materaca

Chcąc zadbać o czystość swojego materaca SleepMed nie powinniśmy także zapominać o jego regularnym wietrzeniu. Na czym ono polega? Aby wywietrzyć materac, należy zdjąć pościel i pokrowiec i pozwolić mu pooddychać świeżym powietrzem. Dlatego też zaleca się, aby materac wystawiać na zewnątrz lub chociaż otworzyć okna w swojej sypialni. Regularne wietrzenie pomaga w odprowadzaniu wilgoci i utrzymaniu świeżości, a tym samym zapobiega rozwojowi drobnoustrojów czy nawet pleśni wewnątrz wypełnienia. Takie zjawisko niestety mogłoby znacząco, negatywnie wpłynąć na kondycję materaca, przez co też utraciłby on swoje właściwości dla zdrowego snu.

Używanie ochraniacza na materac

Innym rozwiązaniem jest z kolei zakup ochraniacza na materac SleepMed. Stanowi on dodatkową warstwę, która chroni materac przed zabrudzeniami, wilgocią i alergenami. W ten sposób zachowujemy czystość podłoża do snu bez konieczności stosowania metod czyszczenia czy nawet odkurzacza piorącego. Poza tym ochraniacz można zdjąć w dowolnej chwili i wyprać w pralce, podobnie jak w przypadku pokrowca. Jednak w odróżnieniu od niego, pranie ochraniacza można przeprowadzić w temperaturze nawet do 90 stopni Celsjusza. Taka możliwość przekłada się na jeszcze skuteczniejszą eliminację zanieczyszczeń z powierzchni łóżka, nie naruszając przy tym materiałów, na które składa się produkt. Jest on więc łatwy w użytkowaniu, a ponadto miękki w dotyku, przez co może także przyczynić się do poprawy komfortu wypoczynku. Co więcej, ochraniacz pozwala na swobodną cyrkulację powietrza, skutecznie odprowadzając wilgoć i uniemożliwiając magazynowanie się kurzu czy innych drobnoustrojów. Posiada nawet działanie bakteriobójcze i w 100% jest złożony z przyjaznej dla skóry i zdrowia bawełny.

Obracanie materaca SleepMed

Modele SleepMed wyróżniają się także tym, iż ich obie strony są przeznaczone do użytkowania. W celu więc zachowania czystości i dobrej kondycji podłoża do snu warto regularne obracać materac. Ponadto każda ze stron cechuje się również innym stopniem twardości. Jej zmiana może mieć korzystny wpływ na jakość naszego wypoczynku, zapobiegając powstawaniu odkształceń w wyniku długotrwałego nacisku na konkretne miejsca materaca.

Choć bezpośrednie pranie materaca SleepMed nie jest możliwe (z wyjątkiem specjalnych odkurzaczy piorących), to nadal istnieje wiele sposobów na utrzymanie go w czystości. Regularne wietrzenie, używanie ochraniacza, pranie pokrowca czy szybkie usuwanie plam domowymi sposobami to kluczowe czynności, które zapewniają materacowi długą żywotność i higieniczność. Dzięki tym prostym zabiegom materac SleepMed będzie zapewniał komfortowy sen przez wiele lat.

wyrób medyczny

Materace SleepMed Hybrid Supreme Plus są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.