Sypialnia ma być tym miejscem, w którym bez skrępowania wypoczywamy i regenerujemy się przed nadchodzącymi wyzwaniami kolejnych dni. Niestety, przekraczając próg sypialni nie wyrzucamy z głowy stresu czy natrętnych myśli, które prześladują nas w ciągu od poranka do wieczora. Co możemy zrobić, by pozbyć się ich i wygodnie odpoczywać? Podpowiadamy, jakie zmiany w sypialni warto wprowadzić, by czuć się w niej spokojnie. 

Postaw na kojące kolory

Po ciężkim dniu niekiedy trudno jest nam się przestawić na tryb odpoczynku. Nawet po powrocie do domu jesteśmy nerwowi i rozdrażnieni. Pamiętajmy, że wpływ na nasze samopoczucie mogą mieć nawet tak błahe szczegóły, jak barwa otaczających nas ścian. Warto wybrać taki kolor sypialni, który będzie wprowadzał nas w dobry nastrój i wspomagał relaksowanie się. To udowodnione, że pomieszczenia pomalowane na dane kolory mają moc wpływania na nasz nastrój, a także produktywność czy jakość wypoczynku.

Do najbardziej kojących barw zalicza się jasne i pastelowe kolory, takie jak złamana biel, beż, szary czy błękitny. W pozytywny nastrój wiele osób wprawia także zielony, który dodatkowo podnosi kreatywność i chęć do działania. Stawiając na optymistyczną farbę zyskujemy pewność, że nasz odpoczynek się poprawi.

Czy powinno się jednak zrezygnować w sypialni z mocnych lub ciemnych kolorów, jeśli właśnie o takich marzymy? Z pewnością nie. Wyżej piszemy o pewnych wskazaniach i ich udowodnionym wpływie, jednak to przecież równie ważne, byśmy czuli się dobrze w swoich pokojach i by były one dopasowane do naszych gustów.

Wprowadź spokój do swojej sypialni. Te zmiany mają sens!Wybierz przyjemne źródła światła

Nic nie wpływa na atmosferę w sypialni tak bardzo, jak jej oświetlenie. Może ono zupełnie odmienić wnętrze – wydobyć jego atuty i ukryć w cieniu to, na co wolimy nie patrzeć. Jeśli w sypialni mamy źródło zimnego, ostrego światła, z pewnością nie wypoczywamy przy nim z przyjemnością. Wprowadza ono nieprzyjemną, wręcz szpitalną aurę.

By podnieść swój komfort w sypialni, warto zdecydować się na kilka źródeł światła. Dzięki temu będziemy mogli różnicować oświetlenie w różnych momentach, żonglując wrażeniami estetycznymi. Dobrze jest zadbać o źródło przyjemnego, ciepłego światła sufitowego, ale także delikatne i rozproszone światło ze ściennych kinkietów czy lampek nocnych. Zadbajmy również o źródło światła punktowego, które przyda się nam do czytania w łóżku, oraz o świece, które podbiją intymny nastrój w sypialni.

Uważaj na bałagan

Nic nie rujnuje spokojnego wypoczynku tak bardzo, jak zaburzający harmonię w pomieszczeniu nieporządek. Brak odpowiedniego systemu przechowywania w sypialni sprawia, że rzeczy lądują wszędzie – na biurku, krzesłach, czy nawet na łóżku. W ten sposób tworzy się błędne koło przekładania przedmiotów, które nie mają stałego miejsca.

By cieszyć się spokojnym wypoczynkiem w sypialni, rozpraw się z nieporządkiem. Przemyśl system przechowywania rzeczy i wprowadź niezbędne zmiany, dzięki którym raz na zawsze rozprawisz się z niepotrzebnymi przedmiotami. Zdziwi Cię to, jak dużą różnicę w wypoczynku zrobi osiągnięcie przestrzennej harmonii.

Odnów kontakt z naturą

Jeśli szukasz czegoś, co odetnie Cię w sypialni od codziennych problemów i sprawi, że poczujesz relaksującą atmosferę, postaw na rośliny doniczkowe. Choć kojąca zieleń ich liści może wydawać Ci się niepozorna, to ma prawdziwą relaksacyjną moc. Dodatkowo, troszcząc się o ich podlewanie i doglądając zachodzące w nich zmiany, z łatwością odstresujesz się po trudnym dniu.

Rośliny są korzystnym dodatkiem do sypialni nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale także na swoją oczyszczającą moc. Udowodniono, że rośliny takie jak skrzydłokwiaty, bluszcze, draceny czy sansewerie wpływają pozytywnie na jakość powietrza w pomieszczeniach, w których rosną. Czy kogoś jeszcze trzeba przekonywać do tego, że warto uprawiać je w swojej sypialni?

Wybierz odpowiednie wyposażenie sypialni

Nie ma spokojnego wypoczynku bez odpowiedniego wyposażenia w sypialni. Jeśli staramy się wypoczywać na starym, źle dobranym lub zdeformowanym podłożu snu, na pewno nie zaznamy przyjemnej regeneracji. Warto zdecydować się na zakup materaca o odpowiednim rozmiarze, twardości i materiale wypełnienia. Dzięki temu zadbamy nie tylko o swój wypoczynek, ale także zdrowie kręgosłupa i amortyzację mięśni.

Równie istotną rolę w komfortowym wypoczynku pełnią dobrane do naszych potrzeb i preferencji sypialniane dodatki. Kołdra, poduszka i pościel odpowiedzialne są nie tylko za ładny wygląd łóżka, ale także za nasz komfort termiczny, higienę wypoczynku czy zdrową pozycję karku i głowy. Z bogatą ofertą prozdrowotnych dodatków do sypialni można zapoznać się tutaj: https://sennamaterace.pl/22-artykuly-sypialniane.

Otul się przyjemnym zapachem

O tym, że zapachy mają moc sterowania nastrojem i wywoływania dobrego samopoczucia, wiadomo jest od wieków. To właśnie na tych założeniach oparta jest aromaterapia. Warto wykorzystać moc zapachów także w swojej sypialni, ponieważ może ona pomóc w swobodnym relaksowaniu się, a nawet wpłynąć na głębokość naszego snu!

Jeśli chcemy spróbować mocy uspokajających zapachów, zacznijmy od rozpylenia niewielkiej ilości wybranego zapachu w sypialni. Na początku powinniśmy być bardzo ostrożni z dawkowaniem, ponieważ będziemy dopiero przyzwyczajać się do zapachu, a jego nadmierna ilość mogłaby zadziałać na nas przeciwskutecznie – wywołać ból głowy czy mdłości. Zapachami, które mają właściwości kojące, są przede wszystkim lawenda, jaśmin, eukaliptus i drzewo sandałowe. Przy wyborze olejku eterycznego musimy kierować się jednak subiektywnymi odczuciami: jeśli ze spokojem i relaksem skojarzy nam się inny zapach, zdecydujmy się właśnie na niego.