Coraz więcej osób na całym świecie zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Pomocna może się w tej płaszczyźnie okazać technologia mobilna. Z jakich gadżetów i aplikacji warto korzystać, aby codziennie robić coś dobrego dla swojego organizmu?

Zdrowy styl życia w XXI wieku

XXI wiek nie sprzyja prowadzeniu zdrowego trybu życia. Wiele osób wykonuje pracę siedzącą. Brak ruchu i nadmiar żywności przetworzonej stanowią przyczynę częstych zachorowań na nadciśnienie czy cukrzycę. Dodatkowo rzeczywistość przepełniona jest stresorami. Nie sprzyja to prawidłowemu funkcjonowaniu na płaszczyźnie psychicznej. Natłok informacji często zniekształca pojmowanie tego, jak właściwie powinno wyglądać zdrowe życie.

Na szczęście wszechobecną technologię (w szczególności tę mobilną) można wykorzystywać na wiele konstruktywnych sposobów. Choć smartfony oczywiście nie zastąpią zdrowego trybu życia, mogą okazać się bardzo przydatne w pracy nad zmianą przyzwyczajeń. Dzięki nim każdy z nas ma dostęp do nieskończonej ilości dobrze zbilansowanych przepisów, pomysłów na domowe treningi, a także porad dotyczących szeroko pojętego zdrowia i ogólnego dobrostanu.

Wiele osób chętnie korzysta z aplikacji przeznaczonych do zarządzania czasem, zdrowego odżywiania i monitorowania aktywności fizycznej. Wszystkie one stanowią doskonałą motywację do przestrzegania wyznaczonych sobie postanowień. Smartfony są też skutecznym narzędziem do zarządzania danymi zdrowotnymi i monitorowania cyklu menstruacyjnego.

Z jakich aplikacji warto korzystać?

Mobilne zdrowie: aplikacje i gadżety dla zdrowego stylu życiaWarto korzystać z technologii, aby dbać o zdrowie. Jednak należy robić to mądrze i rozsądnie. Dostęp do informacji jest bowiem niezwykle prosty, ale jednocześnie każdy z nas powinien rozsądnie wybierać jedynie rzetelne źródła.

  • Water Drink Reminder – monitoruje spożycie wody i przypomina o regularnym piciu. Jest lubiana przez osoby, które mają problem z codziennym optymalnym nawodnieniem.
  • FatSecret – pomaga w śledzeniu postępów w osiąganiu swoich celów dietetycznych. Jest przydatna w kontrolowaniu spożycia kalorii.
  • Endomondo – to jedna z najpopularniejszych aplikacji do monitorowania aktywności fizycznej. Pozwala śledzić trasę, dystans i czas treningu osobom uprawiającym najróżniejsze dyscypliny sportowe. Można z niej korzystać praktycznie wszędzie – zarówno na wsi, jak i w dużym mieście takim, jak Częstochowa.
  • Fitatu – pozwala na śledzenie spożycia kalorii, makro i mikroskładników. Pozwala też planować treningi i posiłki.
  • Pillow – jest to narzędzie służące do monitorowania snu. Śledzi jego cykl, analizuje jakość i dostarcza informacji o nawykach. Jeśli chcesz poprawić jakość swojego wypoczynku, nie poprzestawaj na zainstalowaniu tego programu. Koniecznie zainwestuj też w materac antyalergiczny 90×200 cm. Wyposażenie sypialni to podstawa. Bez wygodnego podłoża do spania nawet najzdrowsza wieczorna rutyna nie przyniesie oczekiwanego rezultatu.

Gadżety dla aktywnych

Obecnie na rynku można znaleźć wiele gadżetów wspierających zdrowy styl życia i treningi. W co warto zainwestować, aby ułatwić sobie pracę nad nowymi nawykami?

  • Opaski i smartwatche – są idealne do śledzenia postępów treningowych. Pozwalają na monitorowanie aktywności, snu, mierzenie tętna, a niektóre z nich automatycznie wybierają numer alarmowy w sytuacji zagrożenia życia.
  • Opaski na smartfona – zastosowanie elastycznych opasek na ramię pozwala bezpiecznie i wygodnie przenosić smartfon podczas ruchu. Z tego rozwiązania chętnie korzystają w szczególności biegacze i rowerzyści.
  • Słuchawki – podczas aktywności fizycznej słuchawki powinny leżeć stabilnie i wykazywać odporność na wodę oraz pot. Dźwięk musi być klarowny, ale jednocześnie nie może zagłuszać zupełnie odgłosów z otoczenia.
  • Inteligentne butelki na wodę – pomagają w monitorowaniu ilości wypijanej wody i przypominają o regularnym piciu.
  • Kamery sportowe – małe i poręczne kamery, z praktycznym mocowaniem, idealnie sprawdzają się w celu rejestrowania wędrówek i treningów.

Nowoczesne wyposażenie kuchni

Jednym z kluczowych elementów składających się na zdrowy styl życia jest zdrowa dieta. Aby ułatwić sobie przygotowywanie pełnowartościowych posiłków, warto zaopatrzyć się w kilka nowoczesnych gadżetów kuchennych. Wśród nich warto wyróżnić, chociażby roboty kuchenne z funkcją gotowania. Można w nich bardzo szybko przygotowywać dania od podstaw.

Pewną nowością są też spiżarki zintegrowane z aplikacją. Są wyposażone w technologię, która pozwala im śledzić zawartość, a także daty ważności poszczególnych produktów. Sterowane zdalnie są też nowoczesne czajniki, kawiarki i ekspresy. Wiele osób pokochało inteligentne lodówki. Posiadają one ekrany dotykowe i w znacznym stopniu ułatwiają planowanie zakupów.

Również niewielkie elementy wyposażenia kuchni, takie jak deski do krojenia, ssawki próżniowe, przenośne blendery i elektryczne młyńce do przypraw, mogą okazać się niezastąpione. Warto w nie inwestować, aby przygotowywanie zdrowych potraw stawało się coraz prostsze i mniej czasochłonne.

Zdrowy styl życia jest dziś bardzo ważny. W pracy nad konstruktywnymi nawykami warto korzystać z nowoczesnych gadżetów i aplikacji. Dla wielu osób są one bardzo pomocne i ułatwiają im trwanie przy wyznaczonych celach.

Przeczytaj też: Jaki jest podział materacy ze względu na zastosowanie?