Dobry materac powinien być przede wszystkim wygodny i dopasowany do Twoich potrzeb. Przy wyborze podłoża nie powinieneś kierować się jednak tylko osobistymi preferencjami, ale przede wszystkim swoim zdrowiem. Musi odpowiadać budowie Twojego ciała, stylowi życia i potrzebom, a także być dopasowanym do ewentualnych schorzeń. 

Odpowiednie wypełnienie

Wypełnienie to bardzo istotny element materaca, na który powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Obecnie rynek oferuje podłoża o bardzo różnorodnym wypełnieniu i właściwościach. Materace piankowe są bardzo elastyczne i plastyczne. Idealnie dopasowują się do krzywizn Twojego ciała, a także zapewniają wysoką higienę snu. Wyróżniają się bardzo dobrą cyrkulacją powietrza wewnątrz wkładu – dzięki temu w materacu nie rozwijają się bakterie i pleśń. Modele termoelastyczne zbudowane z pianki dopasowują się do ciała pod wpływem jego ciepła. Są niesamowicie miękkie i wygodne, a jednocześnie dbają o wsparcie kręgosłupa. Modele piankowe spodobają się szczególnie sportowcom i osobom preferującym elastyczne podłoża. Materace sprężynowe są bardzo trwałe i solidne. Nowoczesne modele są wypełnione dużą ilością sprężyn, które działają niezależnie od siebie. Zapewniają bardzo solidne wsparcie ciała i elastyczność punktową. Dzięki temu nie przenoszą drgań – są więc idealnym rozwiązaniem dla par, nawet tych o dużej różnicy wagowej.

Stopień twardości

Jak dobrać materac do swoich potrzeb? Sprawdź lokalną ofertęWiele osób mylnie uznaje, że twardsze podłoże jest zdecydowanie zdrowsze dla kręgosłupa, to nieprawda! Powinno być ono dopasowane indywidualnie do każdej osoby – nie ma więc złotego środka, który sprawdzi się wszystkim. Stopień twardości produktu powinien być dopasowany do wzrostu i wagi użytkownika. Osoby lżejsze, ważące do 60 kilogramów powinny spać na miękkich modelach, a cięższe powinny wybierać modele o średnim stopniu twardości. Dobranie stopnia twardości do budowy ciała sprawi, że materac będzie mógł idealnie dopasować się do jego krzywizn. Często materac użytkują jednak dwie osoby. Wtedy dopasowanie materaca jest trochę bardziej problematyczne. Mówi się, że powinien być on przystosowany do masy ciała cięższego z partnerów. Jeśli jednak różnica wagowa między Wami jest bardzo różna, a preferencje zupełnie odrębne, możecie pomyśleć o zakupie dwóch osobnych materacy.  Między produktami stworzy się jednak przestrzeń, która może wam przeszkadzać – wtedy świetnym pomysłem jest zakup materaca nawierzchniowego, który wyrówna powierzchnię i pozwoli Wam na spokojny sen.

Jak wybrać?

Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby i preferencje. Pomyśl, na jakich podłożach jest Ci wygodnie, a jakie sprawiają, że nie możesz spokojnie zasnąć. Jeśli masz taką możliwość to wybierz się do sklepu, w którym zakupisz wybrany przez Ciebie materac. Połóż się na produkcie, sprawdź, czy wygodnie leży Ci się w każdej pozycji. Jeśli produkt kupujesz przez internet koniecznie sprawdź jego skład i właściwości. Dokładnie przeanalizuj wszystko, co pisze o nim producent. Pamiętaj, że musisz kierować się przede wszystkim Twoim zdrowiem – nie zapomnij więc uwzględnić przy wyborze swoich schorzeń, czy różnego rodzaju dolegliwości. Kupuj tylko w zaufanych miejscach! Masz wtedy pewność, że to produkt dobrej jakości. Materace Kęty i Szamotuły oferują wiele wysokiej jakości modeli, wśród których z pewnością znajdziesz coś dla siebie.